Jump to content
j1c0

detoxifiere

Recommended Posts

am bravat si eu ca, mare petrecaret incepand de la adolescenta si pana acum, cand resimt efectele.am zis ca sala e de rahat, ca cel mai bun sport e PC-u si laba, dar uite ca is bolnav de cateva saptamani si imi permit sa deschis un topic, poate dati ceva sfaturi:

- ma doare dimineata in capul pieptului

- is constipat

- nu pot sa mai vad mancare rece "salam, kaizer, gratar de porc" "iaurturi cu fruce si cacaturi"

- am gust rau in gura si is obosit

- de borat inca nu borasc, dar daca beau ceva, sa zic daca incep cu un pic de suc de portocale si un pic de alcool deja imi vine rau.nici cofeina nu o mai suport.partea dura e ca mam obisnuit de am un program asa:

1 luna beau ce prind si mananc in exces

1 luna pauza

cu kg. 5-10 kg in plus cred ca am.tigari nu mai prea fumez, weed asa mai rar.alcool am fost si ocupat cu, corigente (franceza,romana) si plm.nu am consumat ..

somn am, dar ma scol pe la 4-5 noaptea, ma sculam si inainte cand ieseam pe balcon la o tigara sau pc.

am inteles ca ar fi bine sa mananc:

- cereale integrale

- nuci

- grau

- sa fac sport

sa nu radeti dar cica ar fi buna o detoxifiere a colonului.am fost si racit si nu am avut timp sa merg la doctor si am fost de am luat niste antibiotice..dar le.am terminat primul fel si plm..

va rog sfaturi pentru un om aflat la greu.

Link to comment
Share on other sites

din ce am citit cred ca ai putea avea probleme cu fierea (vezica biliara ) , dar cel mai bine dute la un doctor si vei stii cu siguranta despre ce este vorba

fierea..

bun.trebuie sa imi fac timp si nervi.programari plm..

mersi de sugestie.ceva mai rapid?

Link to comment
Share on other sites

si eu ma simt asemanator doar ca nu sunt constipat , ceva gen...junky. La categoria sport sunt cam pe aceelasi principiu cu tine. In schimb , am inceput sa beau ceai in fiecare dimineata , cereale cu lapte dupa amiaza , la vreo 2 ore dupa pranz ( ma trezesc pe la 11 si daca mananc dimineata nu mai mananc pranzul deloc) . Seara vreau sa incep sa bag 10 flotari/abdomene/genoflexiuni sa nu mi se "atrofieze" muschii. Sper ca ti-am fost de folos cu ceva :-??.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa utilizezi, miere , sfecla rosie(curata organismul recomandat pentru bautori), renunta la weed ca s-ar putea si asta sa iti dea starile respective. Incearca sa faci miscare, nu neaparat sport, dar 30-60 minute de mers pe jos, o plimbare (de preferat in parc unde sa fie aerul un pic mai curat) o sa revin un pic mai tarziu daca imi aduc aminte cu o reteta pe baza de sfecla rosie, recomandata de un doctor care a lucrat pe front, si a participat la multe cercetari. Nu imi aduc aminte exact ce se mai foloseste.

Sper sa iti fie de folos.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa utilizezi, miere , sfecla rosie(curata organismul recomandat pentru bautori), renunta la weed ca s-ar putea si asta sa iti dea starile respective. Incearca sa faci miscare, nu neaparat sport, dar 30-60 minute de mers pe jos, o plimbare (de preferat in parc unde sa fie aerul un pic mai curat) o sa revin un pic mai tarziu daca imi aduc aminte cu o reteta pe baza de sfecla rosie, recomandata de un doctor care a lucrat pe front, si a participat la multe cercetari. Nu imi aduc aminte exact ce se mai foloseste.

Sper sa iti fie de folos.

hrean?ceva de genu?condimente astea?

multumesc de promtitudine :*

Link to comment
Share on other sites

Constipat ? CLISMA E SOLUTIA !

leftsideenemaih4.jpg

Was just a lil' joke . :))

hahaaa :))) bai nu ma intelegeti gresit, dar parca ma simt batran asa fara "stimulanti".poate is paranoic de la weed, oricum nu fumez de azi de maine si o fac rar.

va dati seama ce drama traiesc la 18?trebuia sa ma bata mai tare tata cand eram de copil..

acuma degeaba, ca incep sa chelesc si sa imi puta gura.nu is un deseu al societatii dar plm..se intampla sa ajungi mai naspa fizic.corigente am zis ca am avut de tras tare la 2 materii?media mea e peste media clasei so, pe langa caterinca is echilibrat in general.

Link to comment
Share on other sites

incearca sa te masturbezi mai rar,si sa faci miscare,de orice fel..gen iesire pe afara noaptea cu baietii,incearca sa faci o schimbare majora in viata ta.

si vitamine ati recomand GLAXOSMITH Eurovita MultiVital A-Z 42 cpr GlaxoSmith (Vitamin) - Preturi ,eu am luat vitamax fara niciun rezultat(lucrez la un depozit unde muncesc cam 8-9ore pe zi in stres si cu efort fizic prelungit si asta da rezultate la mine).incearca sa'ti dedici mai mult timp corpului/organismului tau.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa-ti ordonezi viata, trezeste-te dimineata la 7, leneveste duminica, mic dejun de genul ceai si paine prajita, omleta, unt, gem etc.Inlocuieste cafeaua cu ceai sau cacao cu lapte, manaca la 10 o napolitana cu lapte, la 14 supa/ciorba etc, felul 2, pui sau ceva usor, peste, ia vitamine, o prajitura sau o inghetata, nu bea mai mult de un pahar de vin, sau de bere, lasa-te de fumat, fa sport, alearga seara, iar la 23 fa nani.Destrabaleaza-te in club sambata seara, imbata-te, duminica lamaie si muraturi, si vei fii ca nou.

Plm, am 38 de ani fara 14 zile, dar sunt ok cu greutatea, alerg 10 km fara sa ma fortez, de 2 ori pe saptamana merg aprox 30 km cu bicicleta (din nefericire cu bicla nu impresionezi pizdele ca din bmw),mai si calaresc (un cal si femei), ma imbat de 2 ori pe saptamana, nu fumez, da nu am nici un scartz.Pizdele nu se pun, fute cat poti, da nu exagera.Deasemenea manaca si fructe, verdeturi, morcovi, legume, etc, sa ai alimentatie diversificata.

Pentru dihorii din gura, treci pe la dentist, si rezolva orice carie, cat de mica, si lasa-te de fumat.Deasemenea spala-te pe dinti seara inainte de culcare.

Link to comment
Share on other sites

defineste "nu prea mai fumez". Normal te ia cu stari daca esti fumator si fumezi o data la 3 zile. Nevoia deobicei e subtila cam la 2 ore. Nu mai fuma deloc o luna.

Serios vorbind

- ma doare dimineata in capul pieptului = eu m-as lega de fumat.

- is constipat - bere seara si dimineata obtii efectul contrar. Dar nu stiu ce motiv ai.

- am gust rau in gura - seara spalat pe dinti. Mai poate fi de la o masea cu probleme. Daca nu, mi-a confirmat cineva ca e de la ficat.

.... combinatia fumat+bautura seara iti poate accentua o stare de greata dimineata pe care o resimti si mai tare dupa cafea de ajungi sa crezi ca ti-e greata de cafea. Combinate cand te scoli dimineata ai senzatia ca-ti borasti plamanii.

Daca zici ca nu prea fumezi, te referi ca fumezi rar si mult?

Ma rezum la astea. Dar e bine sa consulti un doctor - sa nu ai un stress in plus pana afli un raspuns sigur. Adunand toate parerile - verifica ficatul, mai ales ca zici ca nu fumatul pare problema.

UPDATE dupa o a doua parere a unei persoane in domeniu: ficatul - abtine-te de la antibiotice ca iti faci mult mai rau=afecteaza ficatul. Oboseala denota o afectiune la colecist si ficat. Fa un set de analize (probele hepatice), redu stress-ul, oboseala fizica si orice exces (mancare, bautura). Ajuta un hepatoprotector dar o sa il primesti pe reteta impreuna cu sfaturile legate de regimul alimentar. Du-te direct si fara teama la doctorul de familie si vezi care e treaba.

- ma doare dimineata in capul pieptului

poate fi de la o lipsa de calciu si/sau magneziu. Asta creeaza stress si/sau stress-ul duce la pierderi de calciu si magneziu. Senzatii de dureri in piept sau in inima, sufocare.

Ia fa tu mosule analize la urmatoarele: calciu, magneziu, potasiu, probe hepatice, glicemie si vino cu rezultatul la urmatorul post (dupa ce ti le explica medicul de familie).

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...