Jump to content
Surge

Social Engineering ,Dress Code , Speech Tips, Outside The Box

Recommended Posts

Imi place modul tau de a gandi, intr-adevar rutina tinde sa slabeasca puterea de concentrare, rapiditatea in gandire, imaginatia si scade IQ-ul.

Creierul ca si un muschi are nevoie de antrenament pt a nu se atrofia (cel mai relevant exemplu pentru asta sunt RMN-urile facute pe creierele copiilor crescuti in salbaticie.

Deoarece nimeni nu i-a invatat sa vorbeasca acestor copii li se atrofiaza partial lobul frontal al creierului (daca bine imi aduc eu aminte- daca gresesc va rog sa ma corectati) datorita acestui lucru desi sunt capabili sa invete cuvinte individuale, nu au capacitatea de a intelege conceptul de gramatica. Fara un instructor care sa ii ajute sa isi dezvolte procesele de gandire, acesti copii tind sa aiba un comportament mai apropiat de animele decat de fiintele umane. Si oricat s-a incercat recuperarea si reintegrarea acestor copii in societate, in cazurile de neglijenta extrema nu s-a reusit.

Bine acesea sunt cazuri extreme, insa sunt un bun indicator al faptului ca fara antrenament creierul moare, sau cel putin ii scade randamentul.

Social engineering-ul este o metoda buna pt gimnastica intelectuala daca este facut cu seriozitate. (daca vrei sa fii bun la asta, trebuie sa observi oamenii din jurul tau foarte atent, pentru perioade indelungate, sa studiezi psihologia umana, comportamentul uman, sa studiezi diverse domenii pentru a putea sa joci bine un rol.) Plus ca daca duci asta pana la capat incluzand chiar lucruri care ti se par imposibile (pentru tine) datorita unor retineri provenite din modul de educatie primit, sau datorita unei fobii sau orice te impiedica sa obtii un rol, impingerea acestor bariere te ajuta sa devii mai puternic si mai in control asupra propriei vieti.

Anyway, nice one!

Link to comment
Share on other sites

@ tromfil: Nu e neaparat o chestie de varsta atat de mult cat e o chestiune de abandon. Oamenii inceteaza sa incerce sa devina mai buni pentru ca societatea te hartuieste ani de zile cu modelul ei de "om social" pana iti mutileaza personalitatea in asemenea hal ca nici nu mai ai vointa de a fi diferit, sau mai bun. Pentru ca, sa fim seriosi cand ai un sot/sotie, copii, datorii la banca si o slujba nasoala la care nu poti renunta din cauza ai nevoie de banii aia pt a-ti intretine familia si a-ti palti datoriile, tu devii o drona sociala care functioneaza mai mult din impulsul de a "supravietui" si uite asa societatea castiga.

Daca toti ne-am baga piciorul si am zice, mie nu-mi trebuie copii ca nu tin neaparat sa-i chinui si pe altii sa traiasca o astfel de viata si nu am atat de mult orgoliu incat sa cred ca universul se va pravali daca linia mea genetica piere, societatea si specia umana ar disparea.

Atata vreme cat inca exista oameni care considera ca, oamenii proveniti din familii monoparentale trebuie sa aiba ceva serios de neinregula cu capu', ca daca nu au doi parinti trebuie sa fie un ciudat (am vazut cu ochii mei un parinte care a divortat de sotie si nu si-a vazut copilul ani de zile, ca i-a scos ochii acelui copil (cand copilul era adult deja) ca habar nu are ca-i aia familie ca oricum o fost crescut ca pula (scuzati limbajul, era citat)) societatea va continua sa ne stranga cu usa sa urmam modelul traditional de familie.

Geniile au dus vieti dezordonate (ma rog, aparent) pentru ca ei si-au dat seama ca nu este obilgatoriu sa respecti acest tipar, si nu toate geniile (Einstein era un curvar, dar Hawking are o familie fericita). Si ca ei au preferat sa fie niste oameni exceptionali dacat niste prosti fericiti (again, nu toti).

Ideea este ca familia poate fi un sprijin sau un ghimpe in talpa dupa cum ti-e norocul, poate sa te ajute sau sa te incurce.

Alegerea e a fiecaruia, eu una as prefera sa fiu exceptionala decat fericita, daca am noroc de amandoua e bine daca nu, m-as multumi cu prima.

Imi plac ideile si gandirea voastra, dar cat la suta din ceea ce spuneti aici aplicati si in viata de zi cu zi? Orice compromis atrage dupa sine un alt compromis... never say never.

Faci un compromis doar daca primesti ceva ce consideri tu ca merita in schimb, sa faci compromisuri din frica te face un las, daca nu se merita cu adevarat nu are rost sa iti pierzi vremea (aici depinde foarte mult si la ce fel de compromis te-ai gandit tu).

Si in viata de zi cu zi aplic destul de mult chestiile astea, nu are rost sa gandesti un lucru daca nu intentionezi sa-l aplici, asa poti lasa pe altcineva sa gandeasca pt tine (oricum majoritatea oamenilor isi fac un scop in viata din asta).

Link to comment
Share on other sites

Totu?i s? nu compar?m Hawking pentru c? el nu are de ales. To?i au avut o problem?. Problem? este definit? ca un lucru diferit/special f?cut într-o societate care se bazeaz? pe reguli. Nu este aparent pentru c?, din moment ce au devenit genii - unii cu numele doar, este clar c? au f?cut ceva ie?it din comun. Dezorganizat nu m? refer neap?rat la droguri ?i altele, ci la faptul c? nu vor respecta niciodat? regulile impuse de societate. Bine, cei ca Hawking oricum n-au de ce s? respecte aceste reguli, deoarece ei cam sunt sl?vi?i pe oriunde merg, deci li se pune totul de-a gata.

Ideea de baz? este c? fiecare este liber s? aleag?, dar trebuie s? fie con?tien?i c? alegerea lor va avea impact asupra societ??ii, iar societatea îi va trata ca atare, bine sau r?u.

Link to comment
Share on other sites

Ideea de baz? este c? fiecare este liber s? aleag?, dar trebuie s? fie con?tien?i c? alegerea lor va avea impact asupra societ??ii, iar societatea îi va trata ca atare, bine sau r?u.

Parerea mea este ca societatea e supraevaluata, este necesara dar nu ar trebui sa se inpuna atat de mult asupra individului, sau cel putin nu ar trebui sa fie luata atat de in serios (vai nu fac x ca dupa ma barfesc vecinii- vecinii pot sa mearga linistiti si in mortii mamicilor lor).

Societatea este necesara dar paralizanta pentru unii, renunta la libertate pentru mediocritate doar ca sa se adapteze la o societate de cele mai multe ori aberanta.

Dar in final fiecare doarme asa cum isi asterne.

Link to comment
Share on other sites

este adevarat ce spune pythone. modul de a te imbraca, de exemplu, conteaza! chiar daca te duci sa te angajezi ca director, ori ca excavatorist.

la piata (in targuri, bazare), negustorii isi schimba preturile in functie de cum arata cumparatorul (cum e imbracat, cat de mult isi doreste lucrul pe care vrea sa-l cumpere, ce reactii are etc)

python3, daca tu ai fi director iar eu as dori sa aplic pt un job ca programator, iar la interviu m-as prezenta in slapi,ciorapi,pantaloni scurti,maiou si manusi de box in maini, insa as trece interviul si testele practice cu un punctaj superior celorlalti candidati, m-ai angaja? ce parere ti-ai face despre mine?

Link to comment
Share on other sites

Dac? vii cum zici ?i e?ti foarte preg?tit, în cazul în care a? fi o firm? foarte mare, probabil te-a? angaja cu un contract care prevede schimb?ri ale vie?ii tale, dar sunt ?anse foarte slabe s? fii îmbr?cat a?a ?i s? ai acces la tehnologie ?i informa?ii despre IT.

H&R-ul ar trebui s? fie un om foarte preg?tit ?i s? ?tie psihologie foarte bine. Va putea s?-?i dea seama din câte replici dac? acel om are poten?ial sau dac? totul e doar vorb?-n vânt. Chiar ?i cum zicea pyh0n3, asta dac? e adev?rat, c? are diplome f?cute de el, din moment ce omul este preg?tit ?i se vede pe atitudinea lui asta, iar r?spunsurile vin pe subiect nu mai conteaz? nici dac? se afl? acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

off the record: cand am mers la interviu la british airways aveam pleata de 15 cm, tricou cu Iron Maiden pe mine si purtam blugi.

they did not seem to give a fuck...

de ce?pentru ca de la jerpelit(pantaloni rupti, pielea murdara pe sub ei, par nespalat) pana la imbracamintea casual e diferenta de la cer la pamant.ce-i al tau e al tau pana la urma.conteaza foarte mult ce ai in cap dar se stie by default ca omul cu creier in loc de tarate poate sa respecte cateva reguli de conduita generala si de supunere, dovada ca nu-i crescut in jungla.si da, dupa interviu am inceput sa port si eu costum la munca desi in viata mea nu mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

In leg?tur? cu interviurile , eu as da o ?ans? celor care fac ceea .

ce fac din pasiune chiar dac? nu au o bucata de hîrtie.Hîrtia a fost.

acumulata în urma rezolv?rii unei probleme iar elevul a ob?inut .

un premiu chemat diploma dar în cazul în care nu de?ine aceste .

atribu?ii dar cunoa?te bine ceea ce spune ?i o face din pasiune eu .

i-as oferi postul cu cea mai mare placere .P?rerea mea despre sistemul.

scolar o cunoa?te?i "School sucks" Un cont e sa fi sysadmin deoarece .

?i se ofer? o suma enorma ?i un cont e sa fi un sysadmin pentru .

ca î?i place ceea ce faci Asa ca cei care merita si pot controla .

sistemul care ii inconjoara folosinduse de Social Engineering pot sa o .

faca deoarece victimele sunt doar niste javre .

Particip la interviuri cam de 8 ani de zile , ma plictisesc sa fac

acelasi lucru si incerc sa obtin diverse pozitii , bineinteles daca

se poate. Probabil majoritatea din voi nu au lucrat niciodata sau vin

intretinuti , ei bine eu am inceput foarte devreme , pe cand altii

inca isi tineau jucariile sub pat si probabil ceea ce nu as lua in

considerare este un copil prost crescut.Multi scot cuvinte din gura si

vor sa para duri sau smecheri dar abia reusesc sa isi traga pantalonii

pe fund si asta se observa foarte repede.Prostia tine atata timp cat

implica membrii din aceeasi breasla , adica cu o atitudine de un smecher

de prost gust ai sa o arzi asa doar intre camarazii tai deoarece ai sa

fi ignorat de catre altii .Ca sa intrii sub pielea societatii trebuie sa iti

schimbi atitudinea fata de lume si modul de a gandi.Una dintre fazele

haioase pe care le-am intalnit in societate este atunci cand au venit

sa cumpere apartamentul in care eram in chirie iar fiul de aproape 40

de ani dupa ce il vazuse i se adreseaza tatalui: "Taticule mi-a placut

, mil cumperi ?"iar dupa ce tatal a aprobat fiul a raspuns: In sfarsit

ma voi muta si eu din casa parinteasca. A fost o faza haioasa mi-au

dat o luna la dispozitie sa parasesc apartamentul. Multi cred ca sunt

smecheri daca iau o atitudine de duri dar sunt nimicuri si uite totusi

societatea se umple de persoane. Javre am intalnit in viata de zi cu

zi fie in lumea virtuala fie in cea reala care sunt in grad sa te lase

cand tie cel mai drag , probabil asa e rasa umana.In lumea virtuala

javrele se manifesta in diverse moduri , incearca sa descopere cine esti

,profita de tine cat pot iar daca nu reusesc sau nu le convine ceva te

toarna cu ce pot si oriunde pot, si nu in ultimul rand javrele pot fi

de toate varstele plecand de la inceput cand abia reusesc sa mestece 2

cuvinte in gura. Spre exemplu o javra cand creste face tot posibilul sa

devina mai javra decat este , asadar devine javra cu experienta printre

alte javre.In general javrele nu suporta existenta mea si modul in

care ma comport fie el in realitate sau pe internet.Javrele iti umple

messengerul cand au nevoie de tine sa le raspunzi la intrebari, parca ai

fi un animal la gradina zoologica unde ficare vine si il admira , iti face

un compliment si iti pune o gramada de intrebari.Dar raspusurile tale

au un scop pentru ei : tu expui probleme, le arati , le inveti , iar ei

aplica ce au pentru asi atinge scopurile dupa care te elimina deoarece

si-au ajuns obiectivele.Fie in hacking sau oriunde altundeva asa se

intampla, 100 de useri viziteaza forumul ca sa ia ceva pentru ei , ei nu

dau doi bani pe ce fac altii, lor le trebuie un tool pentru a-si atinge

scopuri personale . Ei bine cu cat vezi mai multe , si acumulezi mai

multe informatii devi mai expert si reuseti sa vezi fiecare oaie neagra

, ii analizezi comportamentul si te joci cu ea .De-a lungul timpului am

reusit sa vad foarte multe lucruri si putine sunt persoanele care nu fac parte

din categoria javre. Am adat tot timpul , in dispozitia timpului pe care

am avuto fiecaruia : informatii , suport, ajutor, si putini sun cei care

intradevar mi-au spus multumesc.Ceilalti au cautat sa ma roada pana unde

au putut doar pentru placere .

"It is much safer to be feared than loved"

Edited by pyth0n3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

De-a lungul timpului am

reusit sa vad foarte multe si putine sunt persoanele care nu fac parte

din categoria javre.

"It is much safer to be feared than loved"

Propozitia asta pentru mine nu are sens(logic vorbind).Nu vreau sa rad,sa fiu troll sau ceva de genu,cu totii gresim,fie oboseala sau alte motive.Corecteaza ca cine stie ce JAVRA :)) va mai citi si va avea motiv sa rada sau sa spuna chestii aiurea din cauza unei mici greseli.Ori foarte multe ori putine :P,cred ca vrei sa zici MULTE, pt ca societatea e plina de ele.

Numai bine.!

Link to comment
Share on other sites

Propozitia asta pentru mine nu are sens(logic vorbind).Nu vreau sa rad,sa fiu troll sau ceva de genu,cu totii gresim,fie oboseala sau alte motive.Corecteaza ca cine stie ce JAVRA :)) va mai citi si va avea motiv sa rada sau sa spuna chestii aiurea din cauza unei mici greseli.Ori foarte multe ori putine :P,cred ca vrei sa zici MULTE, pt ca societatea e plina de ele.

Numai bine.!

M-am referit la faptul ca am reusit sa vad destul de multe lucruri si ca putine persoane nu sunt javre , dar uneori chiar recitind textul ti se pare ca nu mai sunt errori :D

Link to comment
Share on other sites

M-am referit la faptul ca am reusit sa vad destul de multe lucruri si ca putine persoane nu sunt javre , dar uneori chiar recitind textul ti se pare ca nu mai sunt errori :D

Nu am inteles eu bine inseamna.Felicitari pentru ce spui,sa ne traiesti! rep+ !

Link to comment
Share on other sites

am ales tinuta 'sport' intamplator. putea fi un costum 'zana maseluta', iar ca accesoriu: table la sub-brat.

ma asteptam la: "nu te poti prezenta asa la un interviu, deoarece te duci la acel interviu in speranta de a te angaja. deci un risc prostesc te poate costa acel job, indiferent de capacitatile tale."

totusi, daca as fi fost eu angajatorul iar candidatul m-ar fi ofensat prin modul in care s-a prezentat in fata mea, l-as fi poftit imediat afara. chiar daca ar fi fost cu mult peste media celorlalti. nimeni nu e de neinlocuit, mai ales pe postul de programator.

tinuta ii poate ofensa pe cei cu care intram in contact.

tromfil: daca cineva are nervul de a se prezenta asa la un interviu, nu-l vei putea schimba nici cu mama clauzelor din contract.

o alta intrebare: pe mainile cui v-ati lasa masina? pe mainile unui mecanic cu halatul jegos si plin de ulei sau pe mainile unui mecanic curat, cu haine ingrijite

Link to comment
Share on other sites

@sulea: De aia am zis c? H&R-ul trebuie s? fie bine preg?tit. O exagerare foarte mare va fi ?i stabil?, dar î?i po?i da seama dac? a fost o problem?(întrebând subtil, logic) sau dac? omul ?la a?a a fost înv??at s? se îmbrace, deci nu ?tie mare lucru despre asta, dar poate a stat toat? ziua la calculator ?i î?i va face toat? treab? într-un birou obscur. :)

Normal, preferin?a este s? angajezi pe cineva care le are pe toate.

Întrebarea cu ma?ina: E discutabil? pentru c? dac? ai ma?in? bun? ?i nu mergi la orice porc?rie de service oricum nu vezi mecanicul pentru c? tu la?i ma?ina cu tot cu cheie la intrare. Depinde de service. Dac? este un service mediocru a? l?sa-o la unul plin de ulei, iar dac? este unul de reprezentan?? sau foarte mare îl voi alege pe cel cu haine îngrijite.

Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult si pt ce job dai interviu.

Sa luam doua specii dferite de animal: unu imbracat impecabil cu camasa calcata la dunga bla bla si altu imbracat in zana maseluta cu o tabla de sah sub brat.

Pentru un post de programator as mai da si un test enervant la interviu care nu ar avea nimic de a face cu programarea, ci doar un test de rabdare si perfectionism (pe langa alea de programare evident). Si l-as angaja pe cel mai bun, care ar fi probabil ala aranjat (este o chestiune de personalitate).

Insa pt un post de designer sau orice are de a face cu arta as da un test care sa testeze gandirea outside the box pe langa un portofoliu, plus un test de genul "ai astea x obiecte/imagini/cuvinte creeaza ceva cu ele" si probabil ar castiga zana maseluta (tot o chestie de personalitate).

Depinde pt ce post angajezi persoana respectiva. Oh si in nici unul din cazuri nu cred ca m-as uita la diplomele absolvite (am diploma in arta si sunt pe cale sa obtin una in informatica, si in ambele domenii 90% e material de umplutura).

Link to comment
Share on other sites

Întrebarea cu ma?ina: E discutabil? pentru c? dac? ai ma?in? bun? ?i nu mergi la orice porc?rie de service oricum nu vezi mecanicul pentru c? tu la?i ma?ina cu tot cu cheie la intrare. Depinde de service. Dac? este un service mediocru a? l?sa-o la unul plin de ulei, iar dac? este unul de reprezentan?? sau foarte mare îl voi alege pe cel cu haine îngrijite.

te-am cipcit! nu ai masina personala :)

Link to comment
Share on other sites

E posibil s? fie cu b?taie lung? ?i de-abia acum s? ai siguran?a dac? am sau nu, deci o l?s?m în aer - totu?i po?i verifica activitatea s?-?i dai seama dac? am sau nu. :)

S? n-o d?m în injinerii sociale pentru membrii care discut? teorii, pentru c? nu se aplic?. ;)

Edited by tromfil
Link to comment
Share on other sites

B?ie?i, l?sa?i-o moale.Este irelevant ce are fiecare, sunte?i pe forum de securitate nu pe datacenter cu declara?ii de avere.

Suntem in Romania, criza ne macina tot mai tare si noi trebuie doar sa facem bani indiferent de modalitate! Nu ne mai intereseaza cititul, invatatu, crearea din cele mai simple lucruri in cele mai complexe si exemplele pot continua! Noi trebuie sa avem doar o directie, doar asta stiu doar asta ma intereseaza!

Am observat ca la rubrica XSS toata lumea publica XSS-uri cu tona in diferite saituri fiind mai mult sau mai putin importante! A incercat careva sa mearga mai departe dupa inserarea codului? Sa il exploateze?

Esti de acord cu asta?

Edit1: Cititi cartea "Cum sa interpretezi mimica", o sa va deschida mai multe usi in drumul spre o citire mai buna a fiintei umane!

Edited by curiosul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce discut?m aici nu e vorba de declara?ii de avere, ci de date personale ?i cum s? ?tii totul. Dac? ?i-al da un raport în leg?tur? cu persoana ta î?i zic sigur c? în secunda doi te macin? psihic ?i nu prea mai po?i s? faci nimic, cel pu?in celui care ?i-a dat orice despre tine. E vorba de informa?ie, asta e cea mai important?, dar trebuie s? ?tim s? o interpret?m, asta a vrut ?i pyth0n3 s? explice prin topicul s?u - sau una dintre chestii.

?tim ?i de interpretarea mimicii sau a microexpresii. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...