Jump to content
Fi8sVrs

Noua generatie

Recommended Posts

  • Active Members

O cheama Clara, are un an si trei luni, abia a invatat sa mearga si este fascinata de iPad. Mai mult, micuta este atat de receptiva incat a invatat sa foloseasca singura iPad-ul, dupa ce si-a urmarit tatal verificandu-si mail-urile.

Abia spune mama si tata, dar stie sa foloseasca iPad-ul singura. VIDEO - Stirileprotv.ro

Mama Clarei recunoaste ca fetita abia spune mama sau tata si ca nu intelege cum micuta a invatat sa foloseasca gadget-ul de una singura.

"Nu am invatat-o noi. Nu ne-am gandit ca ar putea fi receptiva la asa ceva. E prea devreme pentru ea sa foloseasca un computer", spune mama Clarei.

Cand prinde iPadul, Clara cauta pe You Tube cantecele, iar daca unul din parinti e logat pe Facebook, micuta stie cum sa se uite la poze.

In video alaturat puteti vedea cat de bine se descurca fetita de un an si trei lui cu iPadul.

Link to comment
Share on other sites

Impresionant.Daca o tinem tot in ritmul asta o sa ajunga bebeii sa socializeze pe facebook inainte sa poata sa umble :)).E destul de trist.Tehnologia in general ar trebui sa ajute oamenii,nu sa ii limiteze sa ii faca niste sclavi (mai ales asa de mici).

@Cipry: Asta e lumea in care traim.Cazurile de probleme de vedere cred ca vor deveni ceva banal.

Link to comment
Share on other sites

problema cu ochii a tinut in principal de vechiile monitoare crt, monitoarele lcd nu au un efect asa mare, eu petrec in jur de 10 ore pe zii in fata monitorului(din care 8 sunt la servici) unde stau co ochii nu in imagini ci in scris, care solicita mult mai mult ochii, si am perioada asta de vreo 8-9 ani, si inca vad perfect, vad mai bine decat multi colegi care petrec mult mai putin. Ideea e sa pastrezi o distanta de macar 60 cm fata de monitor, si sa nu uiti sa clipesti. Cat despre copil, sunt parti bune si parti rele, cunostiinta colectiva a umanitati isi spune cuvantul.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acu' si pe protv(filmuletu').Vad ce deja are tendinta sa mute orice cu degetu' (1:17,1:34 etc).E clar deja cum o sa arate/comporte ''copii viitorului''.Astia cu CS (generatia '95+) sunt deja light

LE:

problema cu ochii a tinut in principal de vechiile monitoare crt, monitoarele lcd nu au un efect asa mare, eu petrec in jur de 10 ore pe zii in fata monitorului(din care 8 sunt la servici) unde stau co ochii nu in imagini ci in scris, care solicita mult mai mult ochii, si am perioada asta de vreo 8-9 ani, si inca vad perfect, vad mai bine decat multi colegi care petrec mult mai putin. Ideea e sa pastrezi o distanta de macar 60 cm fata de monitor, si sa nu uiti sa clipesti. Cat despre copil, sunt parti bune si parti rele, cunostiinta colectiva a umanitati isi spune cuvantul.

N-am avut niciodata CRT (in afara de TV).Difera de la om la om (am si eu colegi care multi ani au avut CRT si n-au probleme de vedere);se poate sa fie si cauza ereditara,sensibilitate etc

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

@morfic, da ai dreptate pe termen lung excesul de genul asta sigur v-a avea efecte negative, dar ele pot fi combatute, mai multe studii acum ceva vreme au aratat ca unul din motivele pentru care apare usturimea ochilor spre exemplu este datorata faptului ca omul de obicei cand priveste intr-un punct fix, de obicei centrul monitorului(in momentul in care joci un joc spre exemplu) sau fortezi ochii pentru a citi diferite chestii cum ar fii un text cu un font foarte mic, omul nu clipeste indeajuns de des. Eu personal mi-am facut un reflex din a clipi fortat atunci cand stau la calculator. In plus in viitor e posibil ca monitoarele sa ajunga la un nivel si mai mic de radiatii incat sa fie si mai putin nocive.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...