Jump to content
colt.1911

ATENTIE!!!pt cei pe care ii mananca sa deschida baterii!

Recommended Posts

in seara asta am vrut sa scap de celulele de li-ion din bateria de la laptop.m-a mancat si am spart vre-o 4 din 6 celule dupa care am simtit un miros intepator.dupa ce le-am scos pe toate si le-am aruncat la vre-o 10 minute m-a luat cu durere de cap,seaztie de gura uscata si ameteala. am cautat apoi inhalarea vaporilor din baterii LI-ion. faza e ca bateriile contin acid hidrofluoric,care este extrem de toxic si trebuie sa te prezinti la sectia urgente,iar antidotul este inhalare de oxigen si calciu gluconic. asa ca:mers la urgente pe jos in aer liber,luat sange,perfuzie glucoza+calciu lactat 1 ora. nu va jucati ca e naspa.acidul hidrofluoric ne-neutralizat poate cauza dezechilibre nervoase ireversibile si probleme cardio-respiratorii. +bonus:am avut parte de o asistenta sefa si o studenta in practica foarte bune.la suflet ba!

Link to comment
Share on other sites

daca o deschid pe a mea de 9 celule............am sanse sa stau mai mult cu asistentele.haha

Ma poate nu ati inteles ce a facut omu' : a desfacut acumulatorul laptopului ,a scos celulele care de fapt sunt niste acumulatori mici legati in serie (2z8njhy.jpg

,seamana cu bateriile r6 dar mai groase )

si a spart o celula d-aia mica .Stati linistiti ca nu se intampla nimic daca doar desfaceti acumulatorul laptopului (cutia),nu sare niciun bau-bau pe voi .

Link to comment
Share on other sites

am desfacut un acumulator de macbook 13.3 si celulele erau lipite.am bagat o surubelnita dreapta care a gaurit folia celulelor.(3 din 6)

faza e ca am pastrat circuitul,pe care vreau sa pun celule noi

si celulele sunt cam asa:

P8176475-S.jpg

Edited by colt.1911
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...