Jump to content
AndrusKanu

Accident

Recommended Posts

Eram ast?zi cu ma?ina prin ora?, iar la un semafor l-am atins u?or pe unul, are o mic? zgârietur?. Ini?ial n-am vrut s?-i dau asigurarea ?i am hot?rât s? mergem la poli?ie, apoi m-am r?zgândit ?i i-am dat buletinul pân? a doua zi pentru a-i da o copie a asigur?rii. Acum îns? iar m-am r?zgândit ?i nu i-a? mai da nimic, cred c? zgârietura aia nu e de la mine, ce a? putea s? fac? Omu' are impresia c? cei de la asigur?ri îi vor schimba tot spoiler-ul. :))

Edit: S?-mi iau mâine buletinul ?i s? plec? :))

Link to comment
Share on other sites

Dac? vrei s? fii om în?elege-te cu el pentru o sum? modic?. Dac? nu, d?-i asigurarea s? fac? ce vrea cu ea, c? oricum nu-i va schimba nimic. Ai nevoie s? desenezi ?i tu ?i el cum s-a petrecut accidentul ?i fiecare s? explice versiunea. Plus c? daunele sunt prea mici ca s? intervin? firma de asigur?ri.

o gre?eal?: nu mai l?sa buletinul nim?nui niciodat?.

Link to comment
Share on other sites

Mai îmi spus? cineva de buletin. Acum sper s? nu fie prea târziu. A? putea nega totul, ma?ina mea n-are nimic + c? am ?i un martor care a fost cu mine în ma?in?. Iar ma?ina lui are o zgârietur? cât o scobitoare, deci nu ?tiu cât de mult ar interveni firma de asigur?ri. Dar s? zicem c?-mi folose?te asigurarea, cum fac s? nu afle taic?-miu? :)) ?tiam c? la urm?toarea plat? a asigur?rii se adaug? o anumit? sum? de bani.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg de ce ti-ai LASAT BULETINUL LA EL , nici macar nu trebuia sa il arati

Cel mai bine te duci maine si te-ntelegi cu el , el bani vrea fii sigur de asta , daca vroia asigurarea nu mai exista ziua de maine , bani vrea , zic si eu..

oricum buletinul nu trebuia sa il dai nici macar o secunda

Link to comment
Share on other sites

Nu te inteleg... Cand faci ceva, te gandesti bine inainte ce faci, si dupaia o tii inainte tot cu aia.

Nu e bine sa faci 100 de intoarceri + ca buletinul nu aveai de ce sa i-l dai.

Agentul constatator va spune care din voi e vinovat. Cel vinovat trebuie sa-l despagubeasca pe cel nevinovat. Daca esti vinovat si ii dai asigurarea nu poti sa faci nimic sa nu afle taica-tu daca el plateste asigurarea.

Poti eventual pur si simplu sa nu-i dai asigurarea. Si ca sa-si recupereze banii va trebui sa te dea in judecata. Ceea ce inseamna proces, nervi, bani, masuratori, audieri, martori, etc. , toate pentru o zgarietura. Nu cred ca ar fi in stare sa te dea in judecata pt o zgarietura totusi.

Pe de alta parte daca nu vrei sa fii jigodie poti ori sa-i dai bani sa isi rezolve bara, ori sa ii dai asigurarea sa faca ce vrea cu ea si daca asigurarea in final il despagubeste sa platesti cat ti se cere in plus cu riscul de a afla taica-tu.

Cred totusi ca firma de asigurari, daca e serioasa, despagubeste si pt o zgarietura. In principiu, din pct de vedere legal, asta ar trebui sa faca. Asta doar in cazul in care in contract e stipulat faptul ca nu plateste daca suma este mai mica de X RON.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

buletinul, permisul.....si altea ACTE de acest gen poate sa ti le solicite sau retina, doar organele competente, buletinul nu se retine decat cand esti la parnaie.,....ce ai facut tu e gresit, dar ma rog ce-a mai buna solutie e sa-i dai lu' ala ceva bani (ca asigurarea nu repara zgarieturile, doar daca nu cumva ala si-a spart bara) si cam atat....din start treebuia sa mergi la daune ca aia se ocupa

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

@AndrusKanu:

1) Mare prostie faza cu buletinul. Acel act il dai doar unui politist sau cand ti se cere in institutii unde e nevoie sa te legitimezi.

2) Avariile la o masina pot fi si ascunse. Bara de protectie e flexibila si isi revine la forma initiala insa defectele de sub ea raman. Daca nu e vorba de bara ci de o usa sau ceva...tot va fi cu cheltuiala. La un atelier auto te costa manopera, prepararea vopselii in nuanta masinii si alte consumabile necesare pt reparatie..eventual chituire.

Eu sunt unul din cei care le place sa-si pastreze masina intr-o stare impecabila mecanic si estetic si nu as accepta sa folosesc masina zgariata de un neatent in trafic. daca a fost vina ta, ii dai asigurarea si il lasi pe om sa si rezolve problema . E de datoria ta sa-l ajuti daca tu esti cel vinovat pt accident. Inevitabil tori facem greseli in trafic si pt asta exista asigurare, ca sa te scoata din situatia aia de kkt.

Link to comment
Share on other sites

Iti meriti soarta ................................

Toate ca toate dar ... Actul tau de identitate nu se da ... La zgarieturile cat o scobitoare nu se uita nimeni la tine pentru ca se iau la orice polish ... ( vezi pe la spalatorii care au asa ceva ) Nici macar la politie nu`l baga in seama cu asa zgarietura ... Oricum , tu ar trebui sa`i dai copie a asigurarii , a talonului si completat formularul de acord a ambelor parti pentru ca vina e a ta ca nu respecti legile ...

Edited by ENCODED
Link to comment
Share on other sites

Martorul de la tine din masina , ca si martorii de la el din masina nu se iau in calcul !! Nu ai altceva de facut decat sa ii dai asigurarea... de asta a fost facuta si asigurarea si de asta s-a introdus constatarea amiabila !!Niciodata sa nu alegi sa te intelegi cu el mai tarziu sau sa va intalniti dupa undeva sa faceti actele !! Bunul simt s-ar zice ca iti lipseste si ca tu vrei sa fii magar ... ai facut o dauna (oricat de mica are fi ea)... plateste!!

Link to comment
Share on other sites

Nu i-am dat nimic deocamdat? ?i mi-am recuperat buletinul. Recunosc c? a fost gre?eala mea s? îi dau buletinul. Au trecut 24h de la accident, mai poate face ceva? Sau pentru zgârietura aia, cât ar trebui s? pl?teasc? taic?-miu la urm?toarea asigurare? P?rerea mea e c? pt un rahat de zgârietur? care se vede doar dac? te pui în genunchi n-are rost s?-i dau asigurarea. Dac? ar fi s? nu afle taic?-miu i-a? da-o, dar deja e sup?rat pe mine, am dat ma?ina unui prieten ?i mi-a înfundat spoiler-ul din spate, iar eu i-am spus c? eu am fost la volan. Dac? nu era incidentul dinainte, îi d?deam asigurarea f?r? probleme...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...