Jump to content
curiosul

Categorie noua

Recommended Posts

Propun sa creati o categorie noue cu numele Criptografie

Acolo sa fie postate metode de encriptare/decriptare, encodare/decodare si despre aceaste, modalitati, etc.

Am vazut ca sunt multi de exemplu care posteaza hasuri la ajutor/cereri pentru a fi decriptate, deci o astfel de categorie ar fi binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Propun sa creati o categorie noue cu numele Criptografie

Acolo sa fie postate metode de encriptare/decriptare, encodare/decodare si despre aceaste, modalitati, etc.

Am vazut ca sunt multi de exemplu care posteaza hasuri la ajutor/cereri pentru a fi decriptate, deci o astfel de categorie ar fi binevenita.

Subscriu la ce ai zis.Ar fi destul de utila o categorie de criptografie.

Link to comment
Share on other sites

Eu as posta de exemplu. Dar mai mult de hash-uri nu cred ca as avea ce posta. Si asta daca nu le gasesc pe undeva sa le decriptez, eventual o sa le postez sub forma de cerere de decriptare pentru cei care se ocupa cu asa ceva.

Ca de discutii despre algoritmi, timpi de executie, timpi de decriptare si metode nu cred ca se va apuca nimeni. Sau vor fi 2-3 care incearca si se termina totul repede.

Ca de rescris algoritmul md5 de la zero sau combinat cu alt algoritm nu cred ca va fi vreunu care sa incerce. Sau cel putin de facut alt algoritm pentru securizarea forumului de exemplu, iar nu cred ca se va apuca nimeni.

Mi-am exprimat opinia, poate nu va fi asa.

LE: si ca un challenge, gasiti parola din bbpassword de la mine din semnatura. E md5+salt si e parola mea de logare pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul #1:

Working with uncertainty is part of the learning. Waiting for mentorship/leadership/"community"/ whatever to start working is a flaw that guarantees you will never achieve anything worthwhile.

For some reason there are too many people who first want to form a community and then start learning/working/whatever. These efforts almost invariably peter out uselessly. First do the work. Then if you feel like "communing" talk to others who are also working hard.

Dac? într-adev?r sunte?i interesa?i de criptografie ?i steganografie, cere?i ni?te c?r?i (sau alte resurse de genul) ?i se rezolv?.

Dar s? nu veni?i cu "Hai s? facem o sec?iune specializat? pe forum unde s? post?m un hash/topic", ok? Criptografia cuprinde mult mai multe decât v? imagina?i / vede?i pe forumul ?sta.

Mul?umesc pentru aten?ie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...