Jump to content
andrewplus

universitatea....dilema

Recommended Posts

Salutare de ceva timp tot caut pe net o facultate de IT buna,pana am gasit facultatea de informatica din craiova.Initial nu auzisem nimic despre ea si nici nu stiu daca merita.(stiu ca am doar 15 ani dar am zis ca nu strica sa ma gandesc de acum).Intrebarea mea este este aceasta facultate una buna pentru ceea ce caut?(programare web).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
7 hours ago, andrewplus said:

Salutare de ceva timp tot caut pe net o facultate de IT buna,pana am gasit facultatea de informatica din craiova.Initial nu auzisem nimic despre ea si nici nu stiu daca merita.(stiu ca am doar 15 ani dar am zis ca nu strica sa ma gandesc de acum).Intrebarea mea este este aceasta facultate una buna pentru ceea ce caut?(programare web).

Pai nu o sa te faci niciodata programator. Pentru ca programatorii cauta, se documenteaza, daca faceai asta, gaseai patru miliarde de topicuri pe tema asta.

 

Revenind la intrebarea ta. Facultatea ta, la fel ca si a mea si a oricarei alte persoane de pe acest forum(asta daca nu a terminat cineva MIT), valoreaza cat un gunoi plouat si mancat de caini. Zero, nimic. Chiar nu inteleg mentalitatea asta. Trebuie sa te duci undeva sa devii programator? Adica, de ce trebuie sa te duci la facultate? Nu poti sa devii programator de acasa? Din fata laptop-ului?

 

Sunt sigur 100% ca nu vei face cum spun eu, ca nu am eu dreptul sa-ti dau sfaturi, dar eu as zice incerci sa nu iti pierzi 4 ani din viata. Stai un an acasa si invata ce crezi ca trebuie si restul de 3 lucreaza. Vei castiga mai mult ca toti "colegii" tai.

 

Numai bine.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SynTAX said:

Pai nu o sa te faci niciodata programator. Pentru ca programatorii cauta, se documenteaza, daca faceai asta, gaseai patru miliarde de topicuri pe tema asta.

 

Revenind la intrebarea ta. Facultatea ta, la fel ca si a mea si a oricarei alte persoane de pe acest forum(asta daca nu a terminat cineva MIT), valoreaza cat un gunoi plouat si mancat de caini. Zero, nimic. Chiar nu inteleg mentalitatea asta. Trebuie sa te duci undeva sa devii programator? Adica, de ce trebuie sa te duci la facultate? Nu poti sa devii programator de acasa? Din fata laptop-ului?

 

Sunt sigur 100% ca nu vei face cum spun eu, ca nu am eu dreptul sa-ti dau sfaturi, dar eu as zice incerci sa nu iti pierzi 4 ani din viata. Stai un an acasa si invata ce crezi ca trebuie si restul de 3 lucreaza. Vei castiga mai mult ca toti "colegii" tai.

 

Numai bine.


Ca o completare: facultatea nu te face programator, doar iti ofera o diploma care iti poate oferi un job.

cum zicea si syntax, programator te faci singur, tot pe forum am citit o faza ca te poti angaja web dev fara bac (te angajeaza ca portar si iti da la negru bani)

uite, eu sunt student la fac. de Automatica si Calculatoare, crezi ca se face cine stie ce? un lucru e cert la AC, daca nu faci citirea si afisarea unei matrici cu pointeri si alocare dinamica nu termini facultatea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gecko said:

Scoala are un rol distructiv in privinta asta. Sistemul de invatamant nu indeamna elevii sa experiemente cu mai multe domenii si sa se concentreze pe ce-i atrage. Chiar daca asta nu tine de ei decat sa o mentioneze din cand in cand, e foarte important, pentru ca toata informatia unui student provine de la scoala, iar daca sistemul promoveaza ideea ca trebuie sa existe intr-un cerc inchis de informatie (cel prezentat de ei), majoritatea asta vor face.

 

Pe de alta parte, daca ar fi sa promoveze ideea de studiu pe domenii foarte diferite, o parte din elevi ar ajunge in colturi foarte departe de cunostintele profesorilor, iar apoi nu ar mai avea cine sa-i corecteze, noteze sau certifice, lucruri de care o unitate de invatamant depinde ca sa poata progresa. Facultatile sunt in domeniul educarii maselor, trebuie sa se foloseasca de formule care sunt dovedite ca functioneaza pe cea mai mare parte a populatiei, deci vor recurge mereu la domenii de activitate la care oamenii au cele mai mari sanse de reusita. Nu conteaza deloc nivelul de satisfactie al fiecarui elev, atunci cand descopera ca nu prea e pentru el sau ea. E formula celui mai mare divizor comun.

 

In plus, promovarea explorarii diverselor domenii inseamna promovarea conceptului de autodidactie, lucru care ar duce la o rata mare de persoane care renunta la scoala, fiindca nu ar avea cine sa-i corecteze la ce aleg sa aprofundeze si ar pica la restul de materii pentru ca le-ar ignora daca nu-i ajuta cu nimic. Asta inseamna o rata mai mica de absolventi pentru unitatea de invatamant. Ceea ce duce la un interes mai scazut in unitatea respectiva, pentru ca tot ce conteaza sunt cifrele. Un interes scazut, inseamna putini candidati per loc la admitere, iar cu un numar in scadere de doritori nu poti progresa. Deci se poate observa de ce tendinta de a tine informatia intr-un cerc restrans de capacitatile profesorilor (si, automat, relativ la cmmdc, pentru ca si profesorii tot din acelasi sistem au iesit) este preferata in favoarea promovarii explorarii.

 

Astfel, cei ce vor excela prin sistemul de invatamant, sunt cei ce au interese comune cu ce se preda.

 

Aplicand toate astea la intrebarea ta, raspunsul ar fi:

 

Developerii reprezinta cel mai mare grup posibil de muncitori din domeniul IT (c.m.m.d.c. IT = developeri), asta inseamna ca e cel mai putin probabil sa dai gres cu el daca alegi sa trimiti toti studentii catre acel domeniu. Sigur, unii nu vor ajunge departe. Dar multi se vor resemna cu aproape orice job vor prinde dupa absolvire, pentru ca nu sunt capabili sa accepte ca au gresit domeniul, dupa ce au pierdut peste 4 ani de zile cu el.

 

In plus, uneori, cineva va excela in domeniul ala, iar unitatea de invatamant va putea sa sustina ca ei l-au produs. Masele vor admira studentul, il vor asocia cu entitatea care i-a tiparit diploma si, dorindu-si orbeste aceeasi soarta, vor aglomera locurile facultatii la admitere, dar, mai important, vor privi domeniul de activitate cu o mai mare admiratie. Cam de asta majoritatea celor interesati de IT vor sa fie developeri.

 

Dar totusi daca te uiti la niste date aflii ca:

Marea majoritate a inginerilor software au licenta in Informatica, ca developeri sau au lucrat ca developeri.

Designerii si testerii au si ei experienta in development.

Pana si Project Managerii au nevoie de reputatie: experienta ca developer.

 

Developerul e unitatea cea mai mica de munca, dar tot trebuie sa incepi de undeva. Daca te duce mintea iti poti lua certificari si poti progresa pe scara.

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giraffedev said:

Salut, eu sunt la info, in Craiova, si daca vrei sa inveti carte, nu te sfatuiesc sa dai pe acolo. Daca vrei sa lucrezi in paralel cu facultatea, pt diploma, atunci e perfecta.

exista o facultate de programare in romania unde chiar inveti carte?

5bf.jpg

Edited by DoubleG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...