Jump to content
Jukatoru55

Am nevoie de un mic ajutor

Recommended Posts

In zilele de azi am vazut mai multe aparate de bruiaje Gsm.Prin urmare as vrea sa stiu mai multe probleme legeate de acestea,cum ar fi:in momentul cand activez aparatul in aproapierea unei alarme,iar alarma este legata cu pol sau un security protect acest aparat bruiaza in mom cand trebuie sa anuntze mai departe?Va Multumesc Pt.intelegere

P.S.Sunt mai nou la voi pe aici sper k nu am deranjat cu nmk si va multumesc pt ajutor

Link to comment
Share on other sites

Daca poti sa-mi zici si mie, fara semnal cum suna la 112?... Ori ai semnal, ori nu. Si 112 este un numar ca oricare altul. Nu il apeleaza pe alte frecvente sau alte protocoale.

Te inseli. Poti apela 112-ul chiar daca nu ai semnal. Think about unlocking iPhone 4 with Gevey Sim.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de-acord, dar la 112 cred ca se foloseste de orice retea prinde, fiind oarecum un apel prioritar. Pt ca tu poti suna la 112 fara SIM in telefon. Asa ca revin la ideea principala. Daca nu ai semnal, nu poti suna. Gandeste-te asa: telefonul, la modul grosolan spus, ar fi ca un walkie-talkie la care poti emite si receptiona simultan. Daca eu iti iau antena, cum mai emiti sau receptionezi?

Link to comment
Share on other sites

atat timp cat nu ai semnal indiferent ca ai sau nu sim in telefon nu vei putea accesa nici un numar, doar in cazul in care ai un telefon care foloseste servicii satelitare

- "In zilele de azi am vazut mai multe aparate de bruiaje Gsm" -

dupa cum spui si tu aceste aparate buruiaza semnalul din zona, semnalul exista dar nu se poate initia comunicarea intre dispozitive

- in limbaj tehnic aceste dispozitive se numesc ECM adica electronic countermeasures, dar mai nou exista si ECCM :)

Link to comment
Share on other sites

Mai @maskatu:

Inchipuie-ti ca un telefon mobil este ca o statie de emisie-receptie. Are receptor, modulatie in frecventa si multe altele. Printre ele, emitatorul are o putere de 1W sa spunem si functioneaza la 900 Mhz. Cu cat frecventa este mai mare, cu atat telefonul va avea semnal puternic in orase pentru ca semnalul va fi reflectat de cladiri.

In afara orasului, te ajuta frecventele mici, cum sunt cele din US (unde scurte) - acest semnal se reflecta de structura atmosferica. (nu este cazul telefoanelor mobile aici)

Daca aparatul de bruiaj (jammerul) intra peste frecventa ta cu semnale parazite si o putere de 3-5 W, nu o sa poti suna nici la bunica.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

tex - nu explica asa savant ca nu inteleg (unde scurte, reflexii etc.).

Simplu

- ori ai SIM ori n-ai de sunat la 112 suna.

- semnalul GSM exista in zonele de acoperire (ce ai crezut ca aparatul da jos celula GSM - aia o reusesti numai cu buldozerul),

- echipamentul blocheaza canalele de comunicatie prin emisie, practic sunt armonici si contra armonici,

- de la 100 m de sub pamint nu suni tu nici pe dracu - da crezi ca ai telefon cu 1000 W putere de emisie?

- dupa cum am mai spus alarmele au implicite linii telefonice deci nu va stresati.

- daca e pentru examene puneti mina si invatati.

Edited by verde_888
greseala de scriere
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...