Jump to content
nosferatu

Windows poll

Xp sau vista/windows 7 ?  

38 members have voted

  1. 1. Xp sau vista/windows 7 ?

    • Folosesc xp si nu am de gand sa il schimb pentru o BUNA perioada de timp.
      24
    • Folosesc xp, dar intentionez sa il schimb cu vista/ windows 7
      5
    • Folosesc vista/windows 7 de ceva timp si sunt multumit de el.
      11


Recommended Posts

xp in continuare si nu am de gand sa trec la win 7 (la vista nici nu ma gandesc ) pentru ca folosesc foarte multe programe vechi care nu merg pe win 7 si pentru ca are o securitate exagerata .Daca as trece la altceva ,as trece la mac .

securitatea exagerata e dezactivabila in windows7 => devine similar XP-ului, fara "run as administrator". Nu e dezactivabila in Vista (sau nu am gasit setarea). Programele mai vechi in general imi merg (exceptie cateva care nu inghit versiunea 64biti de fapt, nu windows7).

Pe laptop atat vista cat si win7 s-au comportat ceva mai stabil decat XP (desi la win7 am lasat driverele la mana lui ca nu aveam de x64).

Link to comment
Share on other sites

XP SP3 clean cu ultimile update-uri si ultimile trucuri pentru sporirea vitezei si timpului de raspuns. Ma intereseaza ca jocurile sa se miste cat mai bine si cat mai bugless si in acelasi timp nu am probleme nici cu softurile. Microsoft inca nu au oprit update-urile pentru xp asa ca inca il folosesc.

Pe langa xp mai merge foarte bine si o ultima varianta de ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

am un XP twek-uit de mine SP3+ESS V4 ..nu imi mai trebuie nimic,DAR...ma bate gandul la un Win7.Cica ii mai stabil:P securitate mai buna,si viteza mai buna decat a unui XP plus ca profu de la fac a spus ca ne va dezvalui ceva ff interesant luni in legatura cu W7.Cica el lucreaza la nush ce parte a lui[pe securitate]si stie ceva...acum sa vad cu ce ne-o mintii luni:D

Link to comment
Share on other sites

apropo: win7 il prefer cel mai mult pentru interfata. A adus idei revolutionare menu-urilor. La softurile de care am eu nevoie cred ca si 98 ar face fata. Voi o sa il preferati curand cand o sa va dati cu capu de perete la jocuri care vor cere directX11 asa cum au inceput lacrimile dupa 10 (partea asta o stiu de la un gamer inrait). Stiu ca 10 a aparut cu greu pentru XP mai tarziu, din cauza cererilor, desi Microsoft a incercat sa il impuna doar cu Vista.

Nu prea am jocuri dar ce am merg cam la fel. Nu stiu daca gresesc dar mi se pare ca e primul sistem in care imi merge instant ALT+TAB (cel putin in sims castaway). Testati si voi ca asa au zis multi candva ca 98 e cel mai tare si, desi era evidenta stabilitatea windows2000, toti il criticau. Diferenta intre ele era ca un 98 in retea se reseta macar o data pe zi.

Link to comment
Share on other sites

Momentan xp e cea mai stabila versiune. Daca aveti updateuri la zi, sa va asteptati la instabilitate si probleme. Cautati o versiune stabila, si ramaneti la ea.

Cat despre windows 7 ramane de vazut, vista in niciun caz.

app de w98, mie mi se pare unul dintre cele mai stabile sisteme de operare (all times)

Link to comment
Share on other sites

Momentan xp e cea mai stabila versiune. Daca aveti updateuri la zi, sa va asteptati la instabilitate si probleme. Cautati o versiune stabila, si ramaneti la ea.

Cat despre windows 7 ramane de vazut, vista in niciun caz.

app de w98, mie mi se pare unul dintre cele mai stabile sisteme de operare (all times)

nope: daca ai facut vreodata trecerea 98-2000 ai fi simtit bucuria de a numara zilele cat iti sta calculatorul deschis... la o saptamana fara restart sarbatoream. Si e pe bune, pe pielea mea, dupa ani de zile de 98 la servici. 2000 a fost facut pe scheletul NT iar XP a mers pe o combinatie intre NT si 98. Dar cred ca instabilitatea 98 s-a simtit doar pus intr-o retea de calculatoare, nu pe compuri fara retea si internet dialup.

Apropo wow stiam candva de vulnerabilitatile outlook5 sub 98 da habar n-aveam ca se cheama XSS si la ce folosesc... dadeam mailuri cu vbscript si in outlook se salva si se executa atasamentul .exe... ce viata risipita nestiind profitul din asta.

Cel mai stabil ar fi fost 95 dar era prea limitat (era moda 16 bit atunci iar 98 a fost o prastie la 32 prea devreme de a functiona corect)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

nope: daca ai facut vreodata trecerea 98-2000 ai fi simtit bucuria de a numara zilele cat iti sta calculatorul deschis... la o saptamana fara restart sarbatoream. Si e pe bune, pe pielea mea, dupa ani de zile de 98 la servici. 2000 a fost facut pe scheletul NT iar XP a mers pe o combinatie intre NT si 98. Dar cred ca instabilitatea 98 s-a simtit doar pus intr-o retea de calculatoare, nu pe compuri fara retea si internet dialup.

Apropo wow stiam candva de vulnerabilitatile outlook5 sub 98 da habar n-aveam ca se cheama XSS si la ce folosesc... dadeam mailuri cu vbscript si in outlook se salva si se executa atasamentul .exe... ce viata risipita nestiind profitul din asta.

Cel mai stabil ar fi fost 95 dar era prea limitat (era moda 16 bit atunci iar 98 a fost o prastie la 32 prea devreme de a functiona corect)

mie windows 98 SE mi s-a parut foarte stabil in comparatie cu 2000.

Erau mai multe vulnerabilitati pe 98, chiar periculoase...de exemplu, exista metoda de bypass la parola de la local shared documents.

S-au scos si fixuri, dar cred ca deja 98 si 2000 sunt istorie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...