Jump to content
Flubber

Observatie porumbel

Recommended Posts

Noroc! Azi in timp ce ma duceam acasa linistit s-a auzit o bubuitura (2 masini ciocnindu-se), primul lucru care l-am observat a fost un porumbel ce zburand, se indeparta de locul accidentului, iar apoi niste nuci au cazut din copac dupa cateva secunde.

Curiozitatea mea este urmatoarea in calitate de observator in momentul respectiv, porumbelul a zburat in directia opusa ca sa se fereasca de unda de soc produsa in urma impactului dintre cele 2 autovehicule? Sau a inceput sa zboare fiindca s-a 'speriat' de bubuitura (sunetul) produs de ciocnire?

Tin sa mentionez ca nu eram in intersectie si le-am vazut ciocnindu-se ci la 2 blocuri distanta, dar interesant a fost faptul ca dupa ce a inceput porumbelul sa zboare imediat la scurt timp au cazut nucile respective din copac, ce tind sa cred ca, din cauza undei de soc.

Ce parere aveti?

// P.S.:

xD
Link to comment
Share on other sites

nu prea se produce unda de soc la un accident auto... ci la explozii(si cand treci de viteza sunetului) ... porumbelul s-a speriat... (unda de soc se deplaseaza de obicei cu viteza sunetului deci nu avea porumbelul cum sa fuga de unda daca ar fi existat - exista dar este neglijabila la viteze mici - )

Link to comment
Share on other sites

Oups, atunci am spus o MARE prostie, iertare!

Ma fac si mic si rosu. Am inteles, deci sa inteleg ca de la sunet, dar, intrebarea mea este cum de a 'fugit' intai porumbelul, iar la scurt timp nucile din copac au cazut? Daca nu era niciun fel de 'vibratie' (daca ii putem spune asa), nu mai cadeau, nu? Asta nu inteleg..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oups, atunci am spus o MARE prostie, iertare!

Ma fac si mic si rosu. Am inteles, deci sa inteleg ca de la sunet, dar, intrebarea mea este cum de a 'fugit' intai porumbelul, iar la scurt timp nucile din copac au cazut? Daca nu era niciun fel de 'vibratie' (daca ii putem spune asa), nu mai cadeau, nu? Asta nu inteleg..

Definitie: coincidenta | DEX online

Link to comment
Share on other sites

Cum porumbelul se ghideaza dupa undele magnetice, ca o autostrada, el de fapt a vrut sa fuga dar daca o lua in directia opusa era pe contrasens, si ca sa nu primeasca amenda de la politia porumbeilor a respectat sensul de mers, ca un bun porumbel...care este, intrebarea este cu ce viteza s-a deplasat porumbelul? =))

Legat de nuci, e simplu s-au copt. ;))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...