Jump to content
Petzy

Topic cleaning - Cosul de Gunoi

Recommended Posts

Neata'

Un forum local din oras la mine are o chestie interesanta ca optiune pentru useri.

Iti creezi un topic? Ai posibilitatea sa ti-l inchizi singur, oricand.

Nu ar putea fi implementata si aici treaba asta?

Adica, dupa parerea mea ar fi util..

Deschide userul un topic cu vreun subiect si intreaba ceva, lumea il ajuta si rezolva isi inchide singur topicul si dupa un timp faceti cumva sa fie mutat automat la cosul de gunoi. Ar ajuta la curatenie de topicuri, ar reduce munca la moderatori care tot stau si muta si in final intr-o masura ar ajuta la fenomenul "reinvierea topicurilor moarte/vechi" degeaba.. si chiar de ce nu..ar fi mult mai usor sa cauti ce vrei dupaia si sa rasfoiesti prin sectiune fara sa dai peste titluri relevante cu continut de idiot (ex: 7 pagini de prostii si offtopic ca sa gasit unu sa schimbe subiectu)

Problema acuma care e...daca omu deschide un topic relevant si pentru altii nu prea ar avea sens sa fie inchis + mutat + intr-un final sters automat ca probabil mai vor si altii sa citeasca candva ce e scris acolo sau chiar sa lase un reply dupa ceva timp.

Dar..poate dezbatem si gasim o solutie de compromis, daca vi se pare utila sugestia.

Link to comment
Share on other sites

Of...

Daca eu am o problema cu un program si cei de aici ma ajuta iar dupa ce rezolv problema as trimite topicul la cosul de gunoi sau sa-l sterg definitiv cum ar mai putea invata si altii cu accesi problema?

Sa o luam si invers: trebuie sa ajut userii cu aceeasi problema zi de zi pentru ca dupa ce rezolva problema topicul este sters?

Nu cred ca este prea convenabil dupa parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Of...

Daca eu am o problema cu un program si cei de aici ma ajuta iar dupa ce rezolv problema as trimite topicul la cosul de gunoi sau sa-l sterg definitiv cum ar mai putea invata si altii cu accesi problema?

Sa o luam si invers: trebuie sa ajut userii cu aceeasi problema zi de zi pentru ca dupa ce rezolva problema topicul este sters?

Nu cred ca este prea convenabil dupa parerea mea!

Stiu, am subliniat asta si eu de asta am zis poate citeste careva si ii vine o idee :)

Solutia este buna daca se poate gasi o varianta sa nu strice exact treaba asta, degeaba zici...Eventual nu stiu...implementata sa fie valabila doar in anumite sectiuni ale forumului sau asa mai departe.

Sau facut in asa fel incat dupa inchidere (practic actul inchiderii e o propunere pt mutare si/sau stergere) un moderator sa primeasca un notice si sa decida el/ea daca e relevant si trebuie pastrat :-?? dar asta intra cap in cap cu treaba de mai sus cu usurarea muncii moderatorilor.

Anyway, suntem multi pe aici si cuiva tot ii vine o solutie sau din cauza la solutia asta ii vine o idee si mai buna pentru forum..asa e cand iti pui capu la contributie :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca e perfecta ideea sau ca implementata gresit nu ar crea probleme mult mai mari:)

De asta am zis poate totusi zgarie creieru la careva si ii pica fisa sa faca ceva asemanator mai bun sau acelasi lucru mai restrans si sa elimine ceva probleme, in fond..e doar o idee :)

Si da cum spune si p3tru, macar optiunea sa iti poti inchide singur DOAR topicurile create de tine ar fi binevenita, macar asa cu optiunea asta am ajuta noi singuri sa mai reducem problema cu topicurile moarte si asa mai departe :D

O posibila solutie ar fi duplicarea fiecarei sectiuni de forum.

Exemplu: Ajutor

Ajutor (ghost)

sectiunile ghost sa nu se vada pt utilizatorii inregistrati, in alea sa se automat sau nu topicurile vechi si asa mai departe, fara sa se stearga. Vine un user si vrea sa caute ceva? bifeaza o casutza ceva la search "Search ghost sections too" si..voila. Topicurile de la ghost, inchise.

Imi imaginez ca ar ajuta fiecare sectiune in parte in loc sa intri sa rasfoiesti pagina cu pagina la sectiunea main unde toti deschid topicuri si posteaza...iti folosesti timpu si cauti la ghost fara sa reinvii topicuri si sa strici 'ordinea' in sectiunea main. Ar fi mai putine topicuri degeaba / vechi pe sectiune afisate cand cauti...ar reduce posibilitatea sa se reinvie topicuri moarte..etc..:-??

sidenote: eu habar nu am sa fac chestii denastea la un forum deci nu'mi sariti in cap daca ce gandesc vizavi de ideile astea nu sunt practice si is fabule =)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...