Jump to content
Silviu

WhatsApp se lansează oficial și pe calculator

Recommended Posts

Acum pute?i trimite mesaje prin WhatsApp direct de pe calculator. Anterior acest lucru nu era posibil decât cu mare chin, WhatsApp folosind un num?r de telefon pentru identificare.

Faptul c? nu puteam vorbi pe WhatsApp de pe calculator este principalul motiv care m-a f?cut în ultimele luni s? renun? complet la el în favoarea Facebook Messenger, care este la fel de bun, de rapid, de dotat ?i în plus pot începe o discu?ie pe PC ?i o pot continua de pe telefon ?i invers, or eu fix de asta aveam nevoie. Mi se p?rea stupid s? scriu pe ecranul telefonului de?i eram în fa?a unui calculator.

WhatsApp pe PC func?ioneaz? în browserul Chrome. Merge?i la web.whatsapp.com, deschide?i aplica?ia WhatsApp din telefon, intra?i în Meniu – WhatsApp Web ?i scana?i codul QR de pe ecran. Astfel se va realiza o conexiune între browser ?i telefonul t?u, cuplându-le pentru o comunica?ie integrat?. Tot telefonul t?u este cel care trimite mesaje ?i trebuie s?-l ai conectat la net, dar le po?i scrie din browser.

Eu nu am înc? noua versiune de WhatsApp care include acea op?iune în meniu. Probabil c? update-ul prin Google Play este lansat progresiv. Pentru iPhone nu va exista aceast? posibilitate, este doar pentru Android, chestie de permisiuni. Detalii suplimentare g?si?i pe blogul oficial.

Sursa

Ca o adaugire, personal, consider ca aceasta metoda de a te loga reprezinta un risc de securitate enorm pentru contul de WhatsApp. Cineva rau intentionat, poate face rapid un print-screen sau poza imaginii QR, cu care se poate loga apoi pe contul tau.

Link to comment
Share on other sites

QR code-ul expira in gen un minut si tre sa generezi altul :)

Also: !!! Whatsapp web functioneaza doar cu telefonul conectat la net,cand ti-ai deconectat telefonul de la net nu mai poti tirmite/primi mesaje pe web.

Astfel ca devie putin mai safe...dar mai putin usefull

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...