Jump to content
Twiff

Cursuri CCNA

Recommended Posts

  • Active Members

Eu am facut si CCENT si CCNA. Acum depinde. Daca tinzi catre un post de programator, nu are rost. Daca vrei sa te duci pe partea de retelistica, sunt foarte bune. Mai sunt bune si cele de la CompTIA. Eu fac acum A+, dar nu este cu foarte mult diferit de CCNA.

Depinde de unde esti. La mine la facultate costa 300 de lei modulul la Cisco.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte bune pentru c? majoritatea oamenilor o s? se ?in? de ele (adic? ai pl?tit - nu po?i s? nu te ?ii de ele pentru c? ai pl?tit). Sunt destule firme care au nice to have : CCNA, CCNP, LPIC dar angajeaz? ?i f?r?. Dac? deja ?tii re?elistic? eu a? zice s? investe?ti banii în altceva.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva despre Cursuri CCNA, Cursuri JAVA, Cursuri LINUX, Cursuri PHP/MySQL, Cursuri baze de date, Cursuri progamare ? Vreau sa urmez ceva cursuri in retelistica si vreau sa stiu daca cineva a facut cursuri aici. Are cineva o idee daca diplomele sunt recunoscute si daca merita sa dau banii respectivi pentru cursurile CCNA? Merci.

Nu da banii pe cursuri.Cea mai mare prostie pe care o poti face.Iti zic asta pentru ca aceste cursuri le poti face singur acasa.Pentru laboratoare exista packet tracer sau gns3. Nu vreau sa te dezamagesc dar usi multe nu ti se vor deschide.Eu am ccna si ccnp si 11 ani experienta in domeniu telecom si usi multe nu mi s-au deschis.La noi in tara se vrea sa stii cat mai multe dar pe bani putini.Daca le ceri salariu la nivel de cunostinte, nu te mai suna a doua oara.Oricum ia-ti certificarile."Cantaresc" la cv si vei fi sunat dar nu te astepta sa fii si angajat.Depinde de noroc.Cel mai bine poti incerca afara...La noi HR-ul e praf si pulbere(Spiru Haret, Bioterra).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bai nustiu de voi...dar eu am facut primele 3 nivele din ccna...acum fac 4 si am fost la cateva interviuri pana sa aleg unde ma angajez.

Toti imi spuneau asa "Care sunt pretentiile financiare avand in vedere ca sunteti certificat Cisco ?"

Adica ba...conteaza...nici nu-i intereseaza daca ai 4 clase....daca vad ca ai ccna-uri sau alte cursuri de genul...

Sau deh poate asa am intalnit eu...

Deci conteaza...daca mai ai si experienta in retealistica sau user support sau ceva pe linux....te-ai scos.

Pentru mine conteaza mult..de aia fac si 4 acum.

Acum sincer....poti invata multe la cursuri...insa e multa materie...mergi la ele..mai mult ca sa ai diplomele si ceva cunostinte medii...insa cand lucrezi te bati cu alte probleme....despre care nici n-ai discutat la cursuri.

Hartia conteaza!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva despre Cursuri CCNA, Cursuri JAVA, Cursuri LINUX, Cursuri PHP/MySQL, Cursuri baze de date, Cursuri progamare ? Vreau sa urmez ceva cursuri in retelistica si vreau sa stiu daca cineva a facut cursuri aici. Are cineva o idee daca diplomele sunt recunoscute si daca merita sa dau banii respectivi pentru cursurile CCNA? Merci.

Daca ai bani, te sfatuiesc sa mergi la cursuri. Intr-un fel inveti cand iti arata cineva si iti exemplifica in fata ta, unde poti pune intrebari si sa fii ajutat unde nu intelegi si alta este sa citesti carti, care de multe ori explica superficial anumite lucruri. Cu atat mai bine daca sunt in limba Romana.

Totusi, pentru cei ce nu vor sa mearga la cursuri, puteti descarca cursurile CCNA in engleza de aici: https://mega.co.nz/#!TJQiRTrK!_qSYEAlPXyOTc6K69YtwEiJQzkZubu0NdGjPLT3_DMI

Link to comment
Share on other sites

Sfat: nu invatati dupa cursurile de la academie.Zic asta pentru ca in acele cursuri e prea putina informatie.O sa vedeti ca atunci cand veti da examen, vor aparea intrebari la care nu aveti raspuns din cauza ca nu exista in curiculla informatii care au legatura cu intrebarea respectiva.Sunt carti foarte bune care iti explica mura in gura:

CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library by Wendell Odom

CCNA Routing and Switching Study Guide: Exams 100-101, 200-101, and 200-120

Oct 7, 2013 by Todd Lammle

CCNA Routing and Switching 200-120 Official Cert Guide Library, Academic Edition Hardcover – July 15, 2013

Si bagati video training de la INE, CBT Nuggets si IPEXPERT.

Simulatoare : GNS3, packet tracer student version(mai nou a aparut VIRL de la cisco)

Va asigur ca daca veti citi cartile si veti viziona cursurile video,veti lua garantat certificarea.Fara sa mergeti la vreo academie care o sa va curete de bani.Eu va spun din proprie experienta: am si ccna si ccnp luate la modul asta.Iar examenul il veti da in limba engleza deci cu atat mai prost daca mergeti la academie sa va explice ala in romana.

Edited by ICEBREAKER101010
Link to comment
Share on other sites

Dude....tre sa te descurci.. eu am facut cursurile in spaniola si am dat examenul in engleza....deci...se poate..capul tre sa te duca.

Omule, nu era vorba ca nu te descurci.Dar telecomul in romana, e ceva gen manele vs Mozart.Sa fim seriosi.Ideea era sa isi tina omu banii in buzunar si sa isi cumpere altceva pe ei.Nu sa dea bani la academiile lu' peste.In curand o sa imi dau ccie-ul r&s partea scrisa.Deci da, ma descurc dar nu dand bani aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Oricum nu am de gand sa ma angajez in Romania. Cate ceva despre retelistica stiu si eu (Layer 2-3-6 cate ceva) si Linux la un nivel mediu probabil. Acum ii dau dreptate lui @AGSQ pentru ca e altceva cand esti acolo si e altceva cand stai pe online si inveti. Multumesc tuturor pentru pareri.

Link to comment
Share on other sites

Sunt cursuri online pe torente de la INE, Chris Byrant, etc. Si eu am terminat CCNA, si anul asta vreau sa continu cu CCNP. Am studiat cu Chris Bryant, Jeremy Cioara. Am acasa echipament pentru Cisco si pratica.. Nu am mers la ceva scoala sau facultate pentru asta, ci am studiat acasa. Evident depinde de cum poate fiecare, si cum is comfortabili. De luna viitoare incep facultate online in Administration and Information Technology, pentru ca imi convine avand in vedere ca am doua locuri de munca in IT, nu prea am timp de condus pana la scoala, trafic, sa platesc pentru parcare, etc; folosesc tehnologia din dotare pentru a invata si banii de la servici pentru studii.

E important de aplicat un concept: studiezi o ora din material, dar faci studiu propriu 2-3. E imposibil sa nu intelegi materialul.

Momentan revizuiesc o carte CCNA Routing and Switching Study Guide , de la Sybex, cu Todd Lammle, si nu ma grabesc. Nu sariti peste subiecte, si faceti testele de la sfarsitul capitolelor. Sunt cursuri gratuite pe Udemy, pentru CCNA, explicate babeste. Nu va irositi banii.

E plin bittorent de lectii CCNA si emulators.

Link to comment
Share on other sites

Am facut cursurile la o academie.CCNA1 si CCNA2. Sper sa terminin 1-2 luni si celelalte. Iti pot da nume, email si ce mai doresti. Am facut cursurile online, instructor super de treaba mi-a raspuns cam la toate provocarile. Nu este mult sa investesti 300 ron intr-un modul de cisco. In fond investesti in tine. Chiar daca stiam cate ceva exercitiile de la sfarsitul fiecarui capitol m-au facut sa-mi dau seama ca nu invatasem practic nimic din citit si ca practica e de baza. Mi-am instalat emulatoare si am luat fiecare exercitiu in parte. Am cumparat un router. L-am configurat. Cumpara un server. Virtualizeaza. Super tare. Pot sa spun ca m-au ajutat. Am inteles cum sta treaba cu layerele, pot configura un router, anunta clasa etc. Pentru viitor mi-am dat seama ca sunt necesare. Chiar daca companiile straine te angajeaza pe competenta, cele romanesti cer diplome. Asa ca sfatul meu, daca ai banii, fa un curs.

Link to comment
Share on other sites

Apropo, sunt routere gratis de accesat pe Internet. Sunt kituri pentru CCNA de cumparat la vreo $300 totul, si il puteti sa il folositi si pentru CCNP. Am incercat sa folosesc GNS3, si mi-a incetinit tot laptopul. Am pus totul pe un processor Quad, 4 GB de ram, mult mai bine. Cu bani, sau fara bani, se poate invata, trebuie sa vrei, sa stii de ce vrei, si cum vrei sa inveti.

Link to comment
Share on other sites

The file you’re looking for has been moved or deleted.

Si eu sunt interesat de cursurile de la Cisco Networking Academy - Home.

Intrebarile mele :

- eu nu stiu deloc parea de retea,se accepta si incepatori adica nivel 0 ?

- daca nu ajung la toate cursurile se pot reprograma/recupera ?

Cred ca cine a fost la ccna.ro stie sa imi zica ceva.Am cumparat o carte de la libraria Eminescu. Bruce Hallberg - Retele de calculatoare: ghidul incepatorului (Librria Mihai Eminescu) mai am de citit destul din ea.

Edited by flashxmldesign
Link to comment
Share on other sites

The file you’re looking for has been moved or deleted.

Si eu sunt interesat de cursurile de la Cisco Networking Academy - Home.

Intrebarile mele :

- eu nu stiu deloc parea de retea,se accepta si incepatori adica nivel 0 ?

Inainte de CCNA am fost certificat Network+ de cativa ani de zile. Am citit cazuri cand unii au inceput direct cu CCNA. Tu trebuie sa aflii pentru tine, daca te descurci cu materialul CCNA sau ai nevoie de altceva inainte de CCNA, ca si Network+ de exemplu.

- daca nu ajung la toate cursurile se pot reprograma/recupera ?

La asta nu pot raspunde. Eu am studiat pe cont propriu si cu udemy.com, si nu am facut nimic cu Cisco Networking Academy.

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti forumisti, dezgrop oarecum putin topicul de fata, m-am apucat si eu de CCNA R&S si de ce sa nu recunosc, anumite lucruri chiar nu imi sunt clare, este si multa materie si tot am vazut ceva recomandari pe aici, mai ales video ... video daca tot ma duc la cursuri mereu (e drept in lb romana) parca as zice pas, dar daca aveti idee de vreo carte adusa la timp (updatata) si care se poate gasi online va rog sa imi scrieti, eventual un PM . Eventual alte sfaturi si recomandari ...

Precizez ca anumite cunostinte practice si teoretice le mai aveam, dar sa zicem ca sunt oarecum novice. Simt, totodata ca sunt si multe lucruri de umplutura, multa teorie care cu siguranta nu imi vor folosi (Decat ca teorie) dar asta este...

Iar examenele nu mi se par chiar cele mai usoare, adica fara sa stii carte nu poti sa le iei...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...