Jump to content
Wav3

Inchiriere apartament in regim hotelier

Recommended Posts

Planuiesc sa cumpar un apartament sau o garsoniera in Brasov pentru a o da in chirie in regim hotelier.

Am nevoie va rog de cateva informatii de la cunoscatori. Articolele de pe net le stiu deja.

As vrea sa stiu daca se poate practica acest lucru ca persoana fizica (inchiriez 1 sau 2 camere, nu > 5), ce impozite trebuie platite (daca trebuie) si de ce aprobari am nevoie pentru a functiona complet legal (sanepid, asociatie locatari, vecini cu care impart un perete, turism, etc).

 

Multumesc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2018 at 4:18 PM, Wav3 said:

Planuiesc sa cumpar un apartament sau o garsoniera in Brasov pentru a o da in chirie in regim hotelier.

Am nevoie va rog de cateva informatii de la cunoscatori. Articolele de pe net le stiu deja.

As vrea sa stiu daca se poate practica acest lucru ca persoana fizica (inchiriez 1 sau 2 camere, nu > 5), ce impozite trebuie platite (daca trebuie) si de ce aprobari am nevoie pentru a functiona complet legal (sanepid, asociatie locatari, vecini cu care impart un perete, turism, etc).

 

Multumesc

Cel mai simplu, te interesezi la ANAF Brasov.

 

Lucreaza prin airbnb si booking, este comod si te scapa de mult stres si batai de cap.

 

Sanepid? Doamne!

Este apartament in regim hotelier, NU HOTEL.

Declari venitul la ANAF (se completeaza o declaratie, formular tip). Iti recomand norma de venit (pe an) si sa mergi pe burta.

Vezi care te avantajeaza ca s-au schimbat de anul asta. In sistem real stiu ca-ti poti deduce chestii, daca platesti pe cineva la curatenie, spalat de lenjerii si ce mai cumperi tu pentru a-ti desfasura activitatea.

 

Poti sa tii un jurnal de incasari, sa tai chitante, poti sa inchei contracte daca e nevoie.

 

Nu exista o reglementare clara, pentru ca...tara plii.

Daca vrei sa fii roman de roman, patriot si cinstit, ii schimbi destinatia, cum ar veni il declari punct de lucru (asta se face numai in cazul firmei/pfa care desfasoara activitate in apartamentul respectiv, dar tu fa :)) ) si iti trebuie acordul asociatiei de locatari si apoi aprobarea vecinilor cu care ai perete comun pe verticala, orizontala. Declari maximul de persoane la intretinere, adica 4 la apartament.

 

Legea nu te obliga si nu trebuie sa fii SRL sau PFA, este activitate independenta si vei fii inregistrat la ANAF cu CNP. Trebuia daca aveai receptie, ofereai asistenta, aveai restaurant.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2018 at 4:18 PM, Wav3 said:

Planuiesc sa cumpar un apartament sau o garsoniera in Brasov pentru a o da in chirie in regim hotelier.

Am nevoie va rog de cateva informatii de la cunoscatori. Articolele de pe net le stiu deja.

As vrea sa stiu daca se poate practica acest lucru ca persoana fizica (inchiriez 1 sau 2 camere, nu > 5), ce impozite trebuie platite (daca trebuie) si de ce aprobari am nevoie pentru a functiona complet legal (sanepid, asociatie locatari, vecini cu care impart un perete, turism, etc).

 

Multumesc

Ah si inca ceva, la ANAF declari un cont bancar, ala trebuie sa fie de persoana fizica. Apoi venitul declarat la impozitare trebuie sa se pupe cu ce ai tu pe card (extras de cont). Sa nu te gandesti pe urma sa-i smecheresti, ca nu prea se poate.

Link to comment
Share on other sites

buna ziua, detin o cladire cu 3 apartamente. Colaborez cu booking si Airbnb. Am contract inregistrat la ANAF, nu sunt PFA, SRL. Cum as putea sa eliberez factura pentru clientii care solicita acest lucru. Booking-ul  mi-a spus ca este de datoria mea sa eliberez factura. Mai este cineva in situatia asta? cum ati rezolvat? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, lilipopescu said:

buna ziua, detin o cladire cu 3 apartamente. Colaborez cu booking si Airbnb. Am contract inregistrat la ANAF, nu sunt PFA, SRL. Cum as putea sa eliberez factura pentru clientii care solicita acest lucru. Booking-ul  mi-a spus ca este de datoria mea sa eliberez factura. Mai este cineva in situatia asta? cum ati rezolvat? Multumesc!

www.fgo.ro

Edited by jreister
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, archerise said:

Vad ca au module pentru woo la varianta premium. Ce ofera acele module, ai idee? Nu am auzit de fgo niciodata, dar mi se pare super interesanta ideea lor si ce ofera. De pret nici nu mai zic! 

Ce ofera? Iti fac si contabilitatea? 

https://www.keez.ro/tarife-contabilitate-digitala.html
 

Edited by gaddafi
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, gaddafi said:

Ce ofera? Iti fac si contabilitatea? 

https://www.keez.ro/tarife-contabilitate-digitala.html
 

Eu nu m-as baza pe contabilitate digitala. E mai ok sa gasesti un contabil bun la tine in oras. Eu tot 150 lei dau pe luna, dar stiu ca daca e de un control sau ceva, am pe cine sa sun si sa vina, nu doar un e-mail pe un site.

 

20 hours ago, archerise said:

Vad ca au module pentru woo la varianta premium. Ce ofera acele module, ai idee? Nu am auzit de fgo niciodata, dar mi se pare super interesanta ideea lor si ce ofera. De pret nici nu mai zic! 

Pai nu stiu, eu am varianta free. Contacteaza-i si tu si vezi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...