Jump to content
CodeGeass

Facultatea de Matematică și Informatică - Universitatea din Pitesti

Recommended Posts

30 minutes ago, CodeGeass said:

Stie cineva daca se merita sa pierd timpul in aceasta facultate? Este cineva acolo care poate sa imi spuna daca inveti ceva?

Va multumesc mult!

 

Scuze ca ma bag, nu stiu despre facultatea respectiva, am intrat doar acum de curiozitate sa ma uit pe oferta lor. Cred ca e inacceptabil ca o universitate de genul, in 2016, sa aiba un site execrabil cum il au ei (prezentarea ofertelor de studiu e jalnica, enorm de multe pagini "in lucru", fonturi comic sans, 10 mii de culori, etc.). Tinand cont de context (Rromanika, pedagogie, etc.) poate ca as inchide un ochi si chiar daca nu e bine sa judeci marfa dupa ambalaj, parca ma zgarie pe creier modul in care se prezinta.

 

Insa hei, au programa de licenta RST :))https://www.upit.ro/ro/academia/facultatea-de-electronica-comunicatii-si-calculatoare/departamentul-electronica-calculatoare-i-inginerie-electrica/licente-electronica-calculatoare-si-inginerie-electrica/retele-si-software-de-telecomunicatii

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca sunteti genul de persoane care chiar au invatat in liceu si care chiar isi doresc mai mult de o diploma eu va recomand: Cluj, Bucuresti, Iasi. Orice alta facultate din tara cred ca ar trebui exclusa.

 

In toate cele trei orase gasesti tot felul de evenimente ce tin de IT, cunosti oameni cu experienta in domeniu de la care poti invata multe lucruri, sunt multe companii ce ofera internship-uri, etc. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, CodeGeass said:

Stie cineva daca se merita sa pierd timpul in aceasta facultate? Este cineva acolo care poate sa imi spuna daca inveti ceva?

Va multumesc mult!

  Am făcut eu primul an acolo. Nu faci mare lucru. Majoritatea profesorilor sunt foarte slab pregătiți în comparație cu cei de la Unibuc cel puțin. În afară de ceva baze de date, logică și ceva cu grafuri nu prea faci mare lucru. 
Te sfătuiesc să o urmezi DOAR dacă ești o persoană autodidactă, ești pasionat și înveți singur. Altfel o să ieși cam o mare plantă de acolo. 
  Nu mai zic că la POO a fost o situație penibilă, în care proful era angajat și nici nu prea trecea pe la cursuri, iar la examen ne-a dat Java, C# și C++ în condițiile în care noi făcusem doar vreo 3-4 ore de laborator (că la restul nu a venit) și acolo am făcut (doar el făcea) puțin Java. 
  Nici la Unibuc nu e mare lucru, dar cu siguranță sunt oameni mult mai pregătiți și dacă ai ceva întrebări măcar ai cu cine discuta.
Baftă!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tjt said:

Daca sunteti genul de persoane care chiar au invatat in liceu si care chiar isi doresc mai mult de o diploma eu va recomand: Cluj, Bucuresti, Iasi. Orice alta facultate din tara cred ca ar trebui exclusa.

 

In toate cele trei orase gasesti tot felul de evenimente ce tin de IT, cunosti oameni cu experienta in domeniu de la care poti invata multe lucruri, sunt multe companii ce ofera internship-uri, etc. 

Cred ca poate fi adaugat si Brasov pe lista

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CodeGeass said:

Cred ca am sa aleg Universitatea Valahia din Targoviste deoarece au un nou campus si am auzit ca au luat ceva premii in robotica. (La Automatica si Informatica Aplicata)

 

Aia e și mai slabă decât UPIT. 

@MARIUSCS Sunt la fel de slabe amândouă. Am auzit destule si despre Brașov. Acum depinde dacă vrei să faci o treabă sau nu. Oricum totul depinde de tine, dar din punct de vedere al suportului oferit de entitatea asta numită facultate cam așa stau lucrurile.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...