Jump to content
Fitty

Cum a fost asasinat Mihai Eminescu

Recommended Posts

Alea 7 pagini nu au nici o referinta (istorica sau literara). Din punctul meu de vedere textul ala e la fel de adevarat si de documentat ca un articol din Can-Can sau Libertatea.

Am incercat [usor] sa caut despre "L'Indépendance Roumaine" sau despre "Societatea Carpa?ii". Nimic relevant, dar nu am sa ma apuc acum sa caut sa vad daca fiecare nebun care crede ca stie istorie are dreptate.

P.S. Ratko Mladi?? O'Rly? A ajuns simbol?

Link to comment
Share on other sites

@song2

Daca ai fi citit de la cap la coada acele 7 pagini nu ai fi facut comparatia cu Cancan sau Libertatea si ai fi stiut de ce nu au mai existat inca din acea perioada Societatea Carpatii si L'Indépendance Roumaine.Indiciu ca poate o sa citesti .... cine si de ce a interzis Societatea Carpatii si L'Indépendance Roumaine ?

Ratko Mladici este un simbol pentru nationalisti....si pentru mine este un exemplu de altruism.Si nu are nicio legatura cu Mihai Eminescu si ceea ce am publicat si scris mai sus.Daca vrei pot sa deschid alt topic.......

Link to comment
Share on other sites

Am citit cine a interzis cele doua societati, ca urmare a caror fapte. Dar de unde stiu ca e adevarat? Ma deranjeaza lipsa referintelor intr-atat ca, dupa 4 pagini, am obosit. Omul care a scris acele 7 pagini a avut vreun rol in guvernul acelor timpuri? A trait acele evenimente de le relateaza?

In limbaj de internet: Pics or didn't happen (Fara referinte textul ala e zero, de unde si comparatia cu tabloidele).

Edited by song2
Link to comment
Share on other sites

Cine l-a asasinat ? Schopenhauer pentru ca i-a copiat ideile ?

Hai sa fim seriosi...

In scoli se ascunde adevarul despre scriitori.

Cele mai relevante persoane ar fi :

Eminescu- sifilis si frustrat din cauza ca Veronica Micle il insela cu toti

Titu Maiorescu - a incercat sa se sinucida deoarece nu reusea sa ajunga in acel "plan ideal specific tuturor geniilor"

Caragiale,Creanga,Preda,Slavici ,etc fumatori de opiu,adica drogati.

Plus ca majoritatea scriitorilor sunt plagiatori exemplele ar fi numeroase : idei filozofice preluate din germania,motive literare preluate din franta ,etc.

Concluzia este una simpla : acesti asa zisi scriitori sunt defapt niste xerox-uri care nu au reusit sa se adapteze la viata reala si s-au izolat in "lumea lor de genii" ,dar scoala nu ne prezinta si aceasta fata a lor.

Link to comment
Share on other sites

In cele 7 pagini ne sunt relatate "actiunile" lui Titu Maiorescu impotriva vocii nationale Mihai Eminescu . Stiam de pe vremea lu` Ceausescu, ca a fost chinuit dar nu si ca afost asasinat la ordinul lu` Maiorescu.

@tjt_hk Maiorescu a fost asasinat de catre masoneria franceza iar Creanga era prea sarac ca sa se drogheze si era ANTIDROG ca si Slavici iar Caragiale pufaia la pipa si era declarat luptator impotriva tigarilor de opiu.Mai documenteaza`te.Cauta pe forumurile de literatura din Moldova.

@song2 Nu mai posta tampenii.La finalul celor 7 pagini vei gasi sursa si autorul.Dar daca in scoala ai citit despre Mihai Viteazul nu cumva vrei sa invie autorul din acea perioada si sa`ti spuna cum a fost atunci ?

Link to comment
Share on other sites

@hozarares...

Ma trimiti pe forumurile de literatura...

Ceea ce ai sugerat tu este ceva asemanator cu acesta situatie :

" un om este impotriva tiganilor,iar tu il trimiti pe un forum al tiganilor sa se convinga ca tiganii sunt foarte buni ".

Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa subliniez prin situatia prezentata mai sus...

Link to comment
Share on other sites

@hozarares Eu cred ca nu intelegi conceptul de referin?? (trimitere, sursa) (3. din Nodex). Un ansamblu de referinte alcatuiesc o bibliografie.

Pentru ca o afirmatie sa fie considerata reala, ea trebuie sa se bazeze pe fapte acceptate ca fiind reale (lucru valabil fie in fizica, fie in psihologie). In istorie, faptele isi castiga apelativul de "reale" cand sunt consemnate in lucrari [academice] foarte bine documentate (la randul lor pline de referinte) sau in documente (oficiale de preferinta) ale vremii.

Documentul prezentat de tine are o lipsa acuta de surse istorice. Si imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu am auzit de "michele0". In spatele pseudonimului se poate ascunde usor un istoric membru al academiei române sau un scriitor de mana a 4-a din Ferentari (greselile de limba din manuscris ma indreapta spre a doua ipoteza).

Asa ca ma simt dator sa iti raspund cu aceeasi fraza: "Nu mai posta tampenii".

Exemple de referinte:

"Nationalismul este o boala infantila, este pojarul umanitatii." Einstein, 1933

"Nationalism does nothing but teach you how to hate people you've never met-- all of a

sudden you take pride in accomplishments you had no part in whatsoever..." Doug Stanhope

P.S. Nu mi-ai raspuns la intrebarea daca Ratko Mladi? a ajuns simbol. Si daca da, la ce?

Edited by song2
Link to comment
Share on other sites

Cine l-a asasinat ? Schopenhauer pentru ca i-a copiat ideile ?

Hai sa fim seriosi...

In scoli se ascunde adevarul despre scriitori.

Cele mai relevante persoane ar fi :

Eminescu- sifilis si frustrat din cauza ca Veronica Micle il insela cu toti

Titu Maiorescu - a incercat sa se sinucida deoarece nu reusea sa ajunga in acel "plan ideal specific tuturor geniilor"

Caragiale,Creanga,Preda,Slavici ,etc fumatori de opiu,adica drogati.

Plus ca majoritatea scriitorilor sunt plagiatori exemplele ar fi numeroase : idei filozofice preluate din germania,motive literare preluate din franta ,etc.

Concluzia este una simpla : acesti asa zisi scriitori sunt defapt niste xerox-uri care nu au reusit sa se adapteze la viata reala si s-au izolat in "lumea lor de genii" ,dar scoala nu ne prezinta si aceasta fata a lor.

Da. In scoli se studiaza aproape in fiecare an Eminescu, respectiv o opera eminesciana, dar niciodata nu o sa va zica profesorul ca Eminescu a murit de sifilis si ca in ultima perioada a vietii sale se ducea la tarfe.

Si niciodata nu o sa va zica "Vedeti voi copii, Ion Creanga a scris si alt tip de povesti, gen "Povestea pulei".

Faza cu plagiatorii e o prostie. Nu au preluat idei filozofice si literare, asta se numeste CURENT filozofic sau literar. De obicei aceste curente au un interval de timp in istorie si sunt anumite filozofii si idei de baza dezvoltate si subiectivizate de diferiti oameni de cultura.

Link to comment
Share on other sites

Eu acu am aflat :), niciodata nu va fi spus adevarul despre ei.

nu e problema de adevar. Eminescu trebuie cunoscut la nivel scolar pentru ceea ce a scris. Nu exista o materie speciala despre istoria fiecarui scriitor pentru ca ar si supraincarca programa scolara. Mai pierzi timpul invatand de ce boala a suferit fiecare, mi-era greu sa invat anii deceselor.

Probabil aceste informatii sunt disponibile la facultatile de filologie etc. Materia care ar trebui sa detalieze ar fi "Istoria Literaturii Romane", nu "Limba si Literatura Romana". Nu sunt un pasionat si nu stiu daca a detaliat Calinescu in cartea sa.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...