Jump to content
YO9CWD

Electromagnetic pulse EM

Recommended Posts

Iti trebuie altceva, nu o scula cu puls electromagnetic. Este un oscilator in frecventa utilizata de retelele mobile.

Vezi pe aici, sa-ti faci o idee:


http://www.eeweb.com/blog/circuit_projects/simple-cell-phone-jammer
http://blockyourid.com/~gbpprorg/mil/celljam/cell_jammer-4.png
http://www.qrz.ru/schemes/contribute/security/jammers/gsm-jammer.pdf
http://72.52.208.92/~gbpprorg/mil/celljam/simple/Simple_Celljam.png

Link to comment
Share on other sites

Emp sa bruiezi telefon mobil? Am auzit-o si pe asta.

PULSUL ELECTROMAGNETIC 'prajeste' electronicele.

Mai pe intelesul tau, componentele electronice al unui dispozitiv (in cazul asta telefon mobil) sunt scoase din uz, distruse datorita pulsului electromagnetic. (daca nu sunt protejate, fireste)

Deci tu nu bruiezi un telefon mobil cu un puls electromagnetic, ci il distrugi.

Get it?

Citeste ce ti-a dat tex, daca vrei de bruiat.

Daca vrei de puls electromagnetic, invata sa dai un search calumea pe google pe subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

Scopul nu este sa-l distrugi ... si iti trebuie o putere destul de mare sa poti distruge pe o raza de macar 5 metri. Iti trebuie un oscilator pilotat de e555 ca in prima schema de acolo. Scopul este sa bruiezi.

Cu riscul de a fi injurat: Gandindu-te doar la distrus, ai mentalitate de lamer nu de hacker.

Link to comment
Share on other sites

De cand am creat topicul intentiile mele au fost sa distrug circuitele integrate,nu neaparat sa bruiez,insa am zis in topic telefoane mobile gandindu-ma ca ele sunt mai bine realizate decat un calculator de buzunar de exemplu.In momentul de fata viziunea mea sa bruiez sa distrug e cam aceiasi,important e sa nu mai functioneze fie partial fie definitv.Ar fii o idee sa fac o tesla coil?Ar avea efect?

Link to comment
Share on other sites

De cand am creat topicul intentiile mele au fost sa distrug circuitele integrate,nu neaparat sa bruiez,insa am zis in topic telefoane mobile gandindu-ma ca ele sunt mai bine realizate decat un calculator de buzunar de exemplu.In momentul de fata viziunea mea sa bruiez sa distrug e cam aceiasi,important e sa nu mai functioneze fie partial fie definitv.Ar fii o idee sa fac o tesla coil?Ar avea efect?

Straniu. Am impresia ca nu e vorba de YO9CWD ci de altcineva care se foloseste de indicativ sau de contul lui. Intrebarea (si nu numai asta) e total infantila pentru cineva care a sustinut unul sau mai multe examene grele de radiocomunicatii. Paradoxal Petzy si Tex stiu mult mai bine despre ce e vorba, de aici tind sa cred ca e clar altcineva. Apropo, bobinele Tesla sunt in frecvente joase ELF, ULF, maxim in VLF cea mai sus e undeva pe la 65 Khz (cele ce pot fi construite la dimensiuni si buget de amator) Mobilele functioneaza de la 800 mhz mai sus iar ca sa distrugi unul trebuie sa emiti la cativa cm de el cu minim 2-3 Kw putere la care tinand seama de frecventa iti fierbi si ochii si creierul. Dispozitivele de bruiaj sunt altceva si link-urile postate de Tex sunt OK. Daca vrei sa-i maresti raza de bataie adauga un PA final.

PS- pentru probleme de gen mai bine apelezi la forumuri de tip Forum pentru Radioamatori, Radioamatorism, Electronica si Radiocomunicatii - Index sau The ON4KST chat

Link to comment
Share on other sites

Nu se arde fratilor decat de la o anumita densitate a impulsului.Ce-a ce face e ca ti-l deregleaza mai exact si am mai postat undeva un video cu un minidispozitiv care e folosit la masinile de joc.

Uitati linkul

Cheat Slot Machine - YouTube

Si daca mai rasfoiti o sa vedeti ce face la telefoane mai exact le opreste nu le arde.

Si uitati si schema electronica la un as adispozitiva daca nu e interzis...

EMP-Generator | Techgeek Robotics

Eu de mult ma documentez despre asa cv ma mir cum a deschis altcineva topic despre asa ceva.

Daca deschideam eu acum sigur eran banat

Se poate face si cu un aprinzator de aragaz pe baterie si dintr-un electrosoc...

Schema care e pe acel sit nu am facuto inca am facut aceasi schema de pe un alt sit dar aia in comparatie cu asta e midificata defapt pe situl ala zice ca schema e data in proportie de 50% rela pe cand pe situl asta de robotica o da in totalitate cu tot cu cablajsi dacacititi va zice si ce CI puteti folosi daca vreti cu 24 de volti sa fie alimentarea si anume cu un LM7809

Edited by hackgames
Link to comment
Share on other sites

dap am eu idee cum si ce astept mesaj in privat

Cautand pe net dupa diverse chestii am dat de Emp aveam o idee in mare care e treaba cu el,si ma gandeam sa imi fac o mica mare jucarioara,As avea nevoie de o schema destul de puternica sa pot bruia un telefon mobil.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ceva de bruiat poti cauta ceva de genul asta are un prieten si merge perfect. E foarte distractiv in mijloace de transport in comun sau in salile de cinema cand lumea vorbeste la telefon si brusc -> NO SIGNAL BITCHEEEZ .

El il mai folosea in tren sau autobus cand pleca pe distante mari sa poata sa doarma si sa nu fie deranjat de telefoanele altora.

Link to comment
Share on other sites

Pentru smecherit masinile de jocuri mecanice,sau cum se mai numesc am eu si schema si montajul realizat,nici ca ar fi mare smecherie.

Bine acuma,nu stiu daca la asta se gindea cel care a deschis topicul,poate ca mintea mea este obosita,dar si un inhibitor de frecvente se poate face home made,numai ca depinde de posibilitatile materiale ale fiecaruia,si de cunostinte bineinteles.

Pe aici se gasesc in magazine,intre 50 si 250 euros aparatul.

index.php?action=dlattach;topic=1150.0;attach=2069;image

Link to comment
Share on other sites

EMP e o treaba destul de desteapta,acest EMP se traduce Electromagnetic Puls.Acest EMP are la principiu un oscilator care se face de obicei cu un integrat NE 555,care are rol de a pulsa,Se aplica un curent de pe intrare 555 il pulseaza din 555 iese o bobina care aceasta difuzeaza in aer impulsuri scurte si intense.Ca de exemplu circuitele unui telefon in cazul nostru Functioneaza la 3,7V acest EMP pt scurt timp genereaza un curent care furnizeaza telefonului inloc de 3,7,ii da 5v si se arde,daca nu se arde se devalorizeaza singur si nu functioneaza in parametrii normali

Link to comment
Share on other sites

EMP e o treaba destul de desteapta,acest EMP se traduce Electromagnetic Puls.Acest EMP are la principiu un oscilator care se face de obicei cu un integrat NE 555,care are rol de a pulsa,Se aplica un curent de pe intrare 555 il pulseaza din 555 iese o bobina care aceasta difuzeaza in aer impulsuri scurte si intense.Ca de exemplu circuitele unui telefon in cazul nostru Functioneaza la 3,7V acest EMP pt scurt timp genereaza un curent care furnizeaza telefonului inloc de 3,7,ii da 5v si se arde,daca nu se arde se devalorizeaza singur si nu functioneaza in parametrii normali

WTF ?! =))) Ai fumat loboda frate ?

Link to comment
Share on other sites

Florin are dreptate si telefoanele genereaza puls electromagnetic dar cu o intensitate foarte mica in comparatie cu circuitele axate sau construite cum vreti sa ii ziceti,care sa genereze impuls mult mai mare decat un tel.

NE555 are rol de releu de timp iar pe langa integrat mai trebuie si un tranzistor de putere pentru ca NE555 are rol doar de temporizator nu si de amplificator dupa care vine acea bobina.

De curand am facut rost de schema la asa ceva cei interesati sa ma caute

Edited by hackgames
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...