Jump to content
yceman

propunere raid in viitorul apropiat [infochioscurile cu touchscreen ale ratb`ului]

Recommended Posts

Sta?iile RATB ?i Metrorex din Bucure?ti devin interactive. Prim?ria Capitalei va monta 20 de infochio?curi cu touchscreen pân? la sfâr?itul acestei luni. Deocamdat? sunt func?ionale doar trei dintre acestea, situate în sta?iile RATB din Victoriei, Universitate ?i Pia?a Roman?.

Prim?ria Capitalei inten?iona s? monteze în acest an 100 de infochio?curi în Bucure?ti. Bugetul pentru aceast? investi?ie era de 2 milioane de lei. Consilierii generali au redus îns? drastic fondul pentru aceast? investi?ie, în final r?mânând bani pentru doar 20 de astfel de infochio?curi.

“În acest moment sunt montate 14 infochio?curi. Urmeaz? s? mai fie montate înc? ?ase. Acum func?ioneaz? doar trei, pe care se fac probe. Toate vor fi îns? func?ionale pân? la mijlocul sau sfâr?itul acestei luni. Acestea vor fi montate în aproprierea pie?elor, sta?iilor de autobuz ?i de metrou”, a declarat pentru B365.ro, directorul Direc?iei Generale de Opera?iuni din cadrul Prim?riei Capitalei, Aurel Vlaicu.

Ecranele cu o diagonal? de 106 de centimetri vor oferi informa?ii utile pentru c?l?torii afla?i în sta?iile RATB sau Metrorex.

“Utilizatorul va putea identifica corect în ce loc din Bucure?ti se afl?, ce mijloace de transport poate folosi pentru a ajunge la destina?ia dorit?. De asemenea, va avea acces ?i la o hart? a transportului din Capital?”, a precizat Aurel Vlaicu.

Pe viitor se inten?ioneaz? ?i implementarea unui program care s? îi informeze pe c?l?tori în cât timp ajunge mijlocul de transport dorit în sta?ie.

Din cate se specifica am inteles ca sunt legate la internet deci posibilitatile sunt nelimitate..acum depinde ce pot rula pe ele...daca se pot rula video sau foto.

Eu zic ca ar merge sa le facem o gluma de dragul amuzamentului nostru si sa le aratam cum arunca $ iar aiurea.

Propuneri si idei si cine e pentru ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:-?ar fi o treaba dar "Din cate se specifica am inteles ca sunt legate la internet deci posibilitatile sunt nelimitate..acum depinde ce pot rula pe ele...daca se pot rula video sau foto." mi se pare aiurea.Poate vor fi legate la internet dar depinde ce prin ce protocol si daca sunt legate la un server central care sa coordoneze celelalte substatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...