Jump to content
Vally

Vreau un sfat in legatura cu o facultate...

Recommended Posts

Pana la urma asta e dilema noastra, a majoritatea elevilor...

Am terminat si liceul ales de mama sau de noi la vrajeala, acum fara nici o tragere de inima sau fara vreo viziune mai ampla asupra viitorul sumbru alegem si o facultate care nu stim ce vom face cu ea...

Aceiasi problema o am si eu si multi altii...

Link to comment
Share on other sites

Foarte rau, Liviule.

Eu unu am ales mate-info, pentru ca imi place stiinta calculatoarelor. De altfel, am ales ca dupa terminarea liceului sa urmez o facultate tot de informatica, voi incerca apoi masteru' si intr-un final, daca se poate, doctorat. Imi place sa am macar un plan de viitor.

Am observat si eu ca sunt multi cei ce nu stiu ce sa faca in viata.. isi aleg un liceu la nimereala, sa fie acolo..si mai departe nu stiu ce or sa faca.

De fapt, cred ca asta e motivul pentru care multi oameni sunt mai saraci: n-au stiut ce sa faca in viata.

Si, revenind oarecum la discutie, se observa inca un dusman al matematicii.;))

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

Daca ai terminat anul asta si ai luat bacul ai noroc, sunt 35% picati, deci ai mai multe sanse sa intrii oriunde ai dat.

Eu am avut de la o colega o brosura cu facultatile din tara si de acolo m-am inspirat la inceput. Apoi am cautat pe Google tot felul de informatii in functie de ceea ce imi place.

PS: Invata matematica, si poate si fizica.

Link to comment
Share on other sites

Am facut 2 ani mate-info la Iasi mai demult, era pe 4 ani (acu nu stiu daca a trecut pe 3) si a fost mate in ambii ani. Mi se pare ca faci cate putina mate in fiecare an. Dar stai linistit ca se invata, se copie, se trece ea. Materiile seamana intre ele si multe seamana cu ce ai prins in liceu. Nu uita derivatele, integralele si ai sa te descurci.

Poate la AC sa faci mai putina mate - dar nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

@loki: Eu sunt la AC (Automatica si Calculatoare) si crede-ma ca se face mate.

In primul an am avut 5 materii de matematica. In primul semestru am avut asa: Matematica discreta, Algebra liniara si geometrie analitica, Analiza matematica I.

In semestrul 2 am avut asa: Matematici Speciale, Analiza matematica II.

Si in plus se mai face Fizica si Electrotehnica care sunt tot matematica. Formulele sunt cu integrale duble, integrale pe curba inchisa etc. Nu mai sunt de ex: R=U/I ca in liceu :)

Se calculeaza mutl in complex si e mult calcul integral.

Sper ca nu te-am speriat! :D

Oricum, daca te descurci cat de cat cu integralele, derivatele o sa reusesti sa iti iei examenele.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sti nimic ai cam doua optiuni: Te pui pe invatat, desii nu o sa iti fie usor sau poti sa iti alegi alta facultate. Nu cred ca are rost sa te chinui 4 ani cu ceva ce nu iti place.

Eu sunt la poli, la alte facultati nu stiu ce si cat se face. Oricum nu stiu daca exista vreo facultate in domeniul calculatoarelor la care sa nu se faca..

Link to comment
Share on other sites

Salut, am terminat anu asta clasa a 12-a si am la bac media 7.66. As vrea sa intru la o facultate sau ceva in domeniu calculatoarelor....dar sa fie fara matematica. Stiti ceva?

pai unde ai vazut inginerie fara mate, sigur o sa faci "matematici speciale" ca iti folosesc la materiile de inginerie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...