Jump to content
Xythras

Puncte de comerciant

Sunteti de acord?  

31 members have voted

  1. 1. Sunteti de acord?



Recommended Posts

Ar fi binevenita optiunea care sa permita acordarea de calificari in urma unei tranzactii (intre cumparator si vanzator), gen Ebay, si afisarea acestei caracteristici (in procente) langa avatar.

De exemplu ai doua tranzactii notate cu 10, apar 2 puncte de comerciant (100%) in dreptul tau.

In cazul in care ai note mai mici, procentul se modifica conform mediei aritmetice a punctajelor.

Astfel, fiecare isi poate da seama cata incredere poate avea intr-un membru, si la cate schimburi a participat acesta.

Ar implica, ca in sectiunea Marketplace, threadurile sa aibe optiunea de Tranzactionare, alaturi de Reply, iar acolo practic se creaza o constatare a tranzactiei cu optiunea de finalizare de catre ambele parti iar la finalizare apare optiunea de punctare. Finalizarea fiind obligatorie pentru ambele parti, ceea ce ar demonstra faptul ca tranzactia a fost indeplinita corect.

Implementare: modulul iTrader pentru vBulletin.

Edited by Xythras
adaugare
Link to comment
Share on other sites

E de ajuns daca postati in threadul in care se face tranzactia. Nu cred ca s-a ajuns la un numar urias de tranzactii, astfel incat sa merite efortul. Nu va pune nimeni sa cumparati de la utilizatorii care au conturi facute acum o ora. Daca cineva a dat teapa cuiva, am fost anuntati si s-au luat masurile necesare.

Si cine va implementa asa ceva?

Vorbim cu Nytro :)

Link to comment
Share on other sites

Bun , si daca cineva nu a facut o tranzactia cu un user si ii dai negativ?

Ar fi imposibil, deoarece:

In sectiunea de Market se creeaza un thread pentru fiecare tranzactie, pentru a ramane o constatare a tranzactiei, si doar in acest thread se pot acorda punctaje, primul punctaj de catre cel care a deschis threadul (vanzator/cumparator) iar cumparatorul/vanzatorul poate puncta initiatorul threadului, doar dupa ce a fost punctat.

Link to comment
Share on other sites

Se elimina singuri dupa prima teapa ?

Optiuni:

A.) Tu ai face vreo tranzactie cu cineva care are "Puncte de comerciant 1 (20%)" adica a participat la o tranzactie si a fost punctat cu nota 2?

B.) Cel tzepuit poate cere banarea userului / interzicerea accesului acestuia la Marketplace. Asta se poate face si automat, pe baza punctajului.

Link to comment
Share on other sites

Prietene,oricine trage o teapa ia ban...vine de la sine asta.

Cum demonstrezi ca ai luat tzeapa? E cuvantul unuia impotriva celuilalt. Eu iti vand un root de ex cu plata inainte si tie nu-ti mai ajung userul si parola, sau iti ajung false. Cum demostrezi (si cui) ca nu ti le-am dat, sau cele trimise nu sunt cele bune?

PS. dupa cum evolueaza votul, se pare ca multi au tendinte de tzepari.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Bai frate, esti fumat ? Unde e rostul implementarii acestei "chestii" ?

In momentul in care X da teapa lui Y, X este automat banat. Ce cacat de rost mai are punctajul vietii ? (sau plm, dam punctaj tepuitului sa ni se faca mila si sa-i dam moca ce voia initial cu bani, no ?). Daca ti s-a zis ca nu-si are rostul, de ce tragi de farama asta de idee ? Asa multe tepe ti-ai luat ?

Link to comment
Share on other sites

Mai bine s-ar face o lista cu cei de incredere si apoi lista sa fie continuata(nu se aplica cu cei care fac 1-2 tranzactii) :)

Din cate stiu eu, exista modulul iTrader pentru vBulletin. Deci optiunea e ffff simplu de implementat.

Cei ce se screm pe ei si par ca le e frica de o astfel de optiune, probabil au ceva muste pe caciula si tin la ele.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine fiti destepti si nu mai puneti botul la toate vrajelile de 2 lei, iar cand cumparati ceva (ca de obicei cei care cumpara sunt predispusi la teapa) puneti-va toatele semnele de intrebare, cereti toate detaliile, etc.

Nu mai credeti ca tot ce zboara se mananca! Puneti raul inainte!

Link to comment
Share on other sites

@Xythras - Sunt tigan cu asta ma ocup,tiganeala asta cum o numesti tu e dreptul meu d`aia si activez pe forumul asta,recte si singurul;ca pot sa-mi bag pula in ceva daca imi sustin parerea si e plauzibila,tu o sustii pe a ta si te respect.Oricum e ciudat vii aici de o luna si crezi ca marketplace-ul RST-ului nu va trai fara mirifica ta idee,mai nou o sa fi "varul" care te ajuta,cumperi ceva dupa RST si varul iti aduce marfa la usa din spate aka backdoor :))

:D Edited by Eddie91
Link to comment
Share on other sites

Oricum e ciudat vii aici de o luna si crezi ca marketplace-ul RST-ului nu va trai fara mirifica ta idee,mai nou o sa fi "varul" care te ajuta,cumperi ceva dupa RST si varul iti aduce marfa la usa din spate aka backdoor :))

:D

Hehe, ti-ar placea tie, nu-i asa? Sunt nou pe forum, dar sezi molcom ca in lumea IT nu sunt de ieri de azi. Acolo unde vrei tu sa ajungi, eu am cules deja cam tot. ;)

Bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...