Jump to content
Nytro

Câţi bani poţi câştiga ca IT-ist în România

Recommended Posts

Câ?i bani po?i câ?tiga ca IT-ist în România ?i care sunt cele mai c?utate limbaje de programare

Florin Casota

Postat la 20 octombrie 2015

2802791-publimedia-shutterstock.jpg?width=620

Compania Brainspotting a dat publicit??ii un raport în care prezint? pia?a IT din România. Potrivit raportului sunt aproximativ 100.000 de speciali?ti IT&C la nivel na?ional, iar peste 90% dintre ei vorbesc engleza ?i 27% cunosc ?i limba francez?. În 2014, România a avut reprezentan?i la olimpiadele de informatic?, unde echipele au câ?tigat o medalie de aur ?i 3 de argint, într-o competi?ie la care au participat 11 ?ari.

Cel mai mult se caut? speciali?ti în dezvoltarea de software (55%), testeri (QA-9%), Mobile Developers (iOS/Android-4%) etc, iar cel mai c?utat limbaj de programare este Java (28%), urmat de PHP (15%) ?i .Net/C# (15%), C/C++ (12%).

Cele mai c?utate beneficii de speciali?ti IT din România sunt: asigurare medical? (64%), urmat de ore de lucru flexibile (49%), support financiar pentru training-uri (35%), bonusuri de Cr?ciun sau Pa?te (28%) ?i bonuri de mas? (28%). Cei mai mul?i dintre ace?tia accept? un job dac? ofer? ore de lucru flexibile (41%), urmat de salariu (38%) ?i de reputa?ia, imaginea companiei unde urmeaz? s? se angajeze (32%).

În Bucure?ti sunt cei mai mul?i absolven?i IT&C (2000 pe an), în Cluj (1700), Ia?i ?i Timi?oara (1100). Dar ?i în ora?e precum Brasov, Sibiu sau Craiova se înregistreaz? o cre?tere a absolven?ilor în domeniul IT (500 la Bra?ov ?i Sibiu ?i 230 la Craiova).

Salariile din domeniul IT&C în România încep de la 500 de euro/lun? pentru un post junior de Quality Assurance, iar cel mai mare salariu îl poate ob?ine un senior Mac iOS Developer sau un Big Data Analyst (2000-3500 de euro).

salarii1.jpg?height=202&width=620

salarii2.jpg?height=440&width=620

Sursa: Câ?i bani po?i câ?tiga ca IT-ist în România ?i care sunt cele mai c?utate limbaje de programare - BusinessMagazin

Link to comment
Share on other sites

Am vazut tabelul aici si nu stiam daca se refera la salariul net sau brut.

Am dat click pe articol si am vazut ca nici acolo nu da mai multe detalii. Am observat ca exista cateva asterisk-uri in tabel si nu vedeam unde sunt referite informatiile.

Am cautat unpic si am gasit sursa: http://www.brainspotting.ro/wp-content/uploads/2015/10/Brainspotting_ITC_Talentmap_2015-2016.pdf

Ma uimeste cum jurnalistii pot sa scrie un articol doar cand se uita la 2 poze si un tabel. E mult spus articol, ca are 4 paragrafe :)). Macar au scris numele companiei care a facut studiul, ca altfel nu aveam cum sa ajung la sursa.

PS In tabel este reprezentat salariul net.

Link to comment
Share on other sites

Junior developer - 750 EUR, minim? Da, nu stiu ce sa zic. :)

Nu stiu cum sunt preturile pe la Devs, dar la partea de NOC preturile sunt relativ corecte.

Un tehnician vmWare, fara certificari, ia lejer 500-800 EUR intr-un datacenter marisor. Aia care sunt certificati si stiu virtualizare pe paine, pot avea oriunde intre 2-8.000 EUR. Depinde de companie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...