Jump to content
kasmir

iPhone 4s Sau Galaxy S2

Recommended Posts

Io am un iphone 4s 16 gb negru til recomand e un terminal superb merge foarte fluid procesorul graficile sun belea pozele care le scoate , samsungu mai are de lucrat 40 ani la camerele foto , ecranul e la fel de 3,5 nu uita samsung merge pe platforma android care pentru mine android e un c***t de OS , intradevar nu este jailbreak pentru 4s dar va aparea cat de curd si io til recomand iphone 4s fata de samsung mama are un samsung galaxy s2 si e o panarama

Link to comment
Share on other sites

@unstoppp: te-ai gandit ca IOS5 este mult mai sigur decat android datorita update-urilor acelea?

Am avut si Galaxy s2 si acum am iPhone 4s, performanta ambelor telefoane este uimitoare, in unele cazuri Galaxy s2, intampina cateva dificultati cand vine vorba de multe programe ce necesita o putere de prelucrare a informatiilor mare.IPhone 4s pe care il am merge si el ca uns, am facut jailbreak, am facut unlock si cand are acces la wi-fi nimic nu se compara cu SIRI.

Parerea mea este ca daca ai nevoie de un telefon care te ajuta sa iti pui un program in viata si sa iti acopere complet nevoia de comunicare alege iPhone 4s.

Daca ai nevoie de un telefon cu mai mult media, si ai timp liber pentru aplicatii, jocuri iati un S2.

@Punct!

Edited by sharkyz
Link to comment
Share on other sites

IPhone 4s pe care il am merge si el ca uns, am facut jailbreak, am facut unlock

uat da fac, de unde ai tu jailbreak si unlock pe 4S (doar unlock oficial, platind la compania de unde ai luat telefonul, sau era neverlocked).

@ON-TOPIC: iPhone 4S, SGSII e o bucata de plastic ieftina si iti ofera un feeling de cacat cand umbli cu degetul pe el (din cauza plasticului).

Edited by OnlineHelp
on-topic
Link to comment
Share on other sites

Deci, ca sa lamurim bine de tot, Samsung este o Megacompanie care nu face decat telefoane, este lider mondial pe piata in clipa asta la telefoane si la televizoare, au una dintre cele mai dezvoltate technologii pe care putini le au, Apple i-a facut avere lui Samsung 3.8 miliarde de dolari din vanzarile de micro-procesoare si memory flash-uri, deci, Apple este 50% Samsung.

Acum, Samsung nu-si poate permite (si nici n-o face ca nu are de ce) sa copieze Apple, design-urile intre ele nu au nici o legatura, Galaxy S2 nu este plastic ieftin, asta spun snobii care dau 40 de milioane pe un telefon de sticla care se sparge de la un metru, plasticul acela nu e fragil, e elastic si ca si ecranul este foarte rezistent.

Samsung Galaxy S2 este cu mult peste iPhone 4S si o sa fac si niste specificatii acum de ce:

1.Galaxy S2 are procesor de 1.2Ghz Dual-Core (Putere 2.4Ghz) pe cand iPhone 4S are 1Ghz Dual-Core (Putere 2Ghz)

2.La camere sunt egali ambele au 8MP si fac poze si video-uri cu aceleasi rezolutii.

3.OS-ul: Practic iOS este cam de copii care nu pot gandi cu capul lor, nu au acces la personalizarea telefonului cum are android, odata root-at(JailBreak) devine instabil pe cand Android nu devine.

4.Navigarea pe internet e mai rapida la Galaxy S2 datorita CPU-ului.

5.Divertisment - Jocuri, Galaxy S2 este mai performant avand un GPU grafic Mali 400MP (care este Quad-Core).

6.Ecrane: iPhone se mandreste cu rezolutia ecranului dar numai atat potae sa faca, diferenta dintre cele 2 la rezolutie nu se observa dar aici Galaxy S2 castiga datorita ecranului Super Amoled Plus care reda culorile impecabil precum si negrul.

7.Pretul. Costa prea mult pentru ce face, iti poti luat un telefon mai bun la jumatatea pretului iPhone-ului, vezi Galaxy S2.

8.Design. Galaxy S2 (parerea mea) castiga aici pentru ca are o grosime de 8.48mm, o textura interesanta si estetica, cat despre iPhone 4S are minusul ca are deisgn-ul lui iPhone 4 in rest arata si el aproape la fel de bine!

9.Rezistenta la socuri: iPhone se sparge ca naiba iar Galaxy S2 se zgaraie! Alegeti voi.

10.Diversitate: Sincer, mi-e nu mi-se pare vre-o diferenta intre primul iPhone si ultimul iPhone, nici la design nici la sistemul de operare, pe cand la Android si la Samsung exista diversitate!

P.S.

Apple da in judecata Samsung (ca sa nu mai spun ca Samsung aproape le face telefonul) ca sa nu aiba competitori, cum vi se pare, motiv de dat in judecata: "au o placa cu ecran mare cu colturi rotunjite cu rama mica, touchscreen si cu camera video pe spate"

Deci ganditi mai bine inainte sa deschideti gura!

Cat despre motivul pentru care am venit aici... @kasmir, ia-ti Galaxy S2, nu o sa regreti!

Link to comment
Share on other sites

As alege 4s.

Motiv: decat sa stau cu ditai' touch-screen-ul in mana ca nu-mi incape in buzunar,mi-as lua un iphone.Oricum esti in avanataj,la galaxy s2 va dura putin "celebritatea" pentru ca astia produc telefoane dupa telefoane,maine-poimaine apare s3,s4 plm...In schimb iphon-ul ramane mereu in forta,daca intelegi ce vreau sa spun.

Link to comment
Share on other sites

mergi in reprezentanta dealer-ului de la care vrei sa cumperi telefonul, si le ceri pe ambele;

in 10 minute de fiecare ai timp sa-ti faci o ideea despre fiecare, am vazut mai sus ca spunea "nu ai bani sa il cumperi" daca e scump asta nu inseamna ca e si ce-ti trebuie tie sau sa-ti satisfaca anumite cerinte, apropo android este mult peste ios, de la capitolul dezvoltare aplicatii...pana la jocuri, si mai stiu io ce aplicatii. daca ne uitam la terminalale vandute, vei vedea ca samsung cam este in fata; have e nice day!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Desi n-am fost eu foarte activ pe forum in mai bine de 2 ani, in topicul asta simt nevoia sa zic si eu 2-3 chestii :). Sunt posesor de telefon mobil cu sistemul de operare android, si al unui ipod touch 4. Ce pot sa iti spun e ca cele 2 sisteme de operare nu au termen de comparatie, din punctul meu de vedere. Cu telefonul am avut destul de multe probleme in ceea ce priveste softul. Pentru a nu avea lag in anumite aplicatii am fost nevoit sa fac root+custom recovery+custom rom, ceea ce m-a cam enervat. Recunosc, nu e telefonul la fel de performant ca un galaxy s2, dar totusi... In schimb ipod-ul "imi aduce" numai bucurii. Ios-ul e incredibil de prietenos, pe cuvant. N-am avut nici un fel de problema cu el. Si sunt multe aplicatii misto care le-am gasit pe ios, dar pe android nu erau disponibile.

Ios-ul e mult mai bine optimizat decat androidul.

Inca o chestie; eu am o mica "vorba": gandeste-te cum e sa faci un sistem de operare care sa fie "adoptat" de mai multi producatori de telefoane mobile, si pus pe N telefoane, sau gandeste-te cum e sa faci un sistem de operare pentru un singur telefon. Oare care este mai stabil?

O seara frumoasa va doresc!

PS: Parerile erau doar din punct de vedere al sistemului de operare. Sper sa nu fi jignit pe nimeni cu ele:lol:

Link to comment
Share on other sites

As alege 4s.

Motiv: decat sa stau cu ditai' touch-screen-ul in mana ca nu-mi incape in buzunar,mi-as lua un iphone.Oricum esti in avanataj,la galaxy s2 va dura putin "celebritatea" pentru ca astia produc telefoane dupa telefoane,maine-poimaine apare s3,s4 plm...In schimb iphon-ul ramane mereu in forta,daca intelegi ce vreau sa spun.

Da, sigur ca da, noi ne luam telefoane pentru ca vrem sa fim cu ultimul model, nu pentru ce face.Degeaba ai Iphone 4, Samsung Galaxy S* daca nu stii ce sa faci cu el.

Daca vrei sa-ti iei un telefon bun iti iei (exemplu) Samsung Galaxy S II si gata, nu mai cumperi numai dupa ce te saturi urat de tot de el (putin probabil), nu trebuie sa fii tot timpul utilizator al ultimului model.

Link to comment
Share on other sites

@Play4Fun01: ai dreptate la capitolul SO ... de aici i se trage "viteza" IOS-ului ! Dar la partea cu rootatul si fix-urile nu inteleg de ce te deranjeaza ... si la IOS trebuie sa ii faci jailbreak ca sa te poti bucurea de el cat de cat !

@dota ... Pt android iti dau eu o aplicatie cu care downloadezi orice aplicatie platita din market moka !! Mai ieftin de atat nu cred ca se poate !

Link to comment
Share on other sites

Discutia asta e gen GNOME vs. KDE. Cine stie intelege :|

Eu as alege LXDE :)) .

Eu iti recomand Iphone 4S, este mult mai stabil decat un S2, nu uita un soft open source niciodata nu va fi mai bun decat un soft privat. (cel putin asta consider eu)

Galaxy S este doar un "val" care trece,pe cand Apple face smartphone-uri de mult timp.

(sunt obosit, e posibil sa am greseli de ortografie)

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S2 se incinge foarte rau, m-am jucat cu el 30 de minute si deja imi ardea mana. Plus ca are feelingul acela ieftin, e facut dintr-un plastic ordinar care scartaie din toate incheieturile, zici ca doar ce l-ai luat de la confiscate. Ca ecran, hardware e foarte bun, dar constructia sa lasa de dorit. Cand tii un iPhone in mana, e altceva. Design-ul, materialele din care e facut sunt cu mult peste S2. iOS e grozav, foarte multe aplicatii si se misca excelent. Eu unul am HTC Desire HD, asa ca nu tin partea niciunui telefon din cele mentionate mai sus, dar am prieteni cu aceste telefoane si m-am jucat destul pe ele ca sa-mi fac o parere. Daca ai nevoie de flash player, un software open-source, multe custom-rom si bani mai putini iei Samsung/HTC etc. Daca nu te deranjeaza dependenta de iTunes, lipsa flash-playerului, imposibilitatea de transfer nativ al fisierelor prin Bluetooth si ai bani in plus iti iei iPhone. Procesul de jailbreak este foarte usor, mult mai usor decat cel de root pentru android. Momentan nu exista jailbreak pentru 4S asa ca luati si asta in considerare, pentru o perioada va trebui sa stati cu el stoc sau sa cumparati aplicatii de pe appstore. Sper ca v-am ajutat, mult succes in a face alegerea corecta!

L.E

2.La camere sunt egali ambele au 8MP si fac poze si video-uri cu aceleasi rezolutii.
Total eronata afirmatia, nu te lua dupa marimea senzorului. 4S are cel mai performant senzor de 8MP de pe piata, datorita sistemului de lentile si a deschiderii de f/2.4 care lasa mai multa lumina sa patrunda. Si eu pe HTC am tot 8MP dar e diferenta de la cer la pamant intre cele 2.
3.OS-ul: Practic iOS este cam de copii care nu pot gandi cu capul lor, nu au acces la personalizarea telefonului cum are android, odata root-at(JailBreak) devine instabil pe cand Android nu devine.
Iarasi ai dat cu mucii in fasole, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta. Esti cumva developer pe ambele platforme ca sa poti da o parere pertinenta despre care e mai stabila. Eu posed un iPod touch prima generatie si inca de acum aproape 5 ani de cand l-am luat jailbreak-ul era foarte stabil. In zilele noastre jailbreak-ul a evoluat si este mai stabil ca oricand. In cydia sunt n tweak-uri prin care iti poti personaliza iPhone-ul in fel si chip, de la modul cum se rasucesc iconitele, pana la forma lor, transparenta, dimensiune, numar etc. Posibilitati de customizare sunt prezente la ambele telefoane, aici nu incape discutie.

Momenan cel mai performant in benchmarkuri este Galaxy nexus, urmat de 4S. Informatii si teste sunt prezente peste tot, urmariti-le si faceti-va o parere

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...