Jump to content
begood

Proiectul legii 'Cu mama la discoteca'

Recommended Posts

Potrivit proiectului de lege propus de acestia, minorii nu mai au voie sa mearga la discoteca sau la internet-café fara mama sau tata. Ei vor fi amendati si daca isi vor face piercing-uri sau tatuaje fara stirea parintilor. Unul dintre initiatorii legii, Monica Ridzi, ne-a oferit o mostra de aplicare a legii: „Cel care il va vedea pe unul ca are tatuaj in frunte va intocmi un proces-verbal si va aplica amenda.“

Patru deputati PD s-au gindit sa-i puna la punct pe minori. Ei au conceput un proiect de lege prin care celor sub 18 ani li se interzice, printre altele, sa intre neinsotiti de parinti in discoteci sau Internet café-uri.

Sint tineri si sint deputati. Au la indemina un intreg sistem legislativ pentru a-si promova ideile. Deputatii PD Monica Ridzi, Ioan Oltean, Daniel Buda si Augustin Zegrea s-au gindit sa propuna o lege care sa reglementeze o serie de masuri pentru protectia minorilor. Potrivit propunerii legislative a celor patru, minorii care nu au implinit virsta de 16 ani nu mai au voie sa "calce" in discoteci, cluburi, localuri, baruri sau restaurante decit daca sint insotiti de parinti. Nici la Internet café nu se mai pot duce pentru un joc in retea decit daca mama sau tata le este alaturi. Nu au voie nici sa consume cafea in locuri publice. In ceea ce priveste fumatul, cei patru deputati au adus o mica completare prevederii care deja este in vigoare. Acum nu numai ca minorii sub 18 ani nu au voie sa fumeze, dar nu au voie nici sa detina asupra lor produse din tutun si nici nu au voie sa patrunda in spatiile special amenajate pentru fumat.

Amenzi zdravene

La fel de prohibit ca fumatul este sa-ti faci un tatuaj sau un piercing fara acordul parintilor. Poti fi sanctionat cu amenda intre 1,5 milioane de lei si 3 milioane de lei. O suma pe care, dupa parerea unuia dintre initiatori, deputatul Monica Ridzi, "minorul o poate plati din alocatie". Motivatia pentru o astfel de prevedere legislativa vine tot din partea doamnei deputat.

"Am vrut sa venim in ajutorul parintilor. Daca un tinar stie ca ceva este interzis, are un pic de teama inainte de a o face". In ceea ce priveste aplicarea unei astfel de prevederi, Monica Ridzi ne-a lamurit imediat. "Si aici legea se aplica pe loc ca atunci cind treci pe culoarea rosie a semaforului. Cel care il va vedea pe unul ca are tatuaj in frunte si are sub 18 ani, va constata contraventia, va intocmi un proces-verbal de constatare, procesul se semneaza de cel care a fost prins si i se va aplica amenda. Dupa aceea se poate face contestatie in care parintii pot confirma ca si-au dat acordul", spune deputata, fiind convinsa ca vor fi totusi si parinti care nu vor face contestatie, ci "vor plati amenda si il vor pedepsi pe tinar". Monica Ridzi ne-a asigurat ca astfel de prevederi sint aplicate si in China, Canada sau Anglia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Cu discoteca, fumatul, piercingul, tatuajele si bautura sunt de acord.

In discoteca pampalaii se vor imbata si probabil isi vor lua capace pentru ca fac cine stie ce prostie. Cu bautura deja am dat un exemplu, plus ca am vazut pustani de 15-16 ani intrati in coma alcolica din cauza la prea multa smecherie.

Fumatul e nociv si e normal sa fie interzis minorilor. Asta a fost o lege foarte buna pusa in practica. Cine nu a ajuns la 10 ani de fumat nu are cum sa ma inteleaga. Eu personal mi-am distrus plamanii si gatul si ma trezesc direct cu stare de greata zi de zi.

Piercingul si tatuajele pot provoca infectii sau ii pot imbolnavi pe viata (vezi hepatita), pentru ca nu se vor duce la saloane specializate pentru asa ceva din motiv ca nu au bani si isi vor face ei intre ei minunatiile fara igienizare maxima. Am vazut oameni imbolnaviti pentru ca s-au tatuat la tovarasi asa ca stiu despre ce vorbesc.

Cu cafeaua nu ma pronunt ca nu sunt bautor.

In rest aberatii.

Link to comment
Share on other sites

Damn, ce bine ar fi sa se aprobe!

Se scapa astfel de pustii care se dau berbeci prin discoteci si se sparg in figuri in timp ce berea bauta pe jumatate e reumpluta la baie la chiuveta ca nu i-a dat ma-sa de acasa mai mult de 5 lei...

...si sta pe canapea ca smecherul si mai trage cu coltul gurii un cocktail 1/7 bere si restul apa...

... si se da artist!

Link to comment
Share on other sites

Cu fumatul, piercingul, tatuajele, bautura si discoteca sunt si eu de acord, insa nu ar trebui sa se poata practica aceste lucruri nici macar in preajma parintilor!

prea penal, cum sa te duci cu mama la discoteca??

Frectii. Teoria e buna, cand o pui in practica iese un rahat.

Pai normal ca doar suntem in Romania ce naiba!

Link to comment
Share on other sites

C'mon,toate proiectele astea sunt facute ca sa dea bine la populatie,sa para o Romanie mai sigura dar nu va fi niciodata.Daca un copil vrea sa se duca la o sala de internet tot o sa se duca,nu o-r sa se conformeze toti.Daca le-am lua pe rand si logic,care mama vine cu copilu la sala de net?Sau copilul o fi prost sa bea cu masa acasa.Asta e Romania,proiecte peste proiecte si nimic pus in practica.

Link to comment
Share on other sites

parca totusi era mai frumos pe vremea mea... nah mai scapa una violata pe acolo la disco, mai aparea la stiri, etc - putea sa o violeze si-n metrou ca tot acolo e (eh nu e rau nici cu familia, abia am cunoscut pe una si familia de la alta masa imi facea cinste cu coniac si tigari).

Daca ma prindea politaiu de inviere machiat cu dermatograf a blacker ma punea simplu sa ma spal.

Da cu tatuaju... risti sa iti ceara buletinu zilnic si sa suni parintii zi de zi sa confirme... ce naiba, las sa-si faca tatuaje liberi ca o sa planga cand se-ngrasa si pitigoiul tatuat pe fund devine ditai gaina gripata... si trandafiru de pe tzatza ajunge smoc de cactus pe genunchi =) Asa le trebe! N-am facut armata da se auzea ca la un tatuaj aveai un tratament preferential si ne cam feream din cauza asta.

Mai aveam un preten care si-a facut singur un kkt de tatuaj si-l aratau cu degetu pe plaja meseriasii in tatuaje zicand ca nici un laser nu i-l mai scoate.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
eh nu e rau nici cu familia, abia am cunoscut pe una si familia de la alta masa imi facea cinste cu coniac si tigari

Parca erai insurat panarama mica :P

In privinta tatuajului e urban legend. Nu conta ca ai tatuaj, conta ce reprezinta ca sa afle mai multe despre inclinatiile tale.

Link to comment
Share on other sites

Ce prostie!

Sunt de acord cu interzicerea fumatului, acoolului, pirsingurilor si tatuajelor, dar nu voi fi niciodata deacord sa mi se interzica sa intru la net cafe,bar, restaurant sau disco pana la 18 ani.

Oricum legile sunt facute pentru a fi incalcate.

@daatdraqq: aia e mama ta :o:O:O, cand iti fac o vizita :)))?

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

thethethe iti garantez ca spre deosebire de noua generatie ei se futeau mai rau la varste fragede. Generatia asta e plina de fatalai pupatori in pizda care nu sunt in stare sa dea o muie nici la 20 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...