Jump to content
Boxer

Petarde, artificii, rachete

Recommended Posts

ahh am zis prostii am confundat black powder cu flash powder......black powder este ala de la inceput...care face petarda sa nu bubuie imediat de la aprindere...dupa aia vine flash powder...care este facut din azotat de potasiu sulf,aluminiu pulbere... http://www.youtube.com/watch?v=Cq2M4YU5ag8 ce frumos a facut flash powder vam spus yo daca ilf aceti acasa ilf aceti de 10 ori mai bine decat este in petarde...deci kw3r-ln a doua varianta daca vrei sa faci dinamita este sa iei 150 g azotat de potasiu...60 g aluminiu...90 g sulf...si faci kw3rln fiule 300 g flash powder asta rezulta => http://www.youtube.com/watch?v=qnGMZhs-UJU asa ce va dar si asa ceva care nu cred ca vreo bomba poate sa sparga piatra...

Link to comment
Share on other sites

eu azi me-am facut praf de pusca din fosfor-ul de pe chibrite,carbune,artificii dalea care le ti in mana si scot scantei...sa va spun cum am facut :twisted: :twisted: :twisted: am cumparat artificii dalea cu scantei 10 mii cutia =)) carbune am la pivnita...o duzina de chibrite...pai am inceput sa jumulesc cu patentu chestia aia de pe artifiiciile cu scantei...au iesit bucatzele mari si le-am bagat la rasnita...dupa ce leam scos pulbere fina...iam dat foc mea luat ochii =))...in fine am luat bucatele de carbune...leam bagat la rasnita :X:X...de pe chibrite am luat fosforul si pe ala la rasnita :))...leam bagat pe toate in rasnita...dupa ce leam scos...am fost afara cu tovarasii sa vedem ce a iesit...cand ii dau foc a ars asa frumos cu niste scantei frumoase...la care yo bah daca bagam mai mult fosfor faceam flash powder si ardea mult mai repede si faceam bombe...la care unu dintre prieteni faceam pe mortii mati =)) in fine ne tinem noi de glume toata ziua :)) ne jukm vati-ascunselea :)) radem de ne pisam pe noi...si acum sa va dau filmulet-ul de unde am invatat eu sa imi fac praf de pusca in mod-ul asta :Xhttp://www.metacafe.com/watch/910214/how_to_make_blackpowder/

Link to comment
Share on other sites

maine este revelionul :X:X am 15 cutii de patearde mici...o sa fac cea mai mare floare...plus vreo 70 dalea mari :)) dabea astept... si vreo 6 tuburi dalea de arunca cu bile pe cer si bubuie... le leg pe toate cu fitil :X:X plus nustu cate rachete si tot felul ca doar eu sunt teroristul nr 1 :)) numai la librarie gasiti dastia ca mine :)

Link to comment
Share on other sites

maine este revelionul :X:X am 15 cutii de patearde mici...o sa fac cea mai mare floare...plus vreo 70 dalea mari :)) dabea astept... si vreo 6 tuburi dalea de arunca cu bile pe cer si bubuie... le leg pe toate cu fitil :X:X plus nustu cate rachete si tot felul ca doar eu sunt teroristul nr 1 :)) numai la librarie gasiti dastia ca mine :)

sau la puscarie cu putin ghinion

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...