Jump to content
Surica

Salutare - am stat ascuns pana acum

Recommended Posts

Salutare,

Desi am cont din Martie 2010, nu am frecventat deloc forumul, insa problema schimbarii statusurilor de messenger m-a readus aici, caci nu stiam ce raspunsuri sa le dau prietenilor atunci cind ma rugau sa-i ajut sa scape de problema.

Ce stiu:

- in trecut am cochetat cu PHP/MySQL cu un strop de jQuery

- Java, caci mi-a trebuit la facultate

- asamblare Z80 si x86 - am facut foarte putina, dar ca experienta a fost dragut

- Android ( am facut vreo 3 aplicatii micute si un joc neterminat )

- in prezent urmaresc sa ma specializez pe C/C++ sub Linux cu Qt/Boost

Ce caut aici ?

Vreau sa evoluez ca programator, si sa-mi dezvolt abilitatile tehnice in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot zici ca vrei sa te specializezi in Qt/boost poti trage cu ochiul aici : http://rstcenter.com/forum/44368-sursa-gglist.rst . Daca te intereseaza ( sa intelegi proiectul sau sa-l continui ) imi poti trimite PM si voi incerca sa te ajut.

ce poti invata? Boost asio ( networking, TCP server oarecum scalabil ) , Qt custom interface ( custom border , e scris de mana pana si mouse eventul pentru resize ) , Qt TCP sockets , Qt cu winpcap ( cum sa integrezi un sniffer intr-o aplicatie Qt , cum sa faci un sniffer care merge pe RDS ) , metode n00bish de criptare manuala ( security by obscurity ftw ) , cum sa folosesti libcrypto pentru un RSA simplu si .. altele de care nu mai stau sa-mi amintesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...