Jump to content
phreak

Metode de supravietuit cu minim efort.

Recommended Posts

Ideea e aceasta : ca sa "supravietuiesti" , adica sa ai un loc decent in care sa traiesti si bani de mancare/utilitati + o haina in caz ca ti se rupe aia pe care o ai deja prin bataile programte pe forumuri , iti trebuie in jur de 500-600 euro pe luna sau mai putin. Asta vine la ~20 euro / zi .

Postati aici metode sigure , care pot fi folosite de altii de a castiga acesti bani cu cat mai putin efort posibil si cu sanse minime ( ca sa nu zic deloc ) de a intra la parnaie.

O idee ar fi poker-ul , desi nu una din cele mai sigure optiuni la prima vedere . Totusi exista un potential foarte mare, jucatorii profesionisti castiga in jur de 10 k dolari pe luna constant , pe o perioada foarte lunga de timp deci faza cu "a avut noroc" te duce la gandul ca ori e vrajeala ori practica ritualuri satanice.

Link to comment
Share on other sites

qbert ar fi culmea, sa se faca thread de 5 pagini despre idei de a ajunge miliardar si o pagina pentru un venit sub-mediu pe luna. Mai degraba n-ar zice nimeni o idee de a ajunge miliardar, ca na valorea e mult mai mare dar nici de trai de pe-o zi pe alta?

si nu, nu-ti trebuie metode 1337 sa faci 500 euro pe luna. De aia am zis "care pot fi folosite de altii" . Stai calm si eu am ideile mele care nu le-as zice altora pentru ca numai o persoana poate beneficia din ele , dar poate a gasit cineva alte metode de care pot profita si altii.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e aceasta : ca sa "supravietuiesti" , adica sa ai un loc decent in care sa traiesti si bani de mancare/utilitati + o haina in caz ca ti se rupe aia pe care o ai deja prin bataile programte pe forumuri , iti trebuie in jur de 500-600 euro pe luna sau mai putin. Asta vine la ~20 euro / zi .

Postati aici metode sigure , care pot fi folosite de altii de a castiga acesti bani cu cat mai putin efort posibil si cu sanse minime ( ca sa nu zic deloc ) de a intra la parnaie.

O idee ar fi poker-ul , desi nu una din cele mai sigure optiuni la prima vedere . Totusi exista un potential foarte mare, jucatorii profesionisti castiga in jur de 10 k dolari pe luna constant , pe o perioada foarte lunga de timp deci faza cu "a avut noroc" te duce la gandul ca ori e vrajeala ori practica ritualuri satanice.

ai incercat un sistem de afilieri ? iti dai seama ca nu am facut $ de R8 din asta dar cand am strans din buci si cateva ore marunte de chinuiala am facut 100 de lei in 2 zile... am specificat ore marunte (2-3-4)

Link to comment
Share on other sites

nu, te referi la afilieri pr0n gen neme?

si threadul nu este pentru ajutorul meu neaparat, ideea e sa beneficieze si altii de idei . Deci va rog daca aveti timp sa prezentati metoda cu mai multe informatii, starting points, linkuri de citit etc. incat sa-si formeze fiecare o idee concreta.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e aceasta : ca sa "supravietuiesti" , adica sa ai un loc decent in care sa traiesti si bani de mancare/utilitati + o haina in caz ca ti se rupe aia pe care o ai deja prin bataile programte pe forumuri , iti trebuie in jur de 500-600 euro pe luna sau mai putin. Asta vine la ~20 euro / zi .

Te referi pe plan National sau Mondial ?

Cu banii pe care i-ai indicat tu îmi pl?tesc doar chiria ?i mor de foame

Pe acest p?mînt lucrurile nu sunt peste tot la fel

Un apartament în chirie intrun cartier unde po?i sta lini?tit f?r? sa i?i goleasc? casa în fiecare seara pleac? de la 500 euro în sus pe luna (chiar dac? nu ai o garan?ie 100% ca nu î?i vor goli casa oricum )

Pt mîncare vei cheltui un minim de al?i 200 de euro pe luna

Curentul va fi de un minim 50 de euro la doua luni

Gazul (înc?lzirea) in jur de 1200 euro pe an

Gunoiul în jur de 25 de euro la 3 luni

Internetul al?i 25 de euro pe luna cu o limita de 7Mega ADSL

Biletul pt autobuz 1 euro pe zi

Presupun ca vrei sa i?i cumperi ?i haine

Total = 10.705 euro pe an f?r? sa î?i cumperi haine

Note: In USA trebuie sa pl?te?ti asigurarea medicala , dac? e?ti un student poate te sco?i cu $500 la 6 luni (dar nu uita ca asigurarea nu va acoperi dac? ai vreo problema de din?i sau de ochi , asa ca mai sco?i ceva din buzunar )

Ar trebui sa specifici ?i în ce tara te gînde?ti sa supravie?uie?ti cu suma de bani pe care ai specificat tu mai sus (Bineîn?eles presupun România )

Note: Oricum nu e la fel peste tot .

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Ca sa iti permiti sa faci bani trebuie sa ai deja o stabilitate financiara minima. Daca nu ai un loc de munca de unde sa produci minim (repet minim), 10 milioane si ai foamea in glanda la propriu, cu greu vei reusi sa te gandesti relaxat la ceea ce va trebui sa faci pentru venituri in plus si vei da rateuri. Foamea de bani si saracia te vor face sa gandesti gresit. Deci primul pas este sa te angajezi pentru a fi sigur ca vei castiga o anumita suma lunar. De-abia apoi poti experimenta alte metode de a face bani si daca va fi cazul sa iti lasi locul de munca si sa ramai pe combinatiile tale.

In ultimul an am invatat un lucru foarte important. Fa doar ceea ce vrei sa faci si fa-o cu placere. Daca vei ajunge la nivelul in care poti gandi asa in mod natural atunci viata ta va avea parte de multe surprize placute iar tu vei fi un alt om. Banii oricum nu te vor face mai fericit. O simt pe pielea mea tot timpul.

Link to comment
Share on other sites

Nemessis are perfecta dreptate. Daca vrei sa faci bani pe net, fa-ti nu site/doua/trei pe ce nisa vrei tu, updateaza-l cu placere, daca e blog, scrie cu placere in el si in juma de an vor incepe sa vina si rezultatele. Eu am un site de cluburi, unde o prietena a scris despre ce cluburi ia trecut prin minte, cu poze super fain...are deja cam 100 unici/zi numai din google (n-am facut nici un link exchange si nici in directoare nu l-am bagat) si nici metode black hat n-am folosit, totul a fost super-super natural, am facut situl pentru vizitator nu pentru PR sau pt google...de-acuma ma gandesc sa vand reclama pe el cluburilor despre care am scris si pe care le cauta vizitatorii blogului meu. Daca vand 10 reclame/luna...la 50 ron bucata macar platesc din banii aia mancare la caine si mai beau si un suc in oras :))

Link to comment
Share on other sites

Foamea de bani si saracia te vor face sa gandesti gresit.

Sunt de acord ,

Nimeni nu se gînde?te la cum sa fac? ceva care poate bineîn?eles ii va aduce un profit

Multi se gîndesc cum sa fac? bani ceea ce nu ii va ajuta niciodat? sa aib? o minte limpede

Pana unde il poate duce pe om foamea de bani?

Un simplu exemplu real (care înc? mai exista ), în unele locuri se mai fac înc? jocuri în care victima prime?te 1000$ dac? reu?e?te sa supravie?uiasc? pe un timp de o ora intr-o p?dure fiind urm?rita de c?tre al?ii(vîn?tori boga?i) cu un sniper.

Vîn?torii nu se mul?umesc sa vîneze doar animale , în acest caz victima î?i vinde viata pt 1000$ (nefiind obligata sa o fac? )

In aceste jocuri uneori multe persoane î?i pierd viata,

Link to comment
Share on other sites

Interesant subiect, asa cum a specificat si Nemessis trebuie sa ai o linie de start, un venit lunar pentru a-ti asigura cel putin necesitatile, asta inseamna ca trebuie sa ai o stabilitate inainte de a te extinde, iar pentru a te extinde trebuie sa gandesti limpede pe cand in plin stres si in mare parte, multi gandesc doar cum sa faca peste noapte saci de bani, ceea ce duce uneori la 0. In mare parte si din cate am vazut, ca sa faci ceva, iti trebuie o anumita suma de bani de start, pentru orice, deci ca sa ajungi (presupunand ca te duce capul si ai deja o tinta anume si un obiectiv), sa obtii anumite sume de bani si incepi de la 0, din punctul meu de vedere s-ar urma in felul urmator:

1. Te angajezi, asta pentru ca iti trebuie un start, o linie stabilita care nu trebuie sa cazi sub ea, odata dus sub, esti dus dracului (saracie putreda).

2. O perioada muncesti si incerci sa strangi bani.

3. Ce ziceam inainte, indata ce ai o anumita cantitate de bani ce o poti investii, ai un start si anumite decizii care duc catre drumuri (fie ele diferite si/sau asemanatoare).

4. Dupa asta iti urmezi planul.

Deci o idee ar fii:

1. Muncesti

2. Strangi bani

3. Ai strans 2k euro sa presupunem

4. Iti iei laptop (se duc 1000 de euro ramai cu 1000)

5. Iti iei accesoriile pentru el, usb stick etc.

6. Incepi black hating-ul.

7. Happy life?

Asta sa zicem daca vrei o cale de a te imbogatii rapid PRESUPUNAND ca DEJA ai anumite cunostinte, in caz ca nu, dureaza pana inveti etc.

Repet, toate astea fiind spuse din punctul meu de vedere, nu stiu cum ar proceda altcineva. Iar cand ma refer la black hat, ma refer la nivel inalt, nu ce sunt eu, sau gigi de la blocul 2, ci la programare in C (sa zicem), cunostinte foarte foarte bune in networking si asa mai departe, de se cruceste si Iisus.

Un exemplu este the_uT (the unix terrorist) pe care l-a specificat si wvw intr-un post.

He was arrested and convicted of writing customized code to help Gonzalez breach networks, including the “blabla” sniffer, which was stored on a server in Latvia and used to steal tens of millions of credit and debit cards from TJX in 2006 and from Dave & Buster’s in 2007. According to court documents, the Secret Service recovered 27.5 million stolen numbers from a server in Ukraine and 16.3 million numbers from a server in Latvia.

The breach cost TJX $200 million according to its 2009 SEC filing.

Ceva in genul.

Link to comment
Share on other sites

@python era vorba de romania.

@neme : stiu ca banii nu te vor face fericit, dar tot trebuie sa mananci si sa ai unde sa dormi , nu?

Repet : topicul nu este despre cum sa faci saci de bani, este vorba de cum sa faci destui bani incat sa traiesti decent si sa fii oarecum liber de stresul serviciului etc.

Eu nu mor de foame, nici n-am terminat liceul si sunt inca sub aripa parintilor dar vreau sa stau pe picioarele mele cat mai repede posibil si m-am gandit ca probabil nu-s singurul care cauta o metoda cat decat usoara de a castiga destui bani pentru.. trait.

@flubber : si planul meu este sa strang bani de un laptop si sa ma apuc de lucru in domeniu , in principal botneturi dar dupa cum ziceam, topicul nu este neaparat pentru MINE, de aceea ma asteptam la metode mai generale.

Link to comment
Share on other sites

@python era vorba de romania.

Eu nu mor de foame, nici n-am terminat liceul si sunt inca sub aripa parintilor dar vreau sa stau pe picioarele mele cat mai repede posibil si m-am gandit ca probabil nu-s singurul care cauta o metoda cat decat usoara de a castiga destui bani pentru.. trait.

Eu nu m-am gîndit mult , am ie?it pe u?a ?i am plecat

Dupa cum merg lucrurile înainte eu nu vad metode u?oare de a cî?tiga bani

Atîta timp cat te vei gîndi la bani nu vei reu?i sa te gînde?ti la alte metode , iar dac? stai ?i te gînde?ti prea mult ajungi sa îmb?trîne?ti în casa p?rinteasc? , bineîn?eles nu e nici o problema cam 90% din copii stau înc? cu p?rintii la o vîrst? destul de înaintat? iar un p?rinte nu cred ca te va da afara din casa.

Trebuie îns? sa în?elegi ca a ie?i din casa de la p?rinti înseamn? a avea alte responsabilit??i iar o "metoda cat decat usoara" o ai acum cat stai cu p?rin?ii

Imagina?ia pe care o ave?i majoritatea din voi nu se compara tot timpul cu realitatea Tu vezi lumea cu ochi diver?i ,multi din voi am observat au o sete mare de bani , nu suntem în Matrix aici , trebuie doar deschi?i ochii mai bine

Sincer nu am reu?it niciodat? sa în?eleg modul vostru de a gîndi , e ciudat , e ca ?i cum ar fi "Alice in Wonderland "

Sper sa nu ma în?elege?i gre?it nu e nici un fel de critica aici ,poate e ceva normal pt voi sau probabil asta înseamn? a fii înc? copii

Link to comment
Share on other sites

6. Incepi black hating-ul.

7. Happy life?

Ce bine ar fi sa fie asa cum zici tu, tzac-pac :))

Hm, cam este. Un exemplu foarte bun sunt niste idioti care nu stiu nici ce este "ls" in Linux, dar ei fac 1 mie si jumatate de euro pe saptamana?! Si nici nu stiu daca pot numii black hating ce faci ei, lul xD. Trebuie doar sa urmaresti tehnologia ce produce bani, in ziua de azi sunt multe, apoi trebuie sa stii sa o exploatezi in favoarea ta, sa-ti genereze cash, ce a fost la inceput de s-a rupt? Au fost cartile de credit, apoi? Licitatii, cecuri, scrisori gen "donati ca moare vaca". Si astea de cand? De foarte mult timp, mai nou s-a intrat in phreaking, dar este un domeniu foarte bine tinut in "umbra" si nu multi se pricep foarte bine, precum "spartul" parolelor de mess. Deci unde se fac bani, circula bani, poate fi o posibila sursa de... "venit".

Link to comment
Share on other sites

python, ies pe usa si ce fac? locuiesc pe banci in parc? Nu poti sa pleci asa de-odata fara NICI UN FEL de ajutor, doar pe pula ta . Defapt poti, daca esti masochist . Ti-am citit si postul tau din thread-ul "unde lucrati" si.. ce sa zic . Ca ai ales tu partea mai grea e problema ta , nu esti cu nimic mai presus decat altii care si-au gasit ceva mai productiv mai repede si n-au trecut prin enspe slujbe pe care le-au urat .

Decat sa lucrez 12 ore pe zi ca un animal doar de dragul de a ma simti independent si mai trecut prin viata.. mai bine stau in podu parintilor si-mi caut o metode de scos bani calumea ca na, nu-s chiar parazitu parintilor .. daca stau si lucrez la chestii mai complicate am sanse MULT mai mari de a gasi ceva mai profitabil decat daca lucram 8 ore pe zi, si-mi pot ajuta parintii o data terminata munca.

Acum daca ai ramas fara parinti si ai ramas pe strazi la 14 ani asta e , daca ai decis tu sa pleci, tot aia e.

Link to comment
Share on other sites

Hai s-o luam asa , poti sa zici ca dorinta cea mai mare a oricarui om e sa fie fericit? Ce-ti dezvolti tu plecand de nebun? Ajungi intotdeauna stresat, cu probleme pe cap , te lupti intotdeauna dar.. te descurci.

CUm sa zic, mai degraba n-am eu instinctul de jungla si sunt fericit.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am citit si postul tau din thread-ul "unde lucrati" si.. ce sa zic . Ca ai ales tu partea mai grea e problema ta , nu esti cu nimic mai presus decat altii care si-au gasit ceva mai productiv mai repede si n-au trecut prin enspe slujbe pe care le-au urat .

.

Noul meu post de munca este întro companie de Information Technology ?i apropo mai au nevoie de unul

Asa ca dac? vrei ceva productiv trimite-mi un curriculum , nu uita ca productiv nu înseamna u?or

Au nevoie de 24 cu 24 zi si noapte de personal , multi pleac? pt ca nu rezista sa lucreze noaptea

Trebuie sa stai doar la computer

10 zile de proba + contract

Începi la 22:00 ?i termini munca la 6:00

Iti cer sa cunosti:

English Language ,Server administration , Linux administration ,Services configuration

Nu î?i cer certificate CCNA , le ar??i ce ?ti în practica

P.S Oricum e robotica oriunde în occident , munca, munca si iar munca in orice domeniu ,nu conteaz? ce faci ai timp liber pu?in

[EDIT] Nu sunt mai presus de nimeni , nu sunt mai special , încerc doar sa fiu cu ochii pe p?mînt cat mai mult posibil

Eu nu cred ca ai fi mul?umit nici dac? ai lucra pt Google doar pt faptul ca este multa munca

Intro companie de IT nu e chiar asa cum crezi tu , nu e nimic simplu , ?i se lucreaz? mult inclusiv sîmb?ta ?i duminica

E mai simplu sa stai acas? ?i sa te joci pe calculator

Vreau sa vad cat timp reu?e?ti sa lucrezi pt o asemenea companie care face ceva productiv

Vacanta doar 30 de zile pe an i?i dau

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

N-am experienta ca sysadmin si/sau linux + ce fac, incep munca la 22:00 , termin la 6:00 si la 7:00 ma duc la scoala.. tare.

Salar = 135 euro la fiecare 8 ore de munca + 20% Value Added Tax

sau ma bine zis ca sa în?eleag? to?i 135 euro +20% T V A - Taxa pe Valoare Adaugata

Adica un total de 135 euro + 27 = 162 euro la 8 ore

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...