Jump to content
AlStar

CMS propriu VS Tema WordPress

CMS propriu VS Tema WP  

32 members have voted

  1. 1. CMS propriu VS Tema WP



Recommended Posts

Salut!

Ca sa ma obisnuiesc cu programarea WEB am ales ca pentru lucrarea de atestat sa fac site-ul liceului meu. Toate bune..lucrez rar si putin :-j

Ma gandeam, ca intre timp sa-mi fac blog (iar :D ), si nu ma prea pot hotari ce sa aleg intre:

- a scrie un blog de la 0

- a scrie o tema pentru WP

Citeam pe wordpress.org ca prin crearea temelor WP iti dezvolti cunostintele in HTML, CSS, PHP si JS.

Voi ce ati alege?

PS: sunt incepator in web design & programming

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut la atestat un CMS pt siteul liceului, dar nu l-am publicat niciodata, n-am avut chef sa vb cu directorii etc.

Daca vrei sa inveti php calumea, recomand sa te apuci sa iti dezvolti cms-uri.

Eu la prima mea intalnire cu php, in cls 10, am fost la o firma de web design, si am zis, vreau sa ma angajez, stiu html, vreau sa invat. Au zis oki, iar dupa 2 ore de discutii m-au intrebat cat cer, am spus nimic, am venit sa invat, si in mintea mea, apoi pun eu pretul, nu voi.

Bun au fost 3 luni in vacanta de vara in care am mers zi de zi la program, si am avut ca tema sa dezvolt un magazin online, pt ca considerau ca este cel mai complex tip de site.

Atunci am invatat o metoda de lucru si anume;

1. creezi baza de date, cat mai complet, pe hartie daca este un cms mai mare.

2. o scri in mysql (folosind phpmyadmin)

3. incepi siteul cu panoul de administrare, deci 1st e login screen.

3. dezvolti front-end.

Eu invat usor din exemple, ex: cand nu aveam idee cum sa implementez ceva, si ceream ajutor nu-mi spunea nimeni exact, dar imi dadeau librarii din alte siteuri lucrare, pe care sa le studiez, + prietenul google si manualul php.net, intelegeam ce este acolo si rescriam ce aveam nevoie.

In 3 luni atunci, am pus bazele php, iar apoi mi-am ales singur teme acasa, asa am inv php + mysql.

Mai apoi am lucrat la diferite firme ce aveau magazine on-line mari, iar unul era scris in smarty, asa am invatat smarty, si pot spune ca m-am indragostit de el, accelereaza viteza de servire a paginilor incredibil de mult.

Legat de designul efectiv, nu m-am priceput niciodata, si sunt de parere ca nu le poti face pe toate perfect, deci trebuie sa te specializezi. Asta nu inseamna ca nu trb sa sti html si css.

Acum cand lucrez cate un cms pt un client lucrez asa:

1. un tip profi in design, este inspector adobe, deseneaza siteul dupa indicatiile mele de usability, manifestandu-si spiritul creativ, avand ca rezultat psd-uri.

2. un tip specializat in html si css, il scrie pe acesta identic cu psd-ul, facand corecturi pt toate browserele, si verificand rezultatul w3c.

3. apoi eu implementez baza de date, adminul si front-endul, folosind smarty si zebra_db (framework mysql).

Ideea e ca fiecare este specializat pe bucatica lui si imaginatia e limita in ce putem creea.

Revenind la intrebarea ta, consider ca un cms propriu este mult mai flexibil, avand implementat strict ce intereseaza clientul, nimic in plus, lucru ce faciliteaza dezvoltatrea ulterioara si reprezinta o optimizare atat din pct de vedere a usability-ului cat si a codului rulat. E diferenta intre a avea 2 mere, unul mai mic exact asa cum ti-l doresti, si unul mare dar din care nu poti manca decat o particica, si fiind mare te chinui la fiecare muscatura.

Bafta multa in proiect!

Edited by Cheater
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pro pentru CMS propriu dar cred ca o sa iti ia cam mult daca vrei sa il faci ca lumea astfel incat sa fie acceptat ca site-ul oficial al liceului; asta mai ales daca nu ai cunostintele la mana.

Site-ul liceului nostru este pe platforma joomla dar arata cam urat. Profesorii mei de informatica mi-au propus de mult sa ne apucam de un CMS de la 0, dar si ei stiu cat este de lucru asa ca inca nu l-am inceput nici azi.

Link to comment
Share on other sites

Merci Cheater, pentru parere.

StrXt, ma misc cam incet cu site-u' liceului, pentru ca-s cam lenes. Va fi site-ul oficial, pentru ca am discutat cu profu' de info. Profu' meu preda la 2 licee din oras, si a facut site-ul celuilalt liceu ( //neimportant ). Daca-l fac cel putin la fel de bun, is multumit.

Ce vreau eu, e sa-mi fac un blog, dar totodata vreau sa si invat cate ceva, de aceea nu sunt hotarat ce sa aleg.

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

sunt foarte de acord cu ElChief. Eu unu am primit de lucru in php, momentan fac front end-ul site-urilor (impartiri pe header, footer, sidebar etc) si mi s-a spus sa incep sa lucrez php...ehh, am vrut sa imi fac propriul meu cms, am facut planul, am facut html-ul..DAR...m-am impotmolit in momentul in care sa fac partea de admin..asa ca, am ales sa fac o thema wordpress, sa pun portofoliul on-line (vroiam un cms-portofoliu, administrabil) si gata. Wordpress mi se pare floare la ureche...INSA, un cms propriu tot cms propriu e...deci sunt 60% pentru cms propriu si 40% pentru wordpress (totusi...un cms propriu, de incepator, nu e mai securizat decat wordpress)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dac? spui ca e?ti încep?tor, î?i recomand s? faci o tem? pentru WP. Dar, s? fie cât mai original, cât mai unic, ca s? faci ceva ok, pentru c?: e foarte posibil s? scapi g?uri în securitate ?i sigur se treze?te un ratat s? î?i fut? totul, for fun.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...