Jump to content
Pugna

Zorin OS - distributia Linux pentru iubitorii de Windows

Recommended Posts

Zorin OS este o distributie de Linux mai putin cunoscuta, dar care promite sa multumesca foarte multi utilizatori care vor sa incerce alt sistem de operare decat Windows. Distributia ofera o interfata grafica extrem de asemanatoare cu cea a Windows 7 si permite, prin intermediul Wine, chiar si instalarea anumitor programe native de Windows.

Zorin OS are un slogan simplu si sincer...: "Zorin OS - Poarta catre Linux pentru utilizatorii de Windows". Cu alte cuvinte, deja trebuie sa va fi dat seama la ce sa va asteptati daca rulati acest sistem de operare.

Zorin promite integrare foarte buna a aplicatiilor pe care un utilizator obisnuit de Windows le foloseste zilnic. Distributia este bazata pe Ubuntu (Debian), dar putem afirma ca din punct de vedere al interfetei grafice sta chiar mai bine pentru ca dezvoltatorii au reusit sa cobine elementele grafice ale Windows 7 si cele al Gnome 3.

desktop.png

Zorin OS ofera, pe parte de aplicatii preinstalate LibreOffice (suita office open source), Gimp (editor de imagini), navigatorul Google Chrome si Mozilla Firefox, dar si pachetul de emulare PlayOnLinux - bazat pe Winesi care asigura rularea unor programe de Windows in Zorin. Distributia are o dimensiune de 1,1 GB si poate fi descarcata de pe site-ul oficial al sistemului de operare - ZORIN

Sursa: hit.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iubitorii de windows ar trebui sa ramana in mama lor pe windows, nu sa isi bata joc de gnome prin customizari de genul asta. Si daca tot e bun windows-ul si le place asa mult, de ce ar vrea ei sa foloseasca o distributie Linux?

Le place mai mult copy-paste in terminal decat 2xClick->Next->Next->BSOD->Finished?

Edited by A9N
Nu citisem complet; ii Gnome si nu Xfce :)
Link to comment
Share on other sites

Faina idee, multumesc de informatie.

Celor care au zis ca e o toana, nu toti utilizatorii de calculatoare din lume sunt experti ca voi, iar unii nu au rulat nimic in afara de windows in viata lor, poate nu sunt in facultati de specialitate ca sa fie incurajati sau obligati sa incerce si linux sau sunt mai curiosi din fire si dornici sa invete noi so-uri.

Si eu cred ca linux e o solutie mai buna, dar poate vor vrea si utilizatorii mai in varsta sa treaca pe linux (care stiu sa opereze doar windows ce au prins si ei de la kinderi, poate le-a placut treaba cu calcul si vor sa invete mai mult) sau astia tinerei de 12-13 ani vor sa treaca pe linux dar prima data cand l-au instalat nu au avut habar ce sa-i faca, asta poate fi o etapa intermediara intre una si alta si un impuls sa invete mai mult despre linux.

Am am observat ca in ultima vreme tendinta pe rst e sa sari cu gura sa critici ce s-a postat ca sa pari expert in toate cele, dar serios chiar toti v-ati nascut invatati?

Link to comment
Share on other sites

@Surge: Si cum il incurajezi daca faci o copie jegoasa a interfetei Windows? Gnome3 e mai mult decat jmeker pe partea de UE, Efecte si Grafica. E exact cum e cu femeile: la prima intalnire esti in top 300 cei mai bogati romani iar la a 10 nu ai bani sa platesti 2 cola si-o shaorma. Clar tipa e materialista si iti da papucii.

Daca ii arati utilizatorului partea frumoasa a unui sistem de operare, i-o arati prin lucrurile originale pe care le are... nu prin copii ieftine.

Repet: Daca iubesti windows, ramai pe windows!

PS: Nu vreau sa par expert in nimic; Activitatea (sau inactivitatea) pe RST nu imi influenteaza in niciun fel viata reala. ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai uite asa daca iti iei un linux cu o copie jegoasa a interfetei Windows, nu mai trebuie sa dai bani pe licenta jegosului de windows sau pe antivirus, fara sa trebuiasca sa inveti un sistem de operare cu totul diferit.

Apropo am zis ca prefer Linux desi momentan folosesc Windows deoarece la facultate am proiecte in .net. Stiu sa folosesc linux (Ubuntu) la un nivel suficient incat sa ma descurc cu el ca sistem de operare principal (a nu se intelege ca-s experta).

Dar sa zicem ca unul din parintii tai sau ai mei nu vor sa isi bata capul cu windows si cu toate problemele care vin cu el, dar nu au timpul si energia necesara sa se apuce de un sistem de operare necunoscut pt ei, nu ti se pare asta o solutie buna pentru astfel de utilizatori?

Link to comment
Share on other sites

Nu am energia necesara sa instalez si sa dau cu o parere de cunoscator. Va rog sa ignorati urmatoarele deoarece sunt doar presupuneri. Aflati voi pe pielea voastra si ma corectati si pe mine daca aberez.

1. Doar "desktop"-ul seamana cu Windows. Click dreapta, 90% nu are vestitul Refresh.

2. Programele sunt instalate folosind managerul de pachete sau compilarea directa. Excludem din start click->next->error (ups: finish).

3. Eu nu am zis ca Windows-ul e jegos.. ci copia aia de interfata.

4. Folosesc atat Windows (cu licenta [MSDNAA]) cat si Linux (Debian, Xfce4) din placere.

5. Eu am comentat in general titlul postarii si spiritul Zorin: Linux pentru iubitorii de Windows (sau pe Romaneste: Amanta pentru iubitorii de sotii).

Link to comment
Share on other sites

Merge instalat messengerul pe el ? am nevoie de un raspuns simplu Da sau Nu fara sa aberatii sau sa comentati aiurea,daca se poate.

Nu l-am incercat dar din cate vad e facut pe o platforma Ubuntu,deci merge doar Pidgin!

Frumoasa ideea de a posta acest OS! Pentru cei care au deja Ubuntu si vor sa il faca la fel ca acesta:

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...