Jump to content
crs12decoder

md5 hack

Recommended Posts

hmm... ma gandeam (ca de obicei) cam cat timp ar dura sa faci o baza de date de md5-uri a-z din 10 caractere.. mai exact:

se ia una bucata cod de program care ia fiecare cuvant posibil a-z +cifre +caractere si il cripteaza in md5 si il salveaza intr-o ditamai baza de date

ceva gen brute force numai ca se cripteaza in md-5...

de ex:

ia litera "a" o cripteaza in md5 ->

dupaia aa -> md5

dupaia ab -> md5

...

a0

..

56

..@%

...

pana se fac 8-10 caractere

le salveaza pe toate intr-o baza de date si cand gasesti un cod md5(sa zicem dintr-un cookie sau de oriunde) sa bagi md5-u in baza de date si sa iti dea parola initiala :)

si asa sa ai toata baza de date cu toate cuvintele posibile de maxim 10 caractere criptate in md5 si sa ai reversal pt toate...

oricum nu sunt prea multe calcule de facut... doar vreo 4.11782264189298e+44 :D

e posibil asa ceva? adik.. e posibil teoretic.. dar in cati ani :D? pt k alta solutie de crack pt md5 cu o asemenea acuratete... nu gasesc

Link to comment
Share on other sites

adica... si pe mine ma pasioneaza ideea dar e vorba de cateva zeci de giga pe hard disk (macar 80 parca) sa faci o treaba buna sa construiesti asa ceva.

o sa va explic dupa ce vin de la mare

fac un tutorial. vad ca multa lume incepe sa imi ceara tutu asta

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Salvarea tuturor combinatiile intr-o baza de date, va dura prea mult si va fi prea costisitor in privinta resurselor. Insa, eu cred, mult mai simplu ar fi sa folosesti o armata de calculatoare-zombi sau cateva(!) servere, carora sa le dai comanda ca fiecare sa genereze si sa compare in timp real, doar o anumita portiune de 'cod'.

Exemplu: Server1 — combinatiile de la «a» la «c», Server2 – de la «d» la «f», s.a.m.d.

Mai multe servere — mai multe sanse de castig...

Dar inainte de toate, nu uita sa intri pe site-uri gen MD5Decrypte.

Apropos, domnilor, ce credeti despre folosirea vulnerabilitatilor XSS pentru a 'sparge' o parola criptata?

Edited by B7ackAnge7z
idee?
Link to comment
Share on other sites

la ce te referi ? mai bine o furi cu xss si un javascript keylogger
De exemplu, ai un hash MD5, pe care din pacate nu-l poti 'decripta'. Pe langa aceasta comoara, mai ai si un XSS activ intr-un site foarte vizitat (preferabil jocuri online, fiindca acolo vizitatorii petrec mai mult timp pe aceeasi pagina). Mai departe, cu o functie JS incarcata de pe serverul propriu, se face ceea ce a spus crs12decoder, adica, brute-force... Deschizand pagina, utilizatorul primeste un punct de 'reper' de unde sa inceapa atacul. In caz ca utilizatorul doreste sa paraseasca pagina, se transmit datele catre server (acestea trebuie sa indice 'locul' unde s-a oprit 'actiunea'). Cel mai important in toata nebunia asta, este ca fiecare utilizator sa primeasca de la serverul tau un interval unic de caractere (vezi mai sus exemplul cu serverele).

Sunt sigur, JavaScript + citeva mii de vizitatori, vor genera o viteza uluitoare al brute-force-ului.

Link to comment
Share on other sites

Suna interesant ceea ce vrei tu sa faci dar din pacate nu va merge. MD5 este cunoscut drept un f bun alg de criptare deoarece este ireversibil. Ce inseamna asta ?... ca de la Grimley ajung la 1ae99df75328ce59a760b3a66778ed4f dupa ce aplic MD5. Dar de la 1ae99df75328ce59a760b3a66778ed4f nu pot ajunge la Grimley. Dupa cum probabil ai observat ai 32 de caractere in secventa codata. Nu te-ai intrebat niciodata de ce sunt mereu 32, cand eu pot sa am parola de 60 de ex ? Concluzia e simpla, la secventa md5 1ae99df75328ce59a760b3a66778ed4f se poate ajunge folosind si alte string-uri. Daca am cunoaste un algoritm de decodare al MD5 fii sigur ca pentru o secventa MD5 introdusa probabil ca iti va returna mii, milioane sau chiar nenumarate :D parole.

Cu alte cuvinte Grimley va fi mereu 1ae99df75328ce59a760b3a66778ed4f dar 1ae99df75328ce59a760b3a66778ed4f nu este numai Grimley.

Cred ca e mai simplu sa il intrebi pe om direct care este parola.

:)

Link to comment
Share on other sites

Am auzit acum ceva timp la un baiet care facuse ceva brutere bazate pe gpu ca poate afla, adica chiar decripta primul caracter al string-ului input din hash. De fapt sunt 16 caractere in baza 16 reprezentate de cate 2 caractere (0-F), de aia e si pe 128 biti (16 * 8).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...