Jump to content
ripoff

off topic

Recommended Posts

pai ce sa faci daca e forum de hacking fara vreun hacker printre membri

Defineste termenul hacker.

Eu spun asta: "ripoff, cel care a postat mai sus, e hacker". Astept sa imi demonstrezi ca nu este hacker, din moment ce ai specificat ca nu e niciun hacker printre membri.

Link to comment
Share on other sites

e prea abstract termenul de hacker.daca ne-am lua dupa una din definitiile care spune

a hack is a solution to a problem, doing a task, or fixing a system (whether hardware or software) that is inefficient, inelegant, or even unfathomable, but which nevertheless (more or less) works.
,atunci multi ar putea sa faca hack-uri, ceea ce inseamna ca sunt hackeri.

@ ripoff, s-a mai discutat problema si s-a decis ca e mai bine cu offtopic.cine sta pe rst pentru offtopic doar o sa bata pasul pe loc si nu o sa invete nimic spre deosebire de ceilalti care sunt interesati si de alte categorii

Link to comment
Share on other sites

Lasand asta...

Da, ce-i drept se posteaza mult mai mult aici. Motivul e simplu: e mult mai usor sa discuti despre Coca-Cola vs Pepsi decat despre compilarea kernelului de exemplu. Si lumea nu se chinuie sa invete cate ceva...

Vreau sa fac ceva legat de membrii stupizi si inutili ai forumului care posteaza doar aici, CERERI si Ajutor, insa nu am timp momentan.

Oricum, categoria asta nu strica. Se invata multe de aici, doar ca multe lucruri care nu au legatura cu IT-ul.

Link to comment
Share on other sites

@nedo, crede-ma ca eu unul nu vreau sa sparg nici site-uri, nici nasa.gov. Nu joc nici metin si nici CS. Sunt pasionat de Linux, dar sunt incepator. Sunt developer web si vreau sa mai invat cate ceva despre securitate.

Deci imi gasesc locul aici pe forum (cred si sper) dar nu cred ca as putea trece de 1-2 nivele de la hackthissite sau alt sistem de asta de verificare a cunostintelor.

Este ceva irelevant. O solutie buna ar fi, membrii noi sa fie "flagged" si sa nu aiba acces la anumite categorii pana nu sunt verificati de staff. Nu a zis nimeni ca ar fi urgenta treaba, deci nu e o grija in plus pentru staff. Cine se grabeste sa acceseze o rubrica de genul "Ajutor" sau "Cereri" e clar ca nu e de valoare pe site.

Membrii sa fie obligati sa spuna la profil, in linii mari ce stiu / pot / vor sa faca in domeniul hackingului. Atunci s-ar vedea usor care abereaza si stie sa sparga nasa.gov dar cere iteme la metin si ar fi banat in secunda 2.

Avand in vedere ca nu vad reclame pe site, nu vad de ce ar fi nevoie de useri de umplutura. Deci, cred ca se poate renunta la cei care nu aduc o valoare pozitiva forumului.

Cat despre off-topic... Eu cred ca e util. Mai si radem, mai si glumim, mai aflam si cate ceva nou. Practic asta e o comunitate... Dar sa nu exageram. :)

Link to comment
Share on other sites

Cat despre off-topic... Eu cred ca e util. Mai si radem, mai si glumim, mai aflam si cate ceva nou. Practic asta e o comunitate... Dar sa nu exageram. :)

Pentru asta este facut chat-ul , sa radem sa ne simtem bine...

Am vrut sa scriu si despre terminatii care strica tot chat-ul dar nu are rost...

Link to comment
Share on other sites

Asa ca idee, ripoff, cel care a deschis aceasta problema:

Total: 49 topicuri create

- 15 la Offtopic

- 10 la Ajutor

- 3 la Cereri

Adica 28 de topicuri...

Topicuri utile: tutoriale, programe...

- Cam 12 - 15 (cele de la Market nu le contorizez niciunde)

Si pune problema ca se face prea mult ofttopic. Asta nu imi place.

PS: Cand voi avea timp, cu aceasta metodologie voi decide cine paraseste forumul. Un membru ca ripoff nu stiu daca ar ramane sau nu, dar sunt multi care stau mult mai prost cu diferenta intre topicuri utile si tampenii postate la offtopic.

Dar nu doar topicurile create conteaza. Conteaza mult si posturile la Cereri si Ajutor, dar posturile in care un membru ajuta pe cineva, nu cele in care cere ajutorul.

Oricum inca nu stiu exact cum voi proceda, dar daca veti avea Ban reason: "Membru inutil" sau ceva asemanator inseamna ca am dat o raita pe la posturile voastre si am decis ca sunteti in plus.

Alt exemplu: nedo:

Total topicuri create - 17:

- 8 la Cereri

- 6 la Ajutor

Topicuri "utile": 3

Restul de 600 de posturi nu stiu pe unde sunt.

Nu imi purtati (inca) pica, voi decide ce voi face cand voi avea mult timp liber. Si nu am spus ca voi doi, pe care v-am dat exemplu, ati primi ban, probabil voi nu ati primi, dar astfel voi gandi situatia la momentul oportun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...