Jump to content
Krisler12™

Mi-am facut si semnatura ! Ce parere aveti ? :D

Recommended Posts

pare usor dar m-am chinuit ceva. de fapt eu vroiam asa: pe un fundal metalic sau ca de piatra crapata sa am paniglobul care sa fie conectat ca printr-un circuit (cel care se vede mai slab asa). Circuitul ala as fi vrut sa fie tot rosu dar nu stiu cum sa-l fac...

Pe urma am vazut ca dupa ce am facut tot , cand scriu id-ul "Krisler12" nu mai iese in evidenta din cazua hartii din fundal.

Sfaturi ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca Krisler12™ a pus in practica sfaturile din topicul celalalt

Lasati omu sa invete ca nu s-au nascut toti cu brushul in mana.

Circuit rosu? da ctrl+L si strica un canal (care vrei, selectezi RED de exemplu si tragi de un capat pana in capatul celalalt) Ca sa nu fie gri, ci culoare. Apoi cu ctrl+u te joci din hue pana iti iese culoarea.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Pai eu nu vreau sa descurajez...asta e adevarul

De unde pana unde ti-a luat 3 ore?

Poza cu textura ca de piatra nu mi-a luat prea mult sa o gasesc dar aiai cu circuitul a trebuit sa fac improvizatii ca nu este de nicaieri de unde sa iei asa o imagine asa ca pana la urma m-am apucat sa iau o imagine a unui site si sa stau sa o modific, clone stample +/- toolul asta nou care e mai bun decat clone stample (fill nush cum ii zice...). In final mi-a iesit circuit.

Harta nu e chiar asa si in realitate ca si pe aia am luat-o la modificat.

Fiecare din ele au ieist bine separat dar puse cap la cap nu e mare chestie.

Link to comment
Share on other sites

ca ziceai de circuit: o lucratura de-a mea din 2007. O mostra pentru cineva, la momentul respectiv nu stiam scopul exact al proiectului.

circuitul e desenat. Deobicei imbin grafica vectoriala cu photoshopul. Photoshop il folosesc abia la final pentru a combina layerele:

torsoi.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Pentru chestii simple care imi cer putin desen in general nu folosesc photoshop.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

LoL ... ce e asta frate ? Paint ?

Semana cu paint ! :D

Acuma am mai evoluat. Chiar mult as putea spune. :D

Tocmai mi-am facut o semnatura super calumea, foarte misto, fara backgrounhd, numai ca nush ce are forumul asta ca ti-o modifica si ti-o dsitorsioneaza ca apare cu fundal alb si ca dracu'. Poti cauta pe hackhound sa vezi ca arata super trasnet. :D

Link to comment
Share on other sites

e frumoasa?:))=))) ai invatat sa folosesti blending options? Hai am sa fim realisti, esti prea entiziasmat, si prea putin critic cu tine insuti. In ce fel zici ca ai progresat?...a....ai pus un stroke, un gradient, si niste shadow.... un brush si un layer in spate, si ai folosit type tool ca sa scrii citatul de dedesubt. Cu timpul cum mai stai? Tot 3 ore ti-a luat si la asta? :))) sau asta e "traznet" ti-a luat o zi intreaga? :)))=))))

Link to comment
Share on other sites

e frumoasa?:))=))) ai invatat sa folosesti blending options? Hai am sa fim realisti, esti prea entiziasmat, si prea putin critic cu tine insuti. In ce fel zici ca ai progresat?...a....ai pus un stroke, un gradient, si niste shadow.... un brush si un layer in spate, si ai folosit type tool ca sa scrii citatul de dedesubt. Cu timpul cum mai stai? Tot 3 ore ti-a luat si la asta? :))) sau asta e "traznet" ti-a luat o zi intreaga? :)))=))))

--> Nu, pe asta am facut-o chiar rapid. Am invatat cate ceva de la Odix de aici de pe forum, + mai multe tutoriale de pe youtube ptr. avansati (in special ptr. editare de fotografii cele mai multe dintre ele). Odix poate nu le are cu hackingul dar sa stiti ca la photoshop se pricepe bine.

--> Dupa cum am zis aici pe forumul asta imaginea e modificata, apare cu background alb, distorsionata, etc. Nu seamna deloc cu realitatea. Insa, uite aici cum arata ea nemodificata, in original pe profilul de pe hackhound:

Login

Dupa cum vezi e o mare diferenta, chiar foarte mare !

In caz ca nu ai cont acolo ca sa vezi mai bine iti pun si un prin screen sa vezi:

capturetut.png

Dupa cum vezi nu are nici un fundal alb ci ia fundalul oricarui forum pe care ea este pusa, plus multe alte chestii pe care i le-am facut eu.

Se vede acuma diferenta sau nu ? Observi ca am facut-o la un nivel la care as putea spune ca a facut-o un profesionist si nu a unuia care a facut si el cateva chestii in photoshop ! :)

Link to comment
Share on other sites

"Observi ca am facut-o la un nivel la care as putea spune ca a facut-o un profesionist si nu a unuia care a facut si el cateva chestii in photoshop !"

Ma cac pe mine de ras... Unde o fi disparut modestia copiilor din ziua de azi?

"plus multe alte chestii pe care i le-am facut eu."

Spune ce ai facut mai mult decat ti-am enumerat eu... treaba de 5 minute:))

Dupa cum vezi nu are nici un fundal alb ci ia fundalul oricarui forum pe care ea este pusa

Ai descoperit apa calda. Se numeste background transparent si nu e nici o mare scofala.:))

Link to comment
Share on other sites

Ma cac pe mine de ras... Unde o fi disparut modestia copiilor din ziua de azi?

Spune ce ai facut mai mult decat ti-am enumerat eu... treaba de 5 minute:))

..ai pus un stroke, un gradient, si niste shadow.... un brush si un layer in spate, si ai folosit type tool ca sa scrii citatul de dedesubt

-->stroke: NU am folosit DELOC stroke !

-->gradient: NU am folosit DELOC gradient !

-->brush: am folosit DOAR ptr. sangele ala de la dinte ! ATAT !

-->shadow: da, am folosit, asta poate vedea oricine.

-->"un layer in spate" ? Ce layer ? Ti-am zis ca imaginea ia culoarea de background al forumului pe care este ea pusa (exceptand RST care ti-o strica de tot).

Iti iese imaginea doar dupa ce ai zis tu ? Nu prea cred...

Pe langa astea pe care ti le-am confirmat, am mai folosit asa: burn tool, sponge tool, smudge tool, dodge tool. Dintii i-am decupat de la o imagine cu un leu fara sa folosesc lasso tool ci folosind background eraser tool sau o tehnica pe care am vazut-o pe youtube de colorare a parului folosind channels ptr. evidentiarea unei singure culori, duplicarea layerului in channels si apoi selectarea lui ptr decuparea dintilor. Nu mai stiu pe care din ele am folosit-o...

Apoi, desi nu mi-a iesit prea bine, am incercat sa "imbin" pata aia de sange cu dintii aia ca sa nu para doar suprapusa, plus unele retusuri la dinti ca sa se incadreze in context.

Cam atat... Nu stiu cat o fi durat ca am vrut ca sa iasa perfect. Oricum sa fac rost de dintii aia cred ca a durat mai mult, nu mai stiu, cred ca vreun sfert de ora sau poate vreo juma' de ora.

Ai descoperit apa calda. Se numeste background transparent si nu e nici o mare scofala.:))

Ti-am zis asa ca am crezut ca poate nu o sa intelegi la ce ma refer. :D

Link to comment
Share on other sites

Ti-am zis asa ca am crezut ca poate nu o sa intelegi la ce ma refer.

Asta voiam sa iti demonstrez, prea te lauzi.... "nu o sa inteleg"... ma scutesti de replici din astea? Layer-ziceam de dintii aia, nu de background, in fine, facem aici teoria chibritului, ai reusit sa invelesti un cacat in staniol, Felicitari, esti cel mai tare, semnatura e superba, vrei sa imi vinzi si mie psd-ul?:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...