Jump to content
cosztynel

Cursuri in engleza [ facultate ]

Recommended Posts

Salut.Am auzit de la prieteni ca, daca alegi sa faci cursurile de la facultate in limba engleza, uhm..... well, se merita.N-am dat prea mare atentie discutiei, tot ce am inteles e ca vei fi trimis ( sau ai sanse ) in strainatate sa studiezi la alta facultate de informatica si nu stiu ce... vei lucra acolo ca sa-ti platesti facultatea, implica-te in cat mai multe proiecte , etc..

-desigur, e posibil sa fi inteles gresit ~

Voi ce parere aveti ?

Se merita sa aleg cursuri predate in engleza cand voi fi la facultate ?

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la engleza si tot ceea ce fac e in engleza, te la predat, scris, citit pana la examene si teste care sunt tot in engleza. Avantajul este evident - ai o groaza de documentatie si in plus de asta peste tot unde vrei sa te angajezi pe domeniu it se cere engleza. Eu nu m`am gandit nici o secunda cand a fost sa aleg daca la engleza sau nu.

Acum fiecare cu parerile lui, eu ti`am zis parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la engleza si tot ceea ce fac e in engleza, te la predat, scris, citit pana la examene si teste care sunt tot in engleza. Avantajul este evident - ai o groaza de documentatie si in plus de asta peste tot unde vrei sa te angajezi pe domeniu it se cere engleza. Eu nu m`am gandit nici o secunda cand a fost sa aleg daca la engleza sau nu.

Acum fiecare cu parerile lui, eu ti`am zis parerea mea.

Eu nu am ales englez? ?i acum îmi pare r?u. Mereu îmi ziceam c? ?tiu destul? englez? dar nu m-am gândit niciodat? cât de mult te ajut? cursurile în alt? limb?. (una e s? te ui?i la filme ?i s? în?elegi, alta e s? vorbe?ti, comunici).

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la romana dar profii ne dau documentatia suplimentara (pt cine vrea) in limba engleza. La engleza e ok, dar daca stii germana e mai bine (cel putin asa mi-a spus o profa).

In Timisoara spre exemplu daca stii germana ai un atu foarte mare cand vine vorba de angajat. Imi pare rau ca nu am avut ocazia sa invat

Link to comment
Share on other sites

^^ Si mie, mai ales ca o sa plec de la anul in Germania.

Din fericire, ei pun accentul pe multa engleza asa ca un minim de germana + o alta limba straina pe langa engleza o sa iti prinda foarte bine.Cu 10 cuvinte invatate pe zi, eu zic ca 3650 pentru inceput sunt suficiente, pe langa gramatica :D

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi pare rau ca nu am invatat germana desi am facut doi ani in liceu,dar am zis ca nu are rost sa ma mai complic si cu limba aceea.Era bine daca invatam si eu cat de cat,dar cred ca ma apuc singur sa invat si apoi o sa fac un curs ceva.

Poti sa alegi ce iti place si ce mai stii.Eu zic sa alegi intre germana si engleza.

Link to comment
Share on other sites

Engleza stie deja atata lume ca nu mai prea e un atuu, oricum in IT ti se cere sa stii engleza ca pe limba materna, avantajul il ai cand mai stii o limba (spaniola, franceza, germana, japoneza).

Engleza este obligatorie, daca vrei sa fii mai deosebit mai invata ceva pe langa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...