Jump to content
BlackCode

Reimprospatare RAM?

Recommended Posts

Am vazut o chestie interesanta pe internet, cum ca daca deschid notepad si scriu "mystring = (80000000)" si salvez ca fisier .vbe, atunci cand dau dublu click pe el elibereaza/reimprospateaza memoria RAM. Ca atunci cand doar ce ai iesit dintr-un joc care cere mult RAM si parca windows-ul tot mai "scâr?âie" iar daca dai dublu click pe acel fisier isi revine mai repede.

As vrea sa stiu parerea celor care stiu cate ceva despre limbaje de programare daca chiar asta face sau nu face absolut nimic. Si da, am cautat pe google dar parerile sunt impartite, unii spun ca e foarte util pentru reinprospatarea RAM-ului iar altii zic ca nu face absolut nimic chestia aceea.

Does this thing really do something? :D

Link to comment
Share on other sites

mi se pare absurd. Nu inteleg logica.

mystring = (80000000)

msgbox(mystring)

mystring e simplu o variabila care nici string nu e ci intreg. Nu ar avea cum sa curete memoria deoarece vbs-ul nu poate accesa memorie peste cea folosita de alte programe.

Nu stiu daca visual basicul aloca memorie pentru script si o elibereaza la final si poate asta ar da o senzatie ca ar goli memorie.

Eliberarea memoriei depinde de programul care o acceseaza, daca ar fi eliberata de alt program fara stirea sa sistemul ar crapa (ar scrie amandoua in acelasi loc).

Daca unii zic de "reinprospatare" - aia inseamna altceva, reinprospatarea este un semnal electric ce este transmis continuu memoriei pentru a nu "uita" valoarea memorata - tine de electronica si nu are legatura.

Link to comment
Share on other sites

recomand system mechanic , celor de la tune up nu le-as spune chiar profesionisti !

ceea ce zici tu nu face altceva decat sa ocupe ce memorie libera a mai ramas si sa o elibereze

pana se termina toata harmalaia asta se elibereaza si memoria folosita de programele care le-ai inchis , astfel dand senzatia ca iti elibereaza memorie

foloseste system mechanic, si process explorer cand vrei sa inchisi un program care nu iti mai trebuie , (direct din serviciu ) astfel se elibereaza resursele folosite mult mai repede

mai sunt si niste setari prin registrii , le gasesti si pe net, care ca iti inchida programele mai repede sa nu mai astepte dupa ele

eu folosesc process explorer si dupa ce am salvat ( daca e ceva de salvat ) inchid instantaneu de acolo ce am nevoie

process explorer sta tot timpul deschis la mine , pt cine nu stie process explorer este un fel de task manager mai avansat

exemplu scurt :

ti s-a blocat un program , l-ai inchis imediat, ( ai si optiunea restart )

te joci un joc care consuma f mult ,( ai terminat de jucat ) dai alt+ tab , selectezi process explorer si inchizi jocul din el

in 1-2 sec ai la dispozitie toate resursele consumate de jocul respectiv sa le folosesti la altceva

Edited by sec_hacker_ret
Link to comment
Share on other sites

Reinprospatere nu inseamna cumparare de memorie noua? Chestia cu .vbe nu face decit ocuparea memoriei libere si ofera timpul necesar de a se autodebloca memoria ocupata (pina cauti fisierul, pina dai clic trec citeva secunde). Gata am rezolvat cu golitul memoriei. Merge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...