Jump to content
parrot_51_51

De ce publicati atata informatie ??

Recommended Posts

De ce publicati atea bug_report-uri ? orice pusti poate sa vina sa ia cateva vulnerabilitati sa ruleze dupa tutorial un RFI, LFI sau SQLi si sa extraga date sau chiar sa-si ia acces si sa distruga munca altora.

Eu consider ca munca voastra este foarte de apreciat, dar altii nu o apreciaza la fel si se folosesc de informatie pentru a cauza rau.

Asuma-ti-va responsaibilitate si nu da-ti "copiilor arme pe post de jucarii"

Link to comment
Share on other sites

E adevarat, dar dupa parerea mea, majoritatea omenirii nu merita sa cunoasca secrete.

Sincer, urasc youtube.com din tot sufletul, mai ales ca acum se dau ei seriosi ca au politica si protejeaza informatii cu drept de autor si marci inregistrate...

bleah...

Nu e vorba doar de securitate informatica, in domeniul magiei o groaza de lucruri au fost publicate fara drepturile celor care le-au inventat, o multime de videoclipuri, muzica, secrete tehnice, scheme de comanda a camerelor de supraveghere, scheme ale ATM-urilor, ale ruletei spre exemplu, prea multa informatie care extrem de multi nu o merita !

da stiu, stiu, probabil imi ve-ti raspunde, toata informatia globala apartine globului, dar nu e asa, anumite lucruri nu ar trebuii dezvaluite doar celor meritosi (sa zic asa)

Din punct de vedere constructiv, se securizeaza mai bine retele si serverele, dar iata ca eu sa zic asa, nu mi-ar conveni sa gasiti o vulnerabilitate care eu nu am vazut-o, sa vina un mucos care habar n-are ce-i viata, sa-mi ruleze un script si sa-mi distruga munca mea de un an (repet, e doar un exemplu, nu am patit, dar sunt sigur ca is care au patit-o)

Astept raspuns, ca idee generala face-ti o treaba excelenta, dar prea publica

Link to comment
Share on other sites

Datele secrete care nu vor fi pazite extrem de bine tot timpul bor ajunge sa fie cunoscute de multa lume. Unii cred ca daca au avut norocul sa afle si ei ceva mai special sunt mari oameni in societate si incep sa se dea mari peste tot cu ce au aflat ei. Niciodata nu va scapa nimeni de ei. Daca vrei sa tii un secret nu il pui pe o pagina web cum fac multi(oricat de securizata e). O sti doar tu si inca vreo 2-3(de foarte mare incredere), altfel risti ca marele tau secret sa apara pe cine stie ce siteuri pe net. Ce e aici pe rst nu prea mi se pare ca ar fi ceva secret sau alte chestii. Ce e cu adevarat secret probabil ca e la sectiunea vip.

Link to comment
Share on other sites

De ce publicati atea bug_report-uri ? orice pusti poate sa vina sa ia cateva vulnerabilitati sa ruleze dupa tutorial un RFI, LFI sau SQLi si sa extraga date sau chiar sa-si ia acces si sa distruga munca altora.

Eu consider ca munca voastra este foarte de apreciat, dar altii nu o apreciaza la fel si se folosesc de informatie pentru a cauza rau.

Asuma-ti-va responsaibilitate si nu da-ti "copiilor arme pe post de jucarii"

stai linistit ca nu orice mucos stie sa faca asa ceva,chiar daca are in fata un tutorial.

Nush de ce ti frica tie de asa ceva,daca o sa iti acceseze cineva baza de date sigur nu o sa fie un copil de de 12 ani :)

Link to comment
Share on other sites

@parrot_51_51: Eu le-as spune lucrul asta si celor de la HB(hackersblog). Publica informatii destul de sensibile uneori. Daca toata lumea detine informatii sensibile se poate ajunge la o stare de anarhie. Cat despre youtube, nu este situl in sine vinovat, ci utilizatorii care posteaza informatiile secrete.

Ce e cu adevarat secret probabil ca e la sectiunea vip.

Daca vrei sa tii un secret nu il pui pe o pagina web cum fac multi(oricat de securizata e).

@STARHack: Sectiunea VIP nu mai are nimic prin ea din cate stiu.

Si ce te faci cu datele de carduri, datele personale etc? De alea ai nevoie pe un anumit server care poate fi accesibil printr-un cont.

Sau chiar daca te refereai la date confidentiale(classified) tot cam asa se pune problema. Acele date trebuie sa fie cunoscute de anumiti oameni(mai multi), deci e nevoie de o metoda de sharing.

@PetreTerror: Poate fi si un copil de 12 ani. Tutoriale sunt destule care explica bine(chiar daca nu stie pic de SQL se va descurca). Sincer nu vad nici un impediment.

Link to comment
Share on other sites

revenind la intrebarea initiala: e si asta un fel de piata. Pastram secretul dar il publica altii, nu te doare ca stiai si tu dar ai tacut?

Publici=>imparti cu altii=>inveti si tu mai multe.

Arati ca se poate - normal ca si altii vor folosi ce ai facut... fluieri a paguba colaterala. Macar ai fost primul, ai particica ta de glorie fara macar sa profiti de informatia aflata.

Glorie, ca bani se castiga mai bine cinstit - e riscant sa cauti castiguri materiale in domeniul asta. Exceptie cand vinzi altora simpla informatie.

PS: da, nu e nicio sectiune VIP, nici area51.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...