Jump to content
sTn*

Money Money Money

Recommended Posts

Apropo ca mi-ai adus aminte de Germania si de bani , sa va spun o scurta poveste

Incepe asa:

Somewhere in Germany ,

Un orasel mic , bine structurat cu o curatenie de nedescris ofera un serviciu Self Service la ziarul care iese in fiecare dimineata

La unele semafoare se gasesc ziarele puse langa stalpul semaforului , alaturi se gaseste cutia in care trebuie sa pui banii pentru a cumpara ziarul

Nu exista vanzator , iar fiecare cetatean isi ia un ziar si lasa in cutie 1 euro , (valoarea ziarului)

Ceea ce am observat si ma uimit :

Ziarele NU vin pazite

Fiecare e constient ca daca pune UN euro poate lua UN ziar

Nimeni NU fura banii , nimeni NU ia ziare pe datorie

M-am gandit daca o asemenea metoda ar putea functiona si in romania in orice oras la alegere

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Care aveti sau sunteti sageti pe Germania?

Pfff, tepare, cred ca inca ai uitat sa dai refund pe paypal pt teapa aia cu orange-u :) Nu am vrut sa te fac de cacao pana acum. Bai, nu va recomand aceasta persoana, la prima vedere poate da o impresie ca este baiat serios, dar devine de caca:)

Link to comment
Share on other sites

Apropo ca mi-ai adus aminte de Germania si de bani , sa va spun o scurta poveste

Incepe asa:

Somewhere in Germany ,

Un orasel mic , bine structurat cu o curatenie de nedescris ofera un serviciu Self Service la ziarul care iese in fiecare dimineata

La unele semafoare se gasesc ziarele puse langa stalpul semaforului , alaturi se gaseste cutia in care trebuie sa pui banii pentru a cumpara ziarul

Nu exista vanzator , iar fiecare cetatean isi ia un ziar si lasa in cutie 1 euro , (valoarea ziarului)

Ceea ce am observat si ma uimit :

Ziarele NU vin pazite

Fiecare e constient ca daca pune UN euro poate lua UN ziar

Nimeni NU fura banii , nimeni NU ia ziare pe datorie

M-am gandit daca o asemenea metoda ar putea functiona si in romania in orice oras la alegere

Mai mult ca sigur c? nu se va întâmpla asta în urm?torii...300 de ani. Românul trebuie s? î?i schimbe mentalitatea de ho? (?epar ?i alte cele), iar acest lucru nu se poate realiza într-un timp scurt (nici m?car nu putem ?ti dac? se va realiza vreodat?)

Link to comment
Share on other sites

Inca nu au ajuns romanasii nostri pe acolo:))??

Iar in Romania? Nici o sansa.

Initial am spus ca probabil saracia si regimul comunist i-a redus pe oameni intro asemenea stare dar pe parcus mi-am dat seama ca si Polonia a fost supusa regimului comunist si Germania la fel iar acum sunt doua tari din Europa foarte dezvoltate iar cetatenii din Germania pot calatori in USA fara viza, probabil sunt singurii din Europa care au acest drept pe cand alte tari trebuie totusi sa declare une merg cat stau si ce vor sa faca.

Link to comment
Share on other sites

Un alt lucru la care am ramas uimit este riciclarea sticlelor de plastic

Exista dispozitive ca aparatele de cafea unde pui o sticla de plastic, vine presata iar tu primesti in schimb un bon cu o valoare de aproximativ 3 centi pentru o bucata.

Imaginati-va urmatorul lucru:

Vine o masina de lux pe ritm de muzica hip-hop iar din ea coboara 3 tineri cu o varsta pana in 25 de ani imbracati in pantaloni largi , stil urban (underground) , ca sa aveti o imaginatie mai buna priviti urmatoarea fotografie:

makavelibrandedropadehi.jpg

Acesti tineri au scos din masina , mai precis din portbagajul masinii un sac negru plin cu sticle de plastic pe care le-au strans pe parcurs (atentie , nu le-au aruncat pe strada) si au inceput sa recicleze fiecare sticla de plastic dupa care au luat bonul care a iesit din automat si au plecat.

pant2.jpg

La imaginea pe care o aveau nu ma asteptam la un asemenea gest sau o asemenea educatie.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Doar turi?tii arunca chi?toace de ?ig?ri ?i scuipa pe jos si printre ei putini o fac iar cetatenii din romania au tendinta de a bea bere prin parcuri cumparata de la supermercate la 35 de centi si de a lasa sticlele pe banca , nu una (o gramada) .

Berea care costa 35 de centi pe care o consuma romanii in parcuri in strainatate

17948k.jpg

Supermercatul preferat al romanilor in strainatate

lidl_medium.gif

De ce?

Deoarece are cea mai ieftina bere

Later Edit

Nu sunt rasist dar nu mai exista un colt curat pe globul asta unde sa nu mai vezi prostie.

Scuzati-ma daca am facut prea mult OFF in topicul nepotrivit , dar titlul ma inspirat si mi-am adus aminte de multe chestii.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...