Jump to content
Guest blackboy1337

Care e cel mai bun cms care l-ai folosit ?

Recommended Posts

Guest blackboy1337

Dintre toate cms-urile care le-ai folosit pana acum, care crezi ca a fost cel mai bun, cel mai stabil si cel care ti-a placut cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

am testat multe cms-uri dar cel mai bun mi se pare cel facut de mine de la 0.

daca esti incepator e chiar recomandat sa studiezi cele mai folosite cms-uri de pe piata, dar odata ce avansezi e bine sa iti faci tu unul.

solutia ta nu mi se pare prea buna, un cms necesita foarte multa munca pentru a fi finalizat la potential maxim pe cand modificarea unuia necesita mult mai putin timp

@black pentru forumuri vbulletin, pentru blog-uri wordpress

Link to comment
Share on other sites

solutia ta nu mi se pare prea buna, un cms necesita foarte multa munca pentru a fi finalizat la potential maxim pe cand modificarea unuia necesita mult mai putin timp

@black pentru forumuri vbulletin, pentru blog-uri wordpress

nu am zis ca il faci in 2 zile... eu am facut prima versiune in cam 1 an (acum e la versiunea 4 si estimez ca termin versiunea asta prin toamna)... pana atunci m-am folosit de cele existente pe piata... dar dupa ce l-am terminat... de atunci toate site-urile mele sunt bazate pe acelasi cms (momentan ma folosesc de versiunea 3)...

Link to comment
Share on other sites

nu am zis ca il faci in 2 zile... eu am facut prima versiune in cam 1 an (acum e la versiunea 4 si estimez ca termin versiunea asta prin toamna)... pana atunci m-am folosit de cele existente pe piata... dar dupa ce l-am terminat... de atunci toate site-urile mele sunt bazate pe acelasi cms (momentan ma folosesc de versiunea 3)...

La asta e de dorit a se ajunge , la un nivel in care nu mai depinzi de ceea ce-i Open Source si public , treapta in care-ti poti customiza dupa bunul plac si dupa cerintele pe care le ai din partea clientului produsul fara nici un fel de probleme . Felicitarile mele Birkoff !

Link to comment
Share on other sites

nu am zis ca il faci in 2 zile... eu am facut prima versiune in cam 1 an (acum e la versiunea 4 si estimez ca termin versiunea asta prin toamna)... pana atunci m-am folosit de cele existente pe piata... dar dupa ce l-am terminat... de atunci toate site-urile mele sunt bazate pe acelasi cms (momentan ma folosesc de versiunea 3)...

Sa inteleg ca daca primesti angajament sa creezi un site, il vei face pe cms-ul tau? Sau doar site-urile personale sunt facute pe acea platforma?

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca daca primesti angajament sa creezi un site, il vei face pe cms-ul tau? Sau doar site-urile personale sunt facute pe acea platforma?

si cele personale si cele ale clientilor sunt facute pe cms-ul meu...

l-am gandit modular in stil MVC, deci vad ce module are nevoie clientul si doar creez modulele lipsa si ii pun un template pe care il vrea el.

template engine-ul de la el e inspirat din tutorialul asta Cum se face un template engine simplu (care e inspirat din smarty) in rest totul e modular, se include cand e cerut din link (meniu)

am avut mult de furca in prima versiune ca nu era gandit prea bine si nu se pupa la cerintele tuturor clientilor, dar deja de la versiunea 3 nu am mai avut probleme de implementare. Acum la versiunea 4 vreau sa il extind sa functioneze cu mai multe tipuri de baze de date si sa aiba optiune pentru page cache si api ca in rest ca structura va ramane la fel.

Link to comment
Share on other sites

si cele personale si cele ale clientilor sunt facute pe cms-ul meu...

l-am gandit modular in stil MVC, deci vad ce module are nevoie clientul si doar creez modulele lipsa si ii pun un template pe care il vrea el.

template engine-ul de la el e inspirat din tutorialul asta Cum se face un template engine simplu (care e inspirat din smarty) in rest totul e modular, se include cand e cerut din link (meniu)

am avut mult de furca in prima versiune ca nu era gandit prea bine si nu se pupa la cerintele tuturor clientilor, dar deja de la versiunea 3 nu am mai avut probleme de implementare. Acum la versiunea 4 vreau sa il extind sa functioneze cu mai multe tipuri de baze de date si sa aiba optiune pentru page cache si api ca in rest ca structura va ramane la fel.

Cum e gandit? OOP sau imperativ/procedural? Can I see it :D?

Link to comment
Share on other sites

e gandit oop, multi template si multi language, modular... de vazut nu il poti vedea (nefiind public, decat la clienti)

o idee cam cum e structurat poti vedea aici dar nu stiu cat de multe vei intelege (citeste totusi ce face fiecare scrip pe lateral in legenda)

acolo e tot sistemul, de la preloader, filtrele care se fac pentru protectie, sistemul de cache, sistemul de incarcare a modulelor, sistemul de template engine, sistemul de url rewrite, sistemul de lucru cu tipul de baza de date ales (momentan sqlite, mysql si mssql) pana la afisarea propriuzisa a paginii... inca nu am ajuns la implementarea API-ului.

pe baza ideilor din el predau si cursul de programare php la elevi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...