Jump to content
Mypass2007

Cel mai bun Antivirus & Firewall ?

Recommended Posts

Hertz

Ba ParolaMea ..dai in mm in search ca s-au mai facut 99 de threaduri cu subiectul asta!

E ceva rau dak cer o parere unor oameni care cat de cat se pricep in domeniu? :P

nu e ceva rau ...dar...daca ai fi citit regulile forum-ului ai fi observat ca scrie ceva de genu : nu posta inainte sa dai un search [ ca mai mult ca sigur despre antivirusi si firewall s-a mai discutat ] ....

data viitoare da search si daca nu este nimic , atunci deschide un thread nou ;)

bafta :PP

-------------------------------------------------------------

Antivirus: AVG [ eu pe asta il am , si merge super bine ;) nu am altceva in afara de AVG....] --isi face update in fiecare zi singur fara sa faci tu nu stiu ce setari ....are "virus vault " ....si dupa parerea mea...e cel mai bun ;)

daca vrei un link spune si iti dau ;)

Firewall : acelasi Zone Alarm

cu toate ca eu il folosesc pe cel din windows :)

Link to comment
Share on other sites

Un kaspersky hmmm e bun dar merge greu E lent dar versiunea 2009 e mai fresh si mai rapida....

In parearea mea ai putea folosi un kaspersky si firewall windows

Nod 32 e mai rapid .. dar mai scapa cate ceva ... Dar e si el bun

astfel ai putea folosi

Nod32 -> cU > Fire wall Win

Dak stii sa dai update aproape ori ce antivirus e bun ...

Idem si pentru Fire wall

Ce e zone alarm ?

Zone alarm e Un pachet de securitata Gasesti Zone alarm -Antivirus

Zone alart - firewall etc

Aici e vb de fire wall Ok deci simplu si la subiect Zone alarm Firewall e Free si isi face treaba .... Asta e diferenta ...

Link to comment
Share on other sites

hmm...firewallu de la windows nu te lasa sa iti configurezi nik :|

nu poti vedea conexiunile curente

nu poti seta reguli de intrare/ iesire

intr-un cuvant nu ai acces la ce se intampla intre tine si intrenet... (daca am auzit eu bine inca exista un mic exploit pt el ;) )

cat despre zonealarm, l-am avut 4 luni, mergea, isi facea treaba, dar nu mi-a placut ca ocupa enorm de multa memorie mai ales cu av-ul on, (140mb) scaneaza ca dreq de incet, orice faci, deci 12 min la startup :|

imi place ca poate sa-ti protejeze datele personale, poate sa prinda hookurile de tastatura :D, si stie sa te avertizeze in caz ca vreo aplicatie iti trimite mailu, niku sau orice alta informatie personala pe internet.

de ce l-am scos? pt ca nu ma mai lasa sa ma conectez la net :| ...

av : nod32 ... 2.7 dar e cel mai fain :X are viteza relativ buna la scanat si te ajuta mult optiunea advanced heuristics :D

Link to comment
Share on other sites

Antivirus nu folosesc pentru ca, dupa cum se paote obeserva si din username, folosesc linux :D

Firewall-ul e util doar daca folosesti windows pentru ca acolo pot rula tot felul de programe neautorizate :P Si pentru Linux doar daca rulezi ceva servere :)

Pe windows foloseam: av - nod32, fw - zone alarm

Pe linux folosesc doar fw - firestarter

Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce programe va referiti (gratuite sau crack-uite). Dintre cele gratuite ... cel mai bun antivirus (testat de mine) este avira antivir, orice ati spune voi :P Iar ca firewall zone alarm, fiindca arata detaliat toate conexiunile, programele ce vor sa iasa pe net, daca reactioneaza ca server sau nu, etc. (asa mai descoperi si anumiti trojeni cand vor sa iasa pe net :-")

Ca programe crack-uite sau cu licenta ... recomand kaspersky (niciodata nu m-a dezamagit), Panda din cate am vazut s-a mai remarcat si ... bineinteles, nu in ultimul rand nod32, care, din pacate "mananca" prea multe resurse.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...