Jump to content
Brabus

RCS & RDS va prelua UPC România într-o tranzacţie de 350 milioane euro

Recommended Posts

Grupul de telecomunica?ii RCS & RDS, controlat de omul de afaceri din Oradea, Zoltan Teszari, este în fazele finale ale negocierilor pentru preluarea UPC România cu gigantul american Liberty Global, în cadrul unei tranzac?ii de aproximativ 350 milioane de euro (peste 500 milioane de dolari), sus?in surse din pia??.

In “c?r?ile” tranzac?iei este inclus ?i un swap (schimb) de active pe pia?a din Ungaria, unde, de asemenea, RCS & RDS de?ine o pozi?ie puternic? în pia??, adaug? sursele citate.

În acest moment, compania controlat? de Zoltan Teszari este în faza structur?rii pachetului financiar cu care va acoperi tranzac?ia cu UPC. RCS & RDS a înaintat în urm? cu mai multe s?pt?mâni b?ncilor mari de pe pia?? o cerere de finan?are, între circa 150 ?i peste 200 milioane de dolari, de care are nevoie pentru a finan?a o parte din tranzac?ie.

Nu este exclus, afirm? exper?i de pe pia?a financiar?, ca RCS & RDS s? testeze b?ncile comerciale cu aceast? cerere de ofert?, însa în paralel s? faca demersuri pentru a încerca s? obtina finan??ri chiar mai ieftine decat cele pe care le-ar putea ob?ine de la lenderii (imprumutatorii) locali.

În aceste condi?ii, diferen?a de bani ar putea fi acoperit? din cashflow-ul companiei, unul suficient de solid, dac? luam in calcul c?, în 2009 RCS & RDS inregistra EBITDA (profit operational) de peste 250 milioane de dolari la venituri de 720 milioane de dolari, iar datele pe 2010 sugereaz? o îmbun?t??ire a ambilor indicatori fa?? de exerci?iul financiar anterior.

O alta varianta, privit? cu rezerve de unii exper?i de pe pia?a financiar?, este cea a unui aport de capital din partea ac?ionarilor RCS & RDS.

“Nu avem comentarii legate de acest subiect” este r?spunsul trimis pe mail de c?tre biroul de presa al RCS & RDS la intrebarile legate de tranzac?ia RCS – UPC.

O pozitie similar?, de a nu face publice deocamdat? niciun fel de informa?ii despre acest deal, au adoptat-o ?i cei de la UPC. “Politica noastra standard este s? nu coment?m specula?iile de pe pia??”, afirm? Bert Holtkamp, care ocup? pozi?ia de vicepresident Corporate Communications în cadrul Liberty Global Europe BV, subsidiar? care conduce din birourile sale din Amsterdam opera?iunile europene ale grupului american Liberty Global în 11 pie?e, inclusiv România.

“Înghi?irea” UPC România de c?tre RCS & RDS creeaz? o companie cu circa 4 milioane de clien?i pe pia?a de cablu TV, 1,7 milioane de clien?i pe telefonie fix?, 1,4 milioane de clien?i în portofoliul de telefonie mobil?, respectiv 1,4 milioane de clien?i in zona de internet fix.

Aceast? mi?care a provocat instantaneu reac?ii în pia??, în sensul în care pia?a de cablu TV ?i chiar de internet fix se închide practic pirn combinarea RCS cu UPC. Tranzac?ia trebuie s? aiba ok-ul Consiliului Concurentei pentru a deveni opera?ional?.

Un detaliu interesant este c? ambele companii implicate în tranzac?ie au avut un moment crucial în 2005. UPC a cump?rat atunci afacerea Astral Cluj Napoca, fondat? de un grup de oameni de afaceri printre care se num?ra ?i Horia Ciorcil?, pre?edintele B?ncii Transilvania, în cadrul unei tranzac?ii de 420 milioane de dolari. De asemenea, in acelasi an a avut loc fuziunea dintre operatiunile companiei de cablu TV România Cable Systems (RCS) si cele ale România Data Systems (RDS) din zona transmisiilor de date si a serviciilor de internet rezultand RCS & RDS.

Ulterior insa, drumul parcurs de cei doi rivali a fost total diferit. Daca RCS & RDS a continuat seria de achizitii de operatori locali de cablu, finantandu-si strategia agresiva de extindere atat din cashflow, cat mai ales apeland la credite bancare. Imprumuturile contractate de la bancheri au fost folosite atat pentru achizitii, cat si pentru a se refinanta, insa ritmul rapid de achizitii nu a stricat bilanturile companiei, dimpotriva RCS & RDS lasand permanent bancherilor impresia “under promised, over delivered ” (eng. – a promis mai putin, a livrat mai mult), cu un cashflow stabil, chiar imbunatatit de la an la an.

RCS & RDS a avut chiar tentativa de a se lista la Bursa din Londra in 2007, insa a revenit asupra planurilor sale, luand decizia de a contracta in 2007 un credit – gigant in valoare de 500 mil. euro de la un consortiu de banci condus de ING Bank si Citibank. Creditul care trebuia rambursat in patru transe in 2011 si 2012 a fost rostogolit prin contractarea unor imprumuturi mai mici, cu scadente in 2013,2014, respective 2015, sustin surse de pe piata.

De cealalta parte, UPC nu a reusit o dezvoltare la fel de spectaculoasa a portofoliului, care a fost vanat din doua parti – de catre RCS & RDS, care a venit agresiv cu pachete de servicii combinate TV – internet – telefonie la preturi mici, pe de alta parte expansiunea operatiunilor pe piata de profil ale Romtelecom, al carui actionar majoritar grupul elen OTE este acum controlat de catre gigantul german Deutsche Telekom.

“Mana” gigantului german se simte tot mai mult in piata romaneasca de profil, iar daca RCS isi duce planurile de preluare ale UPC România la bun sfarsit, razboiul se va muta pe flancul cu Romtelecom. De fapt, dincolo de politica de discretie extrema fata de orice fel de informatii legate de tranzactia RCS – UPC afisata de compania controlata de Zoltan Teszari, in ultima vreme chiar oficialii companiei afiseaza un aer degajat si vorbesc acum de Romtelecom, ca fiind acum principalul rival, ceea ce arata ca tranzactia RCS cu UPC este ca si rezolvata.

Un exemplu elocvent este declaratia lui Alexandru Oprea, presedintele RCS & RDS si unul dintre oamenii de incredere ai lui Teszari, facuta la putin timp dupa licitatia din 4 aprilie, organizata de Liga Profesionista de Fotbal, pentru acordarea drepturilor de televizare in campionatul intern, si in care acesta dezvaluie ca motivul pentru care RCS a participat la licitatie pentru un pachet este prezenta “principalului nostru concurrent actual–Romtelecom”, potrivit Ziarului Financiar.

In ceea ce priveste rezultatele financiare inregistrate in 2010, RCS & RDS nu le-a facut pana acum publice.

De cealalta parte, UPC România a obtinut anul trecut venituri de 120,9 milioane de euro, in scadere cu 2,03% fata de 2009. In 2009, UPC România contabiliza pierderi de 119 mil. euro la o cifra de afaceri de circa 116 mil. euro, comparativ cu RCS & RDS care inregistra un profit net de 49 mil. euro si o cifra de afaceri de peste trei ori mai mare, de 391 mil. euro.

Concurenta la sange practicata de RCS & RDS, companie care prin structura ei corporatista este mult mai supla la nivelul deciziei si timpului de reactie cu o multinationala care functioneaza dupa proceduri riguroase si care necesita un timp mai lung pentru luarea unei decizii – aici trebuie luat in calcul si faptul ca mama UPC România – grupul american Liberty Global este listat pe bursa, toate acestea au modelat si evolutia celor doi jucatori – una greoaie in cazul UPC, alta mult mai aplicata la ce este in teren si bazat pe decizii rapide in cazul RCS & RDS.

De altfel, americanii s-au plans in ultimele rapoarte anuale de agresivitatea RCS pe piata. “Pe mai multe pie?e din Europa Central? ?i de Est experiment?m o competi?ie semnificativ? din partea Digi TV, platformade televiziune prin satelit a RCS&RDS, o companie româneasc? de cablu, telefonie ?i internet care ne vâneaz? clien?ii no?tri de cablu ?i satelit cu pachete la pre?uri agresive”, se arata intr-un raport Liberty Global pentru investitori referitor la activitatea pe 2010.

In spatele acestei strategii agresive sta Zoltan Teszari, unul dintre cei mai discreti oameni de afaceri din România, si oamenii sai de incredere, printre care se numara Alexandru Oprea, presedintele RCS & RDS, Sergei Bulgac – vicepresedinte corporate finance, Ioan Bendei din Brasov membru in boardul companiei sau Mihai Dinei, care coordoneaza activitatea delegal (juridic).

Potrivit ultimelor date disponibile de la Registrul Comertului, actiunile RCS & RDS sunt in proportie de 88,9% de catre Cable Communications System NV (Olanda), vehicul prin care Teszari controleaza RCS, si mai multi actionari minoritari.

sursa: RCS & RDS va prelua UPC România într-o tranzac

Link to comment
Share on other sites

Stirea a mai fost pusa si acum cam o luna, acum a revenit in actualitate. Chestia e ca imi vine greu sa cred acest lucru deoarece consiliul concurentei nu cred ca ar permite asa ceva deoarece s-ar crea un monopol, impreuna rcs si upc(ambele pe parte de cablu si telefonie fixa) au cam 60% la suta din piata existenta in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Stirea a mai fost pusa si acum cam o luna, acum a revenit in actualitate. Chestia e ca imi vine greu sa cred acest lucru deoarece consiliul concurentei nu cred ca ar permite asa ceva deoarece s-ar crea un monopol, impreuna rcs si upc(ambele pe parte de cablu si telefonie fixa) au cam 60% la suta din piata existenta in Romania.

In Romania orice este posibil.

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate, orice este posibil, nu se stie niciodata, dar eu asa inclin sa cred, si anume ca nu se va intampla nimic. Am mai auzit destule zvonuri in afara de asta legat de UPC si niciunul nu s-a materializat. Am auzit ca au mai fost tentative de a umpara UPC-ul din partea a inca vreo 2-3 giganti ai telecomunicatiilor de pe la noi.

In plus, dupa cum scrie si in primul post, UPC-ul merge in pierdere de 1-2 ani, nu cred ca se risca nici o firma sa ii cumpere acum pe criza.

Link to comment
Share on other sites

LoL Eu nu vad unde e riscul.

Tu vezi un risc din a ELIMINA concurenta?

I mean TOTAL ANIHILATION

Riscul o sa fie la tine, tu fiind client RDS. O sa se pise pe tine cu lucrarile de mentenanta care dureaza luni intregi, telefoane si plangeri aruncate undeva la cos, si ghici ce? Nu o sa ai alt provider ca alternativa.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu stie exact ce vor astia. Am auzit tehnicieni rcs&rds spunand ca poate o sa le fie mai bine cand o sa ii preia Upc-ul, am auzit oameni din rcs spunand ca dupa ce upc o sa fie preluat o sa pastreze angajatii si o sa dea afara sefii, am auzit si altele, asa ca ... nu se stie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...