Jump to content
RusseL^^

Help! programare

Recommended Posts

BUna! :)

Azi la ora de Ro a tot vorbit profu` de figuri de stil, si a aflat ca eu merg la Olipiada de Info, faza judeteana, si ce s`a gandit el : sa`mi deie tema sa fac un program in care sa scriu denumirea figurei de stil si apoi sa`mi afiseze definita acesteia; am zis ok, e simplu, pt ca eu am zis c`o in pascal , dar apoi mi`a venit o idee.

Nu stiu cum sa ma exprim mai corect asa ca.. fiti atenti :P : eu vreau sa fac un programel pe care daca dau 2xClick sa`mi apara o fereastra si acol sa fie o rubrica in care sa introduc figura de stil iar apoi sa dau "OK" si sa`mi apara definitia.

Daca vreti sa ma ajutati :) ca la asta nu ma prea pricep, si e un prim pas spre invatare :) .

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Mda....ce chestie sa imi zica profa` de romana asta cred ca i-as zice "pt. un 10 ok?"...Pai tu vrei un program in care sa scrii figura de stil si cand apesi ok sa apara definitia figurii de stil.E ca si cand ai face in Pascal programul,si cand dai "Run" sa apara definitia.Incearca in Pascal.

Link to comment
Share on other sites

Tu vrei sa faci o aplicatie cu o interfata grafica ,corect ?

Daca ti cunoscut Pascal incearca Delphi .

creezi o baza de date cu figurile de stil si definitiile ,programul cauta in baza de date figura si arata definitia.

Mai usor ar fi sa sa iei de pe site-uri gen dexonline definitiile ,astfel nu mai trebuie sa creezi o baza de date si ai acces la un numar mai mare de cuvinte.

Cu cod nu te pot ajuta ...

Link to comment
Share on other sites

Limbajul o sa fie Pascal, pt stiu comenziile si pt nu vreau sa fac chiar acum cunostinta cu delphi pt ca peste 1 sapt e olimpiada

Eu pot si stiu sa fac programul in Pascal, pt ca il fac prima data in Notepad si dau numa copy/paste (pt ca necesita mai putin timp) la definiitile la figuri si apoi il compilez in pascal.

De aici sa ma ajutati.

Vhaerun, daca poti fi mai explicit :D, te rog.

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Daca tu stii la 12 ani sa programezi OOP in C# , tot respectul ; dar la varsta aia , cand inca te uiti la "Regele saman" ,n-as crede . Pana acum nu ai pus niciun cod scris de tine care sa arate ce stii sa faci in C# .

By the way : nu e chiar corect sa zici ca programarea nu tine cont de varsta :)

Link to comment
Share on other sites

Vhaerun, nu fii asa de sigur, Mircea Pasoi (fost olimpic international) facea aplicatii inca de la varsta de 12 ani dar intr-adevar nu se poate pune problema ca stia la perfectie limbajul in care lucra. Stia atat cat sa se descurce.

Acum nu zic ca el e un viitor Pasoi, dar nici nu ai de unde stii de unde mai apar altii ca el.

Link to comment
Share on other sites

Vhaerun, nu fii asa de sigur, Mircea Pasoi (fost olimpic international) facea aplicatii inca de la varsta de 12 ani dar intr-adevar nu se poate pune problema ca stia la perfectie limbajul in care lucra. Stia atat cat sa se descurce.

Acum nu zic ca el e un viitor Pasoi, dar nici nu ai de unde stii de unde mai apar altii ca el.

Domino este un caz special :) , probabil a avut pe cineva in spate care l-a indemnat si l-a ajutat sa se apuce de la o varsta asa frageda de programare.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar nu e singurul si nu va fi singurul. Deci nici nu ai de unde stii cu ce viitori "domino" vorbesti pe un forum. (doar dau sanse egale tuturor pana la proba contrarie).

Ai dreptate insa .. in ziua de azi tot mai multi copii se apuca de la varste fragede de programare 12-13 ani doar pentru ca sunt impinsi de catre alte persoane datorita salariilor din IT .. si urasc oamenii astia !

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asta o problema ci faptul ca afecteaza si calitatea viitoarelor aplicatii. In ultima vreme, cel putin pe la concursuri, se simte asta. Tot se asteapta o noua generatie de pusti de a 7a, a 8a care sa faca ceva magnific pentru varsta lor (cum era acum cativa ani in domeniul software) dar in zadar... insa speranta moare ultima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...