Jump to content
z4rk

O intrebare mai ciudata..

Recommended Posts

Am si eu o intrebare. Sa zicem ca am o proprietate, un imobil, o afacere sau orice altceva, pe care vreau sa o vand. Legal, pot fi propriul meu cumparator? Adica cu act de vanzare-cumparare facut frumos la notar. Sa imi cumpar propria afacere. Poate unii o sa rada, dar daca ganditi un pic mai mult puteti gasi explicatii pentru o manevra de genu asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Aproximativ. Este ceva ce am dreptul sa vand si doresc sa fiu propriul meu cumparator.

Man, e ilogic sa poti face asta. Adica, de ce ai face-o daca e deja bunul tau ?

Ai cumparat deja acel ceva, de ce l-ai cumpara a doua oara de la tine ? Spune-ne exact ce vrei sa faci poate folosesti contextul gresit.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Pai treaba e ca acel "bun" sa il numesc asa este in posesia mea, dar mai e cineva care are imputernicire si drepturi asuprea lui. Pot vinde acel bun fara sa am acordul imputernicitului sau sa intru in totalitate in posesia lui?

Depinde cat % apartine acelei persoane si cat tie. Insa legal, fara acordul lui nu poti detine acel bun.

Semnatura lui trebuie sa fie prezenta daca vrei sa intri in totala posesie a respectivului bun.

Depinde totusi de bun, in caz de neglijenta sau altele ( un avocat te poate ajuta ), poti trece peste asta.

Link to comment
Share on other sites

Pai treaba e ca acel "bun" sa il numesc asa este in posesia mea, dar mai e cineva care are imputernicire si drepturi asuprea lui. Pot vinde acel bun fara sa am acordul imputernicitului sau sa intru in totalitate in posesia lui?

legal, daca o proprietate apartine de 2 persoane, nu se poate face nimic cu acea proprietate fara acordul scris al ambilor proprietari (adica daca tu vrei sa o vinzi, trebuie si celalalt sa isi dea acordul si semnatura).

la fel, daca tu vrei sa fi unic proprietar, trebuie ca celalalt sa iti dea un act prin care renunta sau iti vinde partea lui si astfel sa poti fi tu singurul proprietar.

cea mai comuna situatie e cand parintii lasa casa in proprietatea copiilor, acestia vor avea 50% fiecare (sa zicem ca sunt 2 copii), chiar daca unul sta in us si altul sta in casa respectiva, ala din us trebuie sa isi dea acordul scris pentru casa respectiva sau sa faca un act prin care transfera dreptul lui de proprietate celuilalt.

la fel, nu poti inchiria/gara la banca cu proprietatea respectiva fara acordul scris al ambilor proprietari.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Pai treaba e ca acel "bun" sa il numesc asa este in posesia mea, dar mai e cineva care are imputernicire si drepturi asuprea lui. Pot vinde acel bun fara sa am acordul imputernicitului sau sa intru in totalitate in posesia lui?

ca sa te lamuresc pe romaneste:

ca sa fii proprietar absolut pe acel bun trebuie sa iei negatie de la celalalt "actionar"; adica ala iti emite un act cum ca nu are nici o pretentie asupra bunului si renunta la toate obligatiile ce i se imput de actele detinute de el asupra bunului.

Exemplu:

Ana cumpara o casa.

Ana are 4 copii.

Ana vrea sa vand casa.

Atunci Ana trebuie sa ia negatie de la toti copii.

Daca cel putin 1 din copii nu da negatie atunci casa nu poate fi vanduta decat cu acordul lui urmand ca banii sa se imparta intre Ana, si cel(cei) care a(au) refuzat sa dea negatie.

aspectul nr.2:

bunul se evalueaza

tu platesti cota parte celuilalt "actionar", adica iti cumperi bunul 100%.

Link to comment
Share on other sites

ca sa te lamuresc pe romaneste:

ca sa fii proprietar absolut pe acel bun trebuie sa iei negatie de la celalalt "actionar"; adica ala iti emite un act cum ca nu are nici o pretentie asupra bunului si renunta la toate obligatiile ce i se imput de actele detinute de el asupra bunului.

Exemplu:

Ana cumpara o casa.

Ana are 4 copii.

Ana vrea sa vand casa.

Atunci Ana trebuie sa ia negatie de la toti copii.

Daca cel putin 1 din copii nu da negatie atunci casa nu poate fi vanduta decat cu acordul lui urmand ca banii sa se imparta intre Ana, si cel(cei) care a(au) refuzat sa dea negatie.

aspectul nr.2:

bunul se evalueaza

tu platesti cota parte celuilalt "actionar", adica iti cumperi bunul 100%.

Partial corect.

Daca sotul Anei a murit nu mai poate vinde fara acordul urmasilor. Daca Ana este desparita poate sa vanda ce vrea fara acordul nimanui. Urmasii apar in schema dupa ce moare Ana.

Daca sunt doi proprietari pe ceva trebuie obligatoriu sa isi dea acordul ambi. Daca unul din proprietari a murit trebuie sa isi dea acordul toti urmasii sau in caz ca unul nu vrea se imparte ce a lasat in urma la cati sunt si fiecare este liber sa faca ce vrea cu partea lui de mostenire.

Daca nu dai mai multe detalii nu prea te putem ajuta, sa iti vinzi singur o proprietate nu poti. Daca reprezinti pe cineva legal si bunul este pe numele lui atunci poti sa "iti vinzi singur".

Link to comment
Share on other sites

Partial corect.

Daca sotul Anei a murit nu mai poate vinde fara acordul urmasilor. Daca Ana este desparita poate sa vanda ce vrea fara acordul nimanui. Urmasii apar in schema dupa ce moare Ana.

Daca sunt doi proprietari pe ceva trebuie obligatoriu sa isi dea acordul ambi. Daca unul din proprietari a murit trebuie sa isi dea acordul toti urmasii sau in caz ca unul nu vrea se imparte ce a lasat in urma la cati sunt si fiecare este liber sa faca ce vrea cu partea lui de mostenire.

Daca nu dai mai multe detalii nu prea te putem ajuta, sa iti vinzi singur o proprietate nu poti. Daca reprezinti pe cineva legal si bunul este pe numele lui atunci poti sa "iti vinzi singur".

Daca sotul Anei a murit nu mai poate vinde fara acordul urmasilor in cazul in care nu exista un testament sau vreo conventie matrimoniala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...