Jump to content
Enochian

If I suck at math, mai are rost sa invat C++ sau Python? (Noob yes)

Recommended Posts

Scuza-ti expresia 'if I suck'. Bun, pai as cam vrea sa ma apuc de programare, si sa incep cu C++, problema e ca sunt cam varza la mate, mai ales la geometrie. Stiu cat face 1+1, nu va-ngrijorati. Ce sfaturi mi-ati putea da? Si sa nu-mi da-ti cu piciorul in rahat spunandu-mi ca, du-te si pune mana si-nvata mate, sau, gtfo noob. Here you got a 15 years old boy who wants to learn programming and make his dream come true, to hack NASA's servers.

Thanks.

Edited by Enochian
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Trebuie sa ai o baza, cunostinte minime, in matematica ca sa poti invata si intelege mai usor informatica, dar nu trebuie sa fii un geniu.

@LeXxX2: Bag mana in foc ca multi au zis prima data asta cand au intrat pe forum. Asta e varsta cand vrei sa le stii pe toate. Da, si eu am spus asta, dar pe la 12-13 ani, pentru ca eram entuziasmat sa am acces la informatii sensibile. Dupa aceea m-am linistit si am inceput sa invat, de pe net, din carti, de la altii si am ajuns unde am ajuns. :)

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti face griji. Eu in clasa IX, am avut media 5 la matematica. In clasa XII-a am avut media 10 (deci se poate invata si mai tarziu).

Daca nu ai putina ambitie, nu ai cum sa intelegi matematica. Matematica se face cu pix, foaie si multa rabdare.

Revenind la problema ta, exista 2 tipuri de programatori:

- aia care stiu matematica

- aia care stiu sa "imprumute".

Daca te intereseaza o cariera in programare, ar trebui sa-ti faci un target.

Fara matematica poti ajunge un programator la o firma micuta, dependent de un "patron" enervant, cu un salariu minim.

Cu baze matematice puternice vei ajunge cel mai probabil sa lucrezi pentru o companie multinationala, cu un salariu foarte mare.

Problema fiind pusa ca mai sus, trebuie sa-ti pui urmatoarea intrebare: "Sunt dispus sa ies din zona de confort si sa invat putina matematica sau ma multumesc cu nivelul mediu la care ma aflu si nu vreau prea multe de la viata?!".

*Am presupus ca vrei o cariera in domeniu. Daca doresti sa inveti putin C++ sau Python pentru tine, matematica e buna insa nu necesara. There's always Google!

PS: Suck e un cuvant urat!

Link to comment
Share on other sites

In hacking/programare practica.. matematica nu te ajuta absolut deloc. Si cand zic deloc ma refer ca daca stii sa folosesti calc.exe esti bazat.

Nu o sa ai nevoie de algoritmi. Daca ai nevoie iei o implementatie de pe net si o modifici dupa cum te duce capul.

In hacking/cracking cel mai important e sa stii sa lucrezi low level, matematica te ajuta extrem de rar. Daca iti propui sa faci bani din malware poti sa incepi fara nici o grija cu matematica de clasa a 4-a.

Ce trebuie sa bagi la cap e Truth table - Wikipedia, the free encyclopedia , Two's complement - Wikipedia, the free encyclopedia .

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea este o stransa legatura intre matematica si programare. Programare inseamna algoritmica, iar algoritmica presupune logica. Sunt multe programe unde vei folosi matematica. Sa presupunem ca trebuie sa faci un program gen `Paint`. Ai nevoie sa unesti 2 puncte in plan. Aici intra matematica. Orice ar fi nu scapi de ea.

In plus, in criptografie matematica este inevitabila.

Link to comment
Share on other sites

Programarea nu inseamna algoritmica . Criptografia o inveti de la baza ca un hobby nu ca o necesitate, sunt enspe mii de librarii pentru criptografie deci nu trebuie sa stii matematica din spatele ei ci doar principiul de baza.

Programarea nu inseamna doar algoritmica, dar este o latura foarte importanta. De ce crezi ca la interviuri pentru un post de programator primesti intrebari legate de implementarea arborilor, cautare binara etc. ?

Link to comment
Share on other sites

@phreak: e destul de mic, inca mai are o sansa sa invete matematica... Nu stiu cum puteti zice ca stiti programare daca nu sunteti in stare sa intelegeti putina matematica (care e mai usoara decat programarea).

Ma enerveaza la culme generatia: da-mi tutorial sa invat.

Nu mai lasati pe altii sa gandeasca pentru voi. Exista biblioteci pentru criptografie insa @totti nu se referea la algoritmi existenti si cunoscuti de toata lumea ci la dezvoltarea de algoritmi proprii.

Puneti neuronii aia la treaba, iesiti din starea de confort sau supuneti-va celor care prefera sa citeasca o carte si sa intelega principiile pentru a dezvolta algoritmi noi si eficienti.

Edited by A9N
Link to comment
Share on other sites

Se vede ca nu cunosti nimic din domeniu, de la keyloggers la botnets la rootkits la 0day ,matematica inseamna ZERO. Daca te pasioneaza securitatea informatica inveti ASM , windows internals, networking care-s domenii ce necesita mai mult de invatat decat toata matematica ta de liceu si sunt de 100 de ori mai relevante.

Voi deja-l pregatiti de interviu cand nici n-a intrat bine in liceu. Ca sa ajungi la interviu tre sa termini o facultate. Voi credeti ca daca lui nu-i place matematica ACUM cand nici n-a intrat bine in ea, o sa-i placa 4 ani la facultate?

tl;dr : daca nu te deranjeaza sa faci bani ilegal din programare, poti sa te muti la filologie si sa te apuci sa inveti singur informatica.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Nu, nu sunt interesat de un job (deocamdata), nu prea ma intereseaza cat fac 2x-3=0, intrebarea mea ar fii sunat cam asa: 'O sa am nevoie sa fac nu stiu ce ecuatii de gradul 9000 sau sa aflu cat e X?' O sa am nevoie de formula lu tatamare pentru a afla cat e Guta in nustiuce triunghi? Fac maiself, my IQ is over -140%. Dupa cum spuneam, as cam dorii sa-mi fac o idee, si sa-mi dau drumul de la ideea aia, nu sunt genul de copii care sa cedeze la prima incercare, nu sunt atat de lenes ca altii, pur si simplu nu-mi place matele, dar asta nu inseamna ca nu imi place programarea.

Edited by Enochian
Link to comment
Share on other sites

E ca si cum prezinti bubble sort si zici "Uite, algoritmica e usoara ! Si imposibil sa nu ai nevoie sa sortezi vreodata ceva!"

Dupa care-i bagi un radix sort pe gat de te injura o saptamana.

Matematica care nu-i inteleasa si placuta de oameni in general nu e exemplul ala stupid care l-ai prezentat tu, e sisteme de n ecuatii, integrale, numere complexe etc.

NU mai incercati sa reduceti domenii complexe la ceva extrem de simplu in speranta ca momiti vreun prost, va rog.

Link to comment
Share on other sites

Exista biblioteci pentru criptografie insa @totti nu se referea la algoritmi existenti si cunoscuti de toata lumea ci la dezvoltarea de algoritmi proprii.

Exact! Eu vorbeam de algoritmica. De exemplu: Toti stiti de base64, dar macar stiti cum functioneaza? Cum se impart sirurile de biti? Stiu, librariile iti usureaza munca, recunosc e mai usor, dar cand apelez la o functie oarecare atunci stiu ce face acea functie.

Edited by totti93
Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit ca poate nu ne intereseaza? Si iti garantez ca daca lui nu-i place matematica n-o sa-l pasioneze dezvoltarea de noi algoritmi. Nu pricep de ce incercati sa bagati pe gat omului ceva ce poate fi evitat.

Daca ar fi cum ziceti voi n-as ajunge "programator" nici dupa 10 ani de invatat. Nu ai cand sa inveti cum functioneaza TOT din calculator ca-ti trebuie o viata intrega. Solutia e sa te specializezi pe ceva si restu doar sa stii cum sa modifici ca sa-ti mearga tie.

Intr-o lume perfecta unde am fi nemuritori poate as sta sa invat toate detaliile dar intre timp mor de foame si batranete.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Daca chiar te pasioneaza dar chiar trebuie sa vrei sa inveti :| vei invata azi un cod maine un cod le vei schimba rega . perechea si dupa vei invata sa construiesti tot ce vrei tu.. trebuie foarte multa vointa si undeva pe ce sa inveti !

Nici eu nu stiu nimic si as vrea sa invat o sa imi omor timpul la pc ..

Te salut

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca la matematica trebuie sa inveti sa rezolvi probleme sau exercitii de la nivel accesibil spre nivel sporit . In schimb in cazul informaticii trebuie sa stii sa concepi tu un set de instructiuni ( algoritm ) care sa rezolve o anumita problema . Asa ca vei avea nevoie de putina mate sa iti formezi un rationament adecvat pentru acest lucru , altfel nu poti sa vezi care e mecansimul care sta la baza generarii solutiilor :S . Un mic efort in plus merita intr-un fel ca rezultatele vor fi pe masura . Conteaza sa fii perseverent :D

Numai bine , sanatate ^^

Link to comment
Share on other sites

De ce sa inveti matematica daca nu stii programare :) ? Cel mai bun pas pe care il poti face in a invata un limbaj de programare sau ceva legat de stiinta calculatoarelor este sa nu mai intrebi in stanga si in dreapta ci sa iti faci niste tinte (ca obiectivele intr-un joc unele principale altele secundare), iar ca prim obiectiv: sa te informezi de limbajele de programare si cam ce face fiecare, cum arata, cat de accesibil iti este, ce implica el, apoi cauti carti, tutoriale despre asa ceva, incepand cu siteul oficial.

Recomand Python, e ca o introducere pentru copii in lumea programarii, te va trece mai prin tot fara toate detaliile alea de care esti obligat sa tii cont in celelalte limbaje si care foarte probabil iti vor da un gust amar. Apoi nu ai decat sa aprofundezi cu C/C++ si sa te faci maestru pe oop in Java.

Toti cei de aici iti vor spune exact ceea ce le face lor placere si ar considera ca trebuie sa inveti, asa ca cel mai obiectiv "prieten" ramane Google.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...