Jump to content
p3tru

O palma asupra guvernului Romaniei

Recommended Posts

Nu stiu daca sunteti mai nocturi asa, aveam chef sa scriu topicul aseara, dar m-am uitat la battle l.a. si am uitat, in fine.... aseara am citit un o stire foarte interesanta...

La Paris ieri a fost licitatia pentru arhiva lui Emil Cioran, din pacate statul roman nu a avut nici cea mai mica intentie sa recupereze acest bun a tarii noastre...

Oricum era de asteptat, sa continui, pe parcursul licitatiei un roman, care a dorit sa ramana anonim, a contralicitat 3 licitatii si a luat in final arhiva completa pentru suma de cinci sute de mii de euro, dar lucrul care m-a emotionat a fost ca acesta(George Brailoiu) va dona intreaga arhiva statului Roman.

El de asemnea nu prea a vrut sa apara prea mult in mass media.

George a dat o mare palma peste fata tuturor papagalilor care au bani din Romania(gen gigel B) care la orice "fapta buna" cheama toate statiile tv pentru publicitate...

Sa precizez ca aceasta suma, este un nimic pentru fondurile Romaniei, in loc de o iesire de asta a lui Udrea, putea sa cumpere statul arhiva.

Din pacate si operele lui brancusi nu au fi putut aduse, din cauza statului dar nah :)

Ps: raspunsul ministerului culturii a fost prompt "Nu ne intereseaza..."

ps: eroare la forum nu pot da edit pt adaugarea tag-urilor

Edited by p3tru
Link to comment
Share on other sites

Felicitari domnului George Brailoiu, totusi nu stiam de partea cu donatul, stiu ca fusese cumparata in intregime de catre un roman, dar de donat nu auzisem, totusi intr-adevar poate fi constiderata si ca o palma deoarece un singur om are destui bani pentru a recupera un patrimoniu al tarii, pe cand tara respectiva nu are un astfel de interes.

Intreg ministerul culturii ar trebuii sa isi dea demisia pentru raspunsul dat, un minister al culturii care nu este interesat de patrimoniul cultural al tarii, nu isi are rostul

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a face o noua revolutie trebuie alesi indeajunsi oameni de valoare care sa inlocuiasca toata clasa politica, pentru ca toata trebuie inlocuita.

Si mai mult de atat trebuie avut grija ca oamenii care ajung sa conduca tara asta sa nu mai fie marionetele unor straini.

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

Rusine!Daca as fi fost in locul domnului, nici o flegma nu le dadeam!Cu fiecare zi parca devin tot mai idioti si isi bat joc intr-o mai mare masura de noi, cum sa nu fii in stare sa recuperezi o arhiva a unui mare filozof roman?!Ministerul culturii ar trebui desfiintat, macinat, distrus pt aceasta hotarare, dar ce sa facem..

Link to comment
Share on other sites

cei care ne conduc nu sunt romani deci si normal ca nu-i intereseaza.

Paradoxal dar are dreptate. Nu sant si nici nu au fost romani in conducerea tarii din '90 incoace

Am detalii genealogice pentru cam 10% dintre ei si sincer m-a pus pe ganduri.

Am inceput sa ma interesez oarecum acum cativa ani dupa ce un coleg de job belgian spunea repetat'; -"Bai astia care va conduc nu sunt romani. E singura explicatie pentru ce fac"

Cred ca cine sunt si ce vor.... palestinienii stiu de ce

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...