Jump to content
Ney'ite

Anonymous avertizeaza NATO: Aceasta nu mai este lumea voastra

Recommended Posts

Anonymous warns NATO: This is no longer your world

"We do not wish to threaten anybody's way of life. We do not wish to dictate anything to anybody. We do not wish to terrorize any nation.

We merely wish to remove power from vested interests and return it to the people - who, in a democracy, it should never have been taken from in the first place.

The government makes the law. This does not give them the right to break it. If the government was doing nothing underhand or illegal, there would be nothing 'embarassing' [sic] about Wikileaks revelations, nor would there have been any scandal emanating from HBGary. The resulting scandals were not a result of Anonymous' or Wikileaks' revelations, they were the result of the CONTENT of those revelations. And responsibility for that content can be laid solely at the doorstep of policymakers who, like any corrupt entity, naively believed that they were above the law and that they would not be caught.

A lot of government and corporate comment has been dedicated to 'how we can avoid a similar leak in the future'. Such advice ranges from better security, to lower levels of clearance, from harsher penalties for whistleblowers, to censorship of the press.

Our message is simple: Do not lie to the people and you won't have to worry about your lies being exposed. Do not make corrupt deals and you won't have to worry about your corruption being laid bare. Do not break the rules and you won't have to worry about getting in trouble for it."

Traducere:

"Nu dorim sa amenintam modul de viata al nimanui. Nu dorim sa dictam nimic nimanui. Nu dorim sa terorizam nici o natie.

Noi pur si simplu dorim sa inlaturam puterea investita intereselor si s-o returnam oamenilor - de la care, in primul rand nu trebuia luata niciodata, in democratie.

Guvernul face legea. Acest lucru nu le da dreptul de a o incalca. În cazul în care guvernul nu face nimic ascuns sau ilegal, nu ar fi nimic "jenant" cu privire la destainuirile Wikileaks, ?i nici nu ar fi fost vreun scandal care provine de la HBGary. Scandalurile rezultate nu au fost un rezultat al destainuirilor facute de Anonymous sau Wikileaks, ele au fost un rezultat al CONTINUTULUI acelor destainuiri. ?i responsabilitatea pentru acel continut o detin numai politicienii care, ca orice entitate corupta, credeau naivi ca sunt mai presus de lege si ca nu vor fi prinsi.

O multime de observatii guvernamentale ?i corporative au fost dedicate ideii "cum putem evita o scurgere (de informatii) similara pe viitor". Aceste indrumari variaza de la o mai buna securitate, la niveluri mai sc?zute ale clearance-ului, de la sanctiuni mai dure pentru avertizorii de integritate, la cenzura presei.

Mesajul nostru este simplu: Nu mintiti oamenii si nu va trebui sa va faceti griji ca miciunile voastre vor fi expuse. Nu faceti oferte corupte si nu va trebui sa va faceti griji ca , coruptia voastra va fi dezvaluita. Nu incalcati legile si nu va trebui sa va ingrijorati ca veti avea probleme din aceasta cauza."

Interesant. Ma intreb ce reactie au avut cei de la NATO :-"

Link to comment
Share on other sites

Parerea ta. Eu cred ca nu e chiar asa. Anonymous, prin puterea lor de a manipula(hai sa nu fim penibili si sa zicem ca anonymous e creat de un grup de baieti normali care vor schimbare), ameninta integritatea si puterea de decizie a cam intregii lumi. Eu cred ca Anonymous e o grupare gandita de niste lideri care are ca scop pur schimbarea modului de politica actuala. Daca va isca sau nu ceva mai mare, ei bine, ramane de vazut.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, sa-i darame, fiinca as vrea sa traiesc intr-o lume, in care sa nu fie nevoie de guvern, cum ar fii cea descrisa de Asimov, in ultima carte din seria "Fundatia".

Natura umana e pestrita, nu toti gandesc in termeni de alb si negru, nu ai cum sa traiesti intr-o societate fara lideri si reguli. Depinde numai de oameni daca vor sa puna piciorul in prag.

:)

PS: Do not break the rules and you won't have to worry about getting in trouble for it.

Link to comment
Share on other sites

Is curios sunt dintre romanii care activeaza si ei la Anonymous :) Mie chiar mie se pare ca in toate amenintarile ei au avut si au dreptate in legatura cu orice daca o luati si facebookul pana acolo, stiti voi ce face guvernul american sa aiba control asupra lumii? :)

Romanii care activeaza si la Anonymous sunt RST - View Profile: Park si RST - View Profile: j1g0

Sa nu mai zici la nimeni ca stii de la mine ;)

Link to comment
Share on other sites

Romanii care activeaza si la Anonymous sunt RST - View Profile: Park si RST - View Profile: j1g0

Sa nu mai zici la nimeni ca stii de la mine ;)

esti taran sionist care isi castiga traiu din filme piratate :)

----------------------------------------------------------------------------------------------

daca dati 25 $ va zic, despre strabunicul meu evreu.nu e caterinca asta.

Edited by j1g0
strabunicu meu
Link to comment
Share on other sites

Aceasta grupare ,a fost gandita bine,si bineinteles a fost creata de unu sau mai multi lideri.

Dar toate acestea ,de ce?

Va spun eu,ptr ca a trecut prea mult timp de la al doililea razboi mondial,ptr ca democratia a durat prea mult,si nu in ultimul rand setea de putere mondiala.

Eu personal =)) imi bag p.... in ea de lume =)) si dupa ce voi fi mort ma rog sa mor cu ea sculata ca sa mio s...a=))

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, sa-i darame, fiinca as vrea sa traiesc intr-o lume, in care sa nu fie nevoie de guvern, cum ar fii cea descrisa de Asimov, in ultima carte din seria "Fundatia".

Nu am citit ce a scris Isaac Asimov despre oranduire. Pot sa presupun ca trebuie sa fie ceva asemanator cu Venus Project. Dar orice societate trebuie sa aiba conducatori intr-o forma sau alta. Fie ca e guvern asa cum il intelegem sau alta forma de conducere. Un organism necoordonat clacheaza. Gandeste-te ca peste tot in natura se intampla asa. Lider de turma, regina albinelor, regina furnicilor etc.

Guvernul face cele mai mari magarii posibile insa nu el e coordonatorul suprem. Exista oameni care dicteaza guverne, oameni care manipuleaza tot ce inseamna avere mondiala. Ganditi-va ca toate tarile sunt datoare intr-o oarecare masura unei alte institutii externe. Adevaratul motiv pentru care fostul nostru sistem a picat nu era libertatea si puli in cur. Ceausescu a adus tara aproape de independenta financiara. Nu putea cineva sa-l lase sa faca asta.

Link to comment
Share on other sites

@maskatu. sunt de acord cu tine in legatura cu femeile si cu facebooku.mie nu imi este scarba de numele ala...ci de dobitocii care stau pe facebook si se cearta , discuta , se iubesc, isi spun parerea unul despre altu...etc etc etc:D. @firewind. am cartile de care ai zis dar nu am apucat sa le citesc ca anu asta dau bacalaureatul. si na...in legatura cu ce au zis aia, mie mi se pare ca se ataca unii pe altii , dar se inteleg dinainte ce sa zica si cum sa reactioneze...si in plus nimic nu ma mai mira in ziua de astazi. chestia asta e "clean Rubbish":))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...