Jump to content
phantomas90

acesta este ceasul hackerului.

Recommended Posts

ON:Chiar ai fi destept daca ai putea calcula asa repede

OFF:

Sau sa razi de profu/profa de info, ca nu stie sa "citeasca" un "amarat de ceas binar"... xpt1

Te contrazic.Profa mea de tic=Tehnologia Informatiilor si a Comunicatiilor (care e si profesoara de Informatica) ne invata codul binar.Si e foarte simplu (nu numai codul binar "0,1" si din baza 8,16,32 etc.).

Edited by razer_krait
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ajungi bun in domeniul IT si mai ales in programare ar cam trebui "sa visezi in cod binar"

wrong.. asta o face calculatoru' nu tu.

Doar pentru ca stiu sa fac niste transofrmari din binar in baza 10 nu inseamna ca stiu programare ci doar simplul fapt ca am o idee despre principiile pe care functioneaza un calculator. Chestia asta iti va folosi la fel de mult in programare cat iti foloseste cuvantul "sternocleidomastoidian" in vorbirea de zi cu zi.

Link to comment
Share on other sites

la programare iti trebuie sa sti bine hex daca lucrezi cu networking si binar daca faci optimizari pana la nivel de biti... altfel (cu programe cu semafoare pe 4 bytes in loc de 1 bit nu prea ai nevoie de binar)

exemplu: in c++ int are (in mod normal) 4 bytes adica 4 * 8 biti deci teoretic intr-un singur int poti tine 32 de pozitii cu 0/1 deci ai 32 de semafoare intr-un int :) daca pui in schimb fiecare int = 0 / 1 ai 32 *32 biti folositi in loc de 32 * 1 inmulteste asta cu cate variabile ai prin program si vedeti si voi diferenta ( de ce unele programe consuma prea mult ram)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...