Jump to content
CODEX

Recomandari Hosting ?

Recommended Posts

Salutare,

  Vreau sa imi cumpar un Server Dedicat si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai avut.

 

 Niste Review-uri

 De curand am avut niste experiente naspa cu hostingurile, se pare ca multe promit si foarte putine sunt asa bune pe cat par.

 Ca sa va faceti o idee o sa scriu mai jos cateva pareri ca sa le luati sau nu in considerare : 

 ( Stiu e cam lung, dar daca esti in cautare de host citeste-l ca iti va fi bun )

 

 GoDaddy

 Eu zic sa nu va puna dracu sa va riscati sa cumparati hosting de la ei. Dintre toate care le-am incercat sunt cei mai varza !

 Si nu va imaginati ca mi-am luat "BabyPlan" sau cum lor fi numit ei, mi-am luat un shared hosting cel mai bun plan.

 Dar GoDaddy au o tehnica pacalitoare pe care nu prea am mai intalnit-o la alte hosting-uri. Dupa ce iti cumperi "Pachetul Dorit"

 ai de ales nivelul de resurse, iar aici se imparte pe 3 nivele. La fiecare Pachet cumparat primesti automat "Level 1" de resurse

 fiecare nivel costand in plus 2Lire. 

 Unde a aparut problema ?  Prima luna nu am avut trafic decat sub 2k pe luna, dar in a doua luna a inceput sa imi cresca

 si am avut intre 1k - 3k / zi X 3 site-uri hostate = undeva intre 6k si 9k pe zi. Aici GoDaddy a inceput sa dea rateuri.

 Problema era ca nu reusea sa duca mai mult de 100 de conexiuni concomitente. Si atunci imi pica !

 Support ? Varza si aici . Email de contact nu au decat niste numere de telefon. Iar daca esti din Romania suni in Anglia/Londra.

 Bun, am sunat! Si un baiat de acolo foarte relaxat care de abia vorbea, a zis ca nu prea are ce sa imi faca, ca totul e automatizat

 si ca sa intru in cPanel ca ar trebuii sa imi apara acolo problema si ce am de facut. In cPanel o banda rosie sus iti indica ca

 resursele tale sunt folosite la maxim si ca ai nevoie sa iti cumper SERVER. Si da mi-a zis sa imi cumpar server . 

 Am zis ca - desigur dar nu de la dvs. 

 Am pierdut o gramada de bani din cauza hostului lor naspa, la care nu ma asteptam sa fie asa. Dar nah asta este tre sa ma 

 ard si eu pana invat.

 

 eHost

 Astia sunt bunicei dar is scumpi si au si ei o gramada de probleme. Nu va indic sa va cumparati nici de la ei.

 Daca intrati la ei pe site o sa vedeti " NOW ONLY 2.75$ / MONTH " . Ba sa stiti ca ii o strategie de marketing

 si o mare vrajala daca nu va cumparati host pe cel putin 12 luni, sau mai mult, nu mai stiu exact.

 Cert este ca prima luna am platit 7$ pentru ca mi-a venit cu reducere, iar aceast fapt e trecut undeva asa

 aproape invizibil, ca a doua luna sa imi traca 17$ iar apoi au continuat cu 14$. 

 Motivul pentru care mi-au tras 17$ ? Cei de la support mi-au explicat ca : " bla bla bla ..taxe in ro..bla bla 

 prima luna nussh ce..bla bla rezultand 17$ "

 WTF ? Si de ce a doua luna 14$ , ce sistem de calcul au astia, habar nu am.

 Dar pe scurt , te face de bani !

 Probleme aparute ? Conectarea la host prin Filzilla si altele de genu imposibila iar cei de la host nu au 

 reusit sa imi rezolve problema. A trebuit sa imi iau CuteFTP crackuit / si cu virusi cred (plm) de pe net,

 singurl care a mers blana.

 Alta problema e ca, la ehost nu te poti conecta direct la cPanel, au un fel de preconnection, iar ca sa intri

 in cPanel trebuie sa intri intai in my.ehost.com, panoul lor de administrare.

 Domeniul grauit pe viata care il primesti de la ei, nu mai e al tau daca nu mai ai host la ei. Iar administrarea

 nameservererlor trebuie sa o faca ei, nu tu !

 Sunt buni, dar prea scumpi pentru pachetele care le ofera, si pacalitori, ceea ce m-a facut sa ma retrag de la ei !

 A da am uitat sa dau o nota la Support! 6 cu indulgenta, daca esti curios de ce 6, cumpara sa vezi :) 

 

 Arvixe

 Cu arvixe am patit-o chiar la inceput. Am citi in multe parti, si aveau review-uri bune, dar eu am luat-o in freza.

 Dar au recuperat baietii pe parcurs. Am prins dincate am inteles o "schimbare in Arvixe", s-au schimbat CEO, firma

 sau ceva de genu iar serverul pe care eram eu hostat a avut probleme. 6 zile downtime dupa care si-a revenit, dar

 aveau un backup mai vechi de 3/4 zile. Eu intretimp am adaugat mult continut pe site-uri, care eveident l-am pierdut.

 Mi-au dat o luna gratuit pentru faza asta. 

 In rest pot sa spun ca SE MISCA BINE si nu am problemele care le am pe godaddy cu traficul iar aici am trafic de cate 6k / 10k pe zi.

 Nota la cei de la Support ? Asa un 8.50, la inceput raspundeau greu si nu prea ma bagau in seama, acum se pare ca si-au dat

 seama cat de importanti sunt totusi clientii( zic asta deoarece au raportat mai multi problema cu supportul) si raspund in maxim 12 ore

 de la deschiderea tiketului.

 Preturile la Arvixe sunt bune chiar foarte bune in comparatie cu altele si dupa cum am scris mai sus merge chiar bine.

 

 HOSTWAY(RO) / easyHost-ul de azi

 La hostway am host de mai bine de 1 an daca nu chiar 2. Nu am avut probleme cu ei foarte mari pana acu doua luni.

 La inceput am avut cateva site-uri hostate si trafic sub 300 unici pe zi. De curand cum a crescut putin traficul parca

 a inceput sa faca figuri. Am avut peste 10 domenii hostate pe un shared host si au inceput sa tot cada pe rand si sa

 se miste greu. 

 Supportul ? Si aici varzaaaaa , varza ! Cum sa iti angajezi oameni care sa vanda, la departamanetul de support iar 

 pe partea tehnica te ajuti singur? Duduia care mi-a raspuns a zis ca, citez " Aveti prea multe procese in derulare si

 iar cred ca problema dvs. poate fi rezolvata daca faceti upgrade la un plan mai mare" ( adica ultimult ) .

 Am intrebat-o daca upgrade-ul pe care urmeaza sa il fac imi rezolva problema si a zis ca nu stie :) sa incerc sa vad !

 Mi-am dezinstalat toate Wordpress-urile pe care nu le foloseam si au ramas in picioare doar 3 site-uri, si aceeasi problema

 din nou. Am sunat din nou la support, de data asta am dat de un baiat care pare sa stie ceva, dar tot degeaba,

 trebuie sa il indrum eu sa ii zic sa imi trimita error_logul ca sa vad ce probleme am.

 Deci daca vreti puteti incerca, nu sunt rai, dar nici prea buni se pare.

 

 In concluzie, trebuie sa ma mut pe un server! Iar cei care aveti trafic mare, sau aveti planuri mari, strangeti banuti 

 de un VPS macar.

 

 Asadar ceva review-uri despre Servere in RO ? Sa nu imi iau iar teapa :)

 

 Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine ia un server pe la softlayer. Da-l in ma-sa de server in Romania. Asta daca nu vrei sa arunci cu banii aiurea si sa te plangi iarasi pe forumuri :))

Ce buget ai ? Poate iti dau un dedicat o luna in teste o luna, sa vezi cum se misca treaba

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa iau in Romania ca sa am un contact support in caz de orice, in principiu ma descurc, dar daca apare ceva pana caut eu tutoriale si rasfoiesc netul..

Iar traficul momentan majoritatea e de pe RO momentan

 

Un 50-60 euro pe luna pentru inceput.

Iti scriu maine , mersi frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Mă mir că ai avut asemenea probleme cu Easyhost, într-adevăr am găzduire shared de la ei de 3 ani de zile şi nu am avut probleme. În privinţa mea, suportul este bun comparativ cu alte firme.

 

Mai rămâne să încerci xServers sau ceva mai nou pe piaţă cu preţuri bune, HETNiX de unde am un VDS şi se mişcă excelent. Poţi opta şi pentru M247 Europe care au datacenter propriu şi sunt o filială a M247 Ltd.

 

Succes, sper să găseşti găzduirea potrivită pentru tine! :)

Edited by Narmer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...