Jump to content
roby09

Bac 2011

Recommended Posts

Am picat pe subiect.La partea a III era de ales intre:

Iona Marin Sorescu[nu Preda]

Tipatescu,Zaharia,Zoe,sau Cetateanul turmentat - IL Caragiale

sau Ce opera ati facut din Camil Petrescu Act Venetian.

Asta Iona mi-a picat si la teza si la simulare:)..

Desi invatasem Morometii,Ion,Moara,Testament,Corola,Joc secund,Al Lapusneanul,Luceafarul,Lectia despre cub s.a. aproape toate:D...

bafta in cont la mate ,isto sau la ce dati.

Link to comment
Share on other sites

Am picat pe subiect.La partea a III era de ales intre:

Iona Marin Sorescu[nu Preda]

Tipatescu,Zaharia,Zoe,sau Cetateanul turmentat - IL Caragiale

sau Ce opera ati facut din Camil Petrescu Act Venetian.

Asta Iona mi-a picat si la teza si la simulare:)..

Desi invatasem Morometii,Ion,Moara,Testament,Corola,Joc secund,Al Lapusneanul,Luceafarul,Lectia despre cub s.a. aproape toate:D...

bafta in cont la mate ,isto sau la ce dati.

La Caragiale mergea si Nae Catavencu.

Link to comment
Share on other sites

La Caragiale mergea si Nae Catavencu.

esti mortal:)):))...da voiam sa zic ca orice personaj era ok atata timp cat aveai ce scrie despre el...chiar si Pristanda asta e am scapat.

Noroc la toti ca nu cred ca mai intru.Bafta la invatat/copiat etc..

PS am avut camere web si ii vedea doar paia din primele banci si ghici ce !am fost in prima banca:|

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Din cate stiu eu, Ultima noapte de dragoste este un roman psihologic, dar se include si in genul dramatic. De exemplu drama intelectualului, a iubirii, a razboiului etc.

Nu stiu exact. Ce tin si eu minte din liceu :|....

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter
romanul e gen epic nu dramatic

Voiam sa ma refer la personaj.

Nu spune de OPERA IN SINE pe subiectele de la bac, ci despre:

Redacteaza un eseu de blablabla... despre: "PARTICULARITATILE DE CONSTRUCTIE A PERSONAJULUI" dintr-un text blablabla

Cititi ma cu atentie subiectele :))

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter
Si pana la urma este bine daca am scris despre Stefan Gheorghidiu? 75 % din cei care au fost la liceu la mine si au scris de C.Petrescu au scris de Stefan. :))

O scrisoare pierduta" (I.L. Caragiale), Jocul ielelor (Camil Petrescu) sau Iona (Marin Sorescu). Astea erau, dar si "Ultima noapte de dragoste" este si ea o drama...

asdasdun.png

Acuma nici eu nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

Redacteaza un eseu de dou-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat...

Nu cred ca mergea Ultima noapte...

Genu' dramatic:

-drama (Iona - Marin Sorescu)

-comedia (I. L. Caragiale - O scrisoare pierduta)

Link to comment
Share on other sites

Nu era bine ultima noapte... de ce? Simplu. Gen dramatic nu se refera la Drama cum vedeti voi in filme. Se refera la faptul ca este creat pentru a fi jucat in piese de teatru. Cum este "O scrisoare pierduta" sau "Iona". Daca nu sunteti de acord cu mine va pot explica logic. Cum de O scrisoare pierduta si Iona au fost facute special pentru a fi jucate in piese de teatru dar Ultima noapte nu?

Ultima noapte este roman subiectiv psihologic apartinand genului epic.

Nu-i condamn pe cei care au scris ultima noapte. Plm in momentu ala nu acorzi prea mare importanta la ce scrie in rest,emotii, rahaturi. Daca vezi Camil Petrescu e clar...

Dar nu era bine.

Sa speram ca vor fi mai indulgenti.

Eu am facut o scrisoare pierduta dar stau pe ghimpi pentru ca m-am axat mai mult pe comentariul operei si caracterizarea tuturor personajelor decat pe caracterizarea personajului ales de mine. Si cand sa vorbesc despre el nu am mai avut timp. Am scris 7 pagini in total.

La mate care dati M1 ca mine? Grea materie... am vazut variantele de la M2.... pe multe dintre ele le fac si de 10, da' M1 daca e sa se dea la fel de greu ca in anii precedenti e cam naspa.

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Am citit pe net si am mai si auzit la prieteni ca majoritatea au facut "Ultima noapte". Deci peste 75-80% au facut Ultima noapte... in fine. O sa se vada la rezultate.

Un prieten de-al meu (prof de franceza, dar a facut si romana la viata lui) mi-a zis ca UN TEXT DRAMATIC poate si fi si Ultima noapte, dar in general GENUL DRAMATIC este ala care este pe scena.

este diferenta intre TEXT dramatic si GEN dramatic :|

A zis ca este futut rau subiectul... Cica puncteaza cu 16p pentru continutul de 2pg, care au facut bineinteles.

Edited by expl0iter
Link to comment
Share on other sites

Frate , ce e drept ne-a bubuit... La Camil Petrescu, mergea doar Jocul Ielelor, in nici un caz ultima noapte de dragoste.....Daca sunteti atenti la a 4 cerinta apar si indicatiile scenice, din cate imi amintesc in ultima noapte nu erau indicatii scenice.. In fine cei, care ati scris sper sa va lase si sa fie indulgenti.

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe net si am mai si auzit la prieteni ca majoritatea au facut "Ultima noapte". Deci peste 75-80% au facut Ultima noapte... in fine. O sa se vada la rezultate.

Un prieten de-al meu (prof de franceza, dar a facut si romana la viata lu) mi-a zis ca UN TEXT DRAMATIC poate si si Ultima noapte, dar in general GENUL DRAMATIC este ala care este pe scena.

este diferenta intre TEXT dramatic si GEN dramatic :|

A zis ca este futut rau subiectul... Cica puncteaza cu 16p pentru continutul de 2pg, care au facut bineinteles.

Sunt de acord cu tine... 75-80% din elevii ce si-au ales Camil Petrescu au facut Ultima noapte. De ce? Pentru ca asta au invatat. Ei doar au vazut autorul Camil Petrescu si imediat au facut legatura cu ceea ce au invatat. Nu au stat sa gandeasca la rece putin treburile. Nu e de condamnat. Emotii.

Nu stiu cine e prietenul tau, stiu doar ca daca intre trei bile daca doua sunt albe si una e neagra, e ceva in neregula in formatia ce stii ca trebuie sa fie omogena. Ultima noapte de dragoste nu a fost facuta pentru scena.

Sper sa fie mai indulgenti corectorii.

Oricum... nu notele reflecta cunostintele si/sau inteligenta cuiva. Un om abil este compus din caracteristici extrem de variate si complexe. Scoala cuprinde cateva materii, cunostinte limitate, analiza limitata.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu tine... 75-80% din elevii ce si-au ales Camil Petrescu au facut Ultima noapte. De ce? Pentru ca asta au invatat. Ei doar au vazut autorul Camil Petrescu si imediat au facut legatura cu ceea ce au invatat. Nu au stat sa gandeasca la rece putin treburile. Nu e de condamnat. Emotii.

Nu stiu cine e prietenul tau, stiu doar ca daca intre trei bile daca doua sunt albe si una e neagra, e ceva in neregula in formatia ce stii ca trebuie sa fie omogena. Ultima noapte de dragoste nu a fost facuta pentru scena.

Sper sa fie mai indulgenti corectorii.

Macar 60-80 de sutimi sa ne dea si noua acolo si scot un 7.30 7.40 =))) macar pentru munca depusa , am scris 3 pagini. :|

Link to comment
Share on other sites

Si eu am scris mult si nu am apucat sa finalizez exact ce era mai important. Dar sunt impacat cu ideea ca oricum trebuia sa fac ce am facut acolo. Numai ca am lungit-o prea mult. Am spus date despre autor, introducere, cateva cuvinte despre gen si apartenenta, povestirea dupa momentele subiectului, caracterizarea tuturor personajelor, toate ca la carte. Si am dezvoltat putin despre Zoe dar nu mult.. nu... suficient.... nu intocmai. Ating cerintele de acolo dar.................. nush.. simt ca nu am facut tot, si ma macina ideea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...