Jump to content
Guest vini4p

Top 5 Best Linux Distributions

Top 5 Best Linux Distributions  

84 members have voted

  1. 1. Top 5 Best Linux Distributions

    • Ubuntu
      54
    • Fedora
      5
    • openSUSE
      3
    • Mandriva
      3
    • Slackware
      8
    • Other
      14


Recommended Posts

Am votat Mandriva pentru ca asta e distributia pe care o folosesc si care cred ca mi-a placut cel mai mult. Avantaje: KDE (poti alege Gnome la instalare, eu nu suport Gnome), Package Manager care nu iti creaza atatea probleme ca Synaptic (bine, am vrut sa dezinstalez Avahi si imi scotea si Eclipse si multe alte lucruri utile cu care habar nu am ce legatura are), ai acele optiuni ale sale (Configure your computer) de unde poti face multe modificari utile, vine cu o larga gama de pachete, se updateaza singur automat (eu am si upgradat la Spring) si multe altele.

Si mi-a mai placut Slackware, care este mai putin user-friendly dar de la care am invatat multe. Imi placea ca steteam logat pe root si faceam ce ma taia capul, mi-am editat toate fisierele de "start-up", faceam ce ma ducea capul, si il facusem sa booteze foarte repede (scosesem sa seteze hardware clock, hostname si multe altele).

Link to comment
Share on other sites

Learn Slackware, and you have learned Linux.

Un factor important este segmentarea pietei. Daca esti blonda si vrei sa faci totul cu un singur click, iti pui Ubuntu. Daca vrei sa stii ce e in spatele cortinei, iti pui Slackware.

Avantaje: KDE (poti alege Gnome la instalare, eu nu suport Gnome)

Mie imi plac KDE3 si Fluxbox. Dar in mod special Fluxbox, e foarte customnizabil. Ce-in drept, nu e un desktop enviroment, ci un windows manager.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna distributie e aia pe care stii sa lucrezi;)

Aia pe care stii sa lucrezi si sa ai 5 ani la dispozitie sa ii repari tu toate bug-urile manual daca nu are un suport bun si o comunitate dedicata la sange, dar stai linistit, rareori intalnesti asa ceva.

Cat despre cea mai buna distributie de Linux?

SLACKWARE!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...