Jump to content
Nytro

Debian vs RedHat

Recommended Posts

Tocmai am citit un articol, legat de aceste distributii si de distributiile pe care se bazeaza ele.

Ma intereseaza care sunt diferentele intre ele.

Stiu ca ele stau la baza multor distributii, mai ales Debian, dar ce presupune aceasta "baza", managementul fisierelor probabil, .deb (Debian) vs .rpm (RedHat Package Manager), e diferenta de baza, alte diferente care ar mai fi?

Cred ca ar mai fi si sistemul de "startup", System V vs BSD, dar ce alte diferente ar mai putea fi?

In articol mai era subliniat faptul ca RedHat e un contribuitor important la kernel, lucru de care de asemenea tin cont.

Nu am folosit aceste distributii, doar distributii bazate pe ele. Astept opiniile voastre despre ele, si diferente intre o Debian si o dstributie bazata pe Debian de exemplu.

De asemenea as vrea sa stiu ce alte diferente sunt intre ele. E doar o curiozitate a mea, daca puteti ma puteti ajuta si cu niste link-uri.

Link to comment
Share on other sites

RedHat vs Debian Linux, Unix, and *nix like Operating Systems forum at WebmasterWorld

http://chris.quietlife.net/2003/01/14/debian-vs-redhat-a-biased-comparison/

Debian vs Red Hat

Ideea de baza este ca RedHat-ul a fost mereu mai user-friendly in timp ce Debian-ul si-a pastrat cu mandrie traditia de pur linux (exceptand ubuntu care este tot un debian insa il poate folosi orice om de rand).Chestia cu .deb si redhat package manager a fost o tentativa de standardizare din partea distro-urilor a modului de a manipula fisiere gen instalere,programe,etc.Fiecare are filosofia lor asa ca tot ce se bazeaza pe Debian si RedHat o sa foloseasca acel tip de pachete.Practic s-au introdus dupa ce s-au gandit ca ar fi mult de munca sa gaseasca un nou mod pentru fiecare distro nou inventat.

Legat de kernel,Red Hat contribuit cel mai mult la kernelul linuxului.Sa nu uitam de asemenea ca Debianul are un kernel foarte stabil si foarte optimizat.Ar mai fi multe de spus despre ele insa cel mai bine e sa le instalezi si sa vezi cum se comporta.

LE: diferenta dintre debian sa zicem si ubuntu este ca debianul este mult mai stabil .Asa a fost si va fi mereu orice distro bazat pe un distro primar deoare ca s-a lucrat foarte mult pe el cand s-a conceput si tot ce fac ei cu versiunile noi bazate pe ele e sa le simplifice si sa le faca mai friendly.Practic,elimina din features-urile originale si fac ce pot sa gaseasca alternative.Daca e sa completeze ceva,nu fac mare lucru.Tot ce era bun si necesar este inclus in distro-ul original.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Eu iti spun the big differences between them:

Debian -> Free , RedHat -> Non-free

Debian -> Forum Support , RedHat -> Company Support

Debian -> Ubuntu (eg) , RedHat -> CentOS (eg)

Debian -> User oriented , RedHat -> Administrator oriented

Daca ar fii sa iti recomand ceva ar suna cam asa:

In cazul in care vrei sa folosesti o distributie Debian fa-o in interesul tau, iar in cazul in care vrei sa faci developement ori vrei sa iti castigi existenta pe baza serverelor foloseste o distributie RedHat

Din propria experienta te-as sfatui sa mergi mai mult pe RedHat, deoarece e mai complicat si daca stii RedHat stii si pe Debian, ceea ce vice-versa merge cam greu, dar merge. Oricum RedHat-ul atinge mai mult core`u linuxului propriu-zis decat Debian-ul.

Un alt motiv ar fi backup-ul, care e mult mai bine structurat si axat pe RedHat decat pe Debian.

Acum fiecare cu parerile lui, important e ca ambele sunt UNIX-like OS-uri si sunt de n+1 ori mai bune decat Windox XP, 7, Server sau alte Windox-uri ascunse.

P.S. Nu stiu ce link-uri as putea sa iti ofer deoarce e plin netul de ele, trebuie doar sa stii ce cauti

P.P.S. Imi cer scuze pentru greselile in exprimare sau/si pentru cele legate de punctuatie

Link to comment
Share on other sites

1. .rpm este de 3 ori mai rapid pe un OS bazat pe RedHat decat .deb pe un OS bazat pe Debian

mai rapid = despacheteaza/instaleaza mai repede pachetele

2. yum e mai rapid decat apt. Dar daca esti idiot, recomand sa folosesti apt, pt. ca yum nu are un front-end.

3. Ubuntu este free, libre & open-source, RedHat e commercial.

4. Ubuntu e pt. home useri, RedHat a pt. businiess.

Nota bene: RedHat e folosit si pt. supercomputers.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu te-am inteles ce vroiai sa spui mai exact

Ma refer la faptul ca pt a face backup vin folosite programe 3rd party care la randul lor pot fi cross platform

Nu ma refeream la ext3 si ext4 care adauga journalism + others, ma refeream la suportul pe care il ofera RedHat, cand vine vorba de o problema - gen backup needed no matter what, e adevarat suportul e contra cost, dar e mult mai lejer sa suni la ei cand esti o companie decat sa cauti pe forumuri (cum e in cazul Debian-ului). Pe langa asta nu cred ca ai plati o distributie RedHat doar pentru ca esti fan RedHat, cred ca ai face-o pentru avantajele pe care ti le ofera.

Dupa cum spuneai si tu RedHat e axat pe comercializare, cand Debian e free. Chestia se aplica la orice produs, nu doar la distributiile linux, atunci cand ai un produs cumparat (sau sub licienta) vei primi suport profesional (obligat-fortat), in schimb, cand ai un produs free, poti primi ajutor doar din partea celor care au bunavointa sa o faca (free will).

Sper sa te fi lamurit.

BTW: Stie careva daca e in research ext5 sau nu? Sunt tare curios ce s-ar putea adauga in + :)

Edit: Pentru pyth0n3, postul de mai jos:

1. Se scrie Zatarra, mersi pentru intelegere

2. Eu nu faceam referire la programe, cred ca ne-am inteles gresit unul pe celalalt

Link to comment
Share on other sites

@Zattara nu am pomenit de ext3 si ext4 ma refeream in general la programe pt backup

Apropo am observat ca in cazul in care cumperi cd-urile cu diverse distributii free iti vin trimise acasa + iti ofera si suport telefonic pt instalare si configurare

Bineinteles acest lucru nu il fac toti decat unele cluburi sau ma rog cei care se ocupa cu prezentarea distributiilor in cauza

Suportul vine inclus in pretul cd-ului

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am citit un articol, legat de aceste distributii si de distributiile pe care se bazeaza ele.

Ma intereseaza care sunt diferentele intre ele.

Stiu ca ele stau la baza multor distributii, mai ales Debian, dar ce presupune aceasta "baza", managementul fisierelor probabil, .deb (Debian) vs .rpm (RedHat Package Manager), e diferenta de baza, alte diferente care ar mai fi?

Cred ca ar mai fi si sistemul de "startup", System V vs BSD, dar ce alte diferente ar mai putea fi?

In articol mai era subliniat faptul ca RedHat e un contribuitor important la kernel, lucru de care de asemenea tin cont.

Nu am folosit aceste distributii, doar distributii bazate pe ele. Astept opiniile voastre despre ele, si diferente intre o Debian si o dstributie bazata pe Debian de exemplu.

De asemenea as vrea sa stiu ce alte diferente sunt intre ele. E doar o curiozitate a mea, daca puteti ma puteti ajuta si cu niste link-uri.

salutare....cam tarziu in topic dar vreau sa aveti si parerea mea

sunt administrator in windows

aveti dreptate si anume ca un soft care il cumperi intotdeauna este bine sa te orientezi catre ceva care are support.,si cum este cazul serverelor intotdeauna linux,intotdeauna bazeazate pe red hat.....windows 2008 r2 garantez ca este un server foarte puternic...,

,daca ai un vps..-centos 32 bits,nu folosi cel de 64 pentru ca iti va manca memoria inutil chiar daca este pe platforme xen cum am eu unul,apropo cumpara intotdeauna xen,si intotdeauna instaleazati ceva cum ar fi htop ca sa vezi cat ram si cata memorie consuma instantaneu,

Debian.....este foarte robust,dar foloseste-l mai mult pentru proiecte,,,scripturi,modificari de kernel,,sock-connection,ce vrei tu..(((ar fi foarte bun un vps,sa-l tunezi si sa iti testezi celelalte servere cu el)))....apropo....anonymous folosesc si ceva servere in debian

.........................................................................................................................................Be..Hollyboom.........................Wil come soon and are welcome to put your services and perfils here................................................................................

...P.S...............................

DACA VREI CEVA BUUUN DE TOT CAUTA PS3 CLUSTERING

EU AM AVUT 3 PS3 IN CLUSTER SI AJUNG APROAPE CAM LA 4,5 TERAFLOPS---------

------YELOW.DOG.LINUX...CAUTA.....KUDA..LINUX..PPC.......

GARANTEZ UN 200 INCERCARI PE MINUT(100MB/S) CU UN BRUTE FORCE IN ORICE SERVER SI 25 MINUTE KEY WHIRELESS SCOASA DIN HANDSHAKE

VIITORUL ESTE PPC SAU CELL MOBILE,

...........___.........|.....|_

..........|@@|...... |.....@..\_

..........|@@|____|.............)

..........|......................___/

..........|....._____..........\___

..........|....|.......|...............\

..........|....|.......|................\

..........|....|.......|.................|

...........\__|.......|_________ /

Edited by badeacatalin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...