Jump to content
Guest Nemessis

Credinciosi vs atei - incalzirea pentru raid

Recommended Posts

Nu sunt omu care se inchina la biserica in fiecare duminica/luna,dar cred in Dumnezeu

Cateva cuvinte spuse de un Preot

Cu f?c?turi, cu oase de dinozauri (despre care ?tim bine c? au fost puse în p?mânt de Dumnezeu ca s? ne testeze credin?a) ?i alte asemenea blasfemii. 

Link to comment
Share on other sites

You know, the world's twelve-thousand years old, and dinosaurs existed in that time, you'd think it would've been mentioned in the fucking bible at some point. "And o, Jesus and the disciples walked to Nazareth, but the trail was blocked by a giant brontosaurus with a splinter in his paw. And o, the disciples did run a-shrieking 'What a big fucking lizard, Lord.' But Jesus was unafraid, and he took the splinter from the brontosaurus' paw, and the big lizard became his friend. And Jesus sent him to Scotland where he lived in a Loch for oh so many years, inviting thousands of American tourists to bring their fat fucking families and their fat dollar bills. And O Scotland did praise the Lord. Thank you, Lord."

Bill Hicks - Dinosaurs

Link to comment
Share on other sites

Probabil erai abuzat de tactu cand erai mic. Si te-ai refugiat in televizor uitandu-te la filme pentru idioti gen Titanic. Astfel ti-au ramas tiparite in minte propozitiile alea.

"O sa memorez astea ca sa le folosesc sa par si eu inteligent cand defapt sunt un cacat cu ochi", ti-ai zis tu...

Pentru celelalte persoane care nu sunt retardate

Edited by nosferatu
Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian
Probabil erai abuzat de tactu cand erai mic. Si te-ai refugiat in televizor uitandu-te la filme pentru idioti gen Titanic. Astfel ti-au ramas tiparite in minte propozitiile alea.

"O sa memorez astea ca sa le folosesc sa par si eu inteligent cand defapt sunt un cacat cu ochi", ti-ai zis tu...

Pentru celelalte persoane care nu sunt retardate

Bine prapaditule, vezi cum te invarti, atat iti spun.

Link to comment
Share on other sites

Mie lene sa va citesc toate posturile (majoritatea inutile), dar eu personal cred in Dumnezeu si nu mie rusine sa o recunosc. Acum nu inseamna ca voi crede toate povestiile cu powerpuff cand au despartit marea in doua. Cum spuneau unii, de ce nu ajuta D-zeu pe toti, de ce nu este doar bine in lumea asta? Raspunsul este simplu: daca nu exista si rau, de unde stii ce inseamna bine? Daca o luam pe partea religioasa, v-ati gandit ca Lucifer aka Satan a fost creat doar dintr-un pretext si anume ca si-a dorit puterea, si apoi a "cazut"? Ce rost ar mai avea daca totul ar fi descoperit din prima? Unde ar mai fi distractia si sentimentul ca ai realizat ceva, sau ca traiesti?

But: ''Religia ar trebui sa nasca armonie,si totusi mii de oameni mor zilnic dintr-o prostie''

Eu unu nu vad nici-un motiv pentru care ar trebui sa va fie rusine sa credeti in Dumnezeu,dupa cum spune titlu "Credinciosi vs atei" era clar sa apara si atei si credinciosi!

Link to comment
Share on other sites

Nu am nimic cu ateii sau cu cei de alte religii. Eu sunt Crestin Ortodox, in religia asta m-am nascut,nu mi-e rusine sa recunosc si cu ea raman. Chiar daca nu o respect nici 10% ... plm asta e. Is pacatele mele si o sa raspund pentru ele. As avea si eu o intrebare pentru ateii si ceilalti ce nu sunt siguri in ceea ce cred.

M? când e?ti mort de beat de aproape intri in com? ce plm zici in minte ?

sau cand te inteapa inima si ti-e rau de moarte ... la ce dracu te gandesti tu atunci ? :)

Sunt sigur ca o sa spuneti tot felu de vrajeli gen "iau o pastila","beau mai mult" etc dar fiti in plm sinceri ca nu e vorba de tot felu de cacaturi. E vorba de realitate, de ceea ce traim de zi cu zi e vorba de viata.

întrebarea e pentru cei ce au trecut prin asta ...

Link to comment
Share on other sites

Satanismul, dupa parerea mea e o porcarie.Copii frustrati care vor sa demonstreze cat is de smecheri.La fel ca prajitii care fumeaza si ei primu lor cui la 20 de ani si isi pun la status apropouri de cacat, ca sa vada lumea ca ei fumeaza.

Insa, si crestinimsul e un cacat.E prosteala pe fata.Nu cred in nimic, pur si simplu am avut noroc ca niste atomi de H si de C s-au combinat, au format o molecula sfrijita si flamanda, si aia s-a dezvoltat si am ajuns noi pe-aici.

Dupa parerea mea, cel mai bun argument impotriva oricarei religii este urmatorul:

Sa zicem ca sunt o persoana religioasa (patriarh sau pula mea, orice).Prin definitie, propovaduiesc iubirea intre oameni, si dorinta de a-ti ajuta aproapele.Tot ipotetic, am un cacau de bani.Ce fac cu ei? O casa la un amarat?Aloc fonduri pentru tentativele de tarfe de 12 ani, care scapa la pula si la 16 nasc, si-si fut viata? Nu, eu fac catai cacau' de biserica, de parca sfantu' duh, iehova, sau cine dracu o fi idolu meu, nu se poate pogori intr-un spatiu care nu arata ca si casa regelui cioaba.Un cacat.

Ideea e ca nu exista nimic.Am avut noroc si gata.Sau, poate, o specie de extraterestri super-geniali (dintr-un univers paralel), a caror civilizatie exista de mii de miliarde de ani sunt curiosi cum au aparut ei, si cum s-au dezvoltat in primele lor milenii.Si chestia asta chiar mi se pare plauzibila (de fapt, chiar rog pe cineva sa ma convinga ca n-am dreptate).

Tocmai mi-am dat seama...Chiar e posibil ca porcaria de mai sus sa fie pe bune.Asa se explica si un presupus dumnezeu (un "om" de stiinta extraterestru vrea sa vada cum reactionam la diferiti stimuli), asa se explica si golul dinainte de Big Bang, asa se explica si cercurile alea in lanuri, si restu cacaului de dovezi care zic ca exista viata extraterestra.Vor sa vada cum reactionam la diferiti stimuli.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Ce ma bucur ca acum cateva zile, au publicat studiul facut pe 90 de ani, de unde reiese ca cei care sunt atei sunt mult mai inteligenti )

Insa cu toate astea, sunt de acord cu religia, si sunt de acord ca cel putin 50% +1% sa creada, asa ii pot limita, si putem inca spune ca 98% din populatie lucreaza pentru ceilalti 2% )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...