Jump to content
ecou

un cod php

Recommended Posts

As vrea sa vad codul PHP la care apeleaza un html ... altfel spus vreau sa vad spre exemplu php-ul la care apeleaza html-ul la un contact form. Cel putin as vrea sa stiu daca este realizabil deoarece vreau sa urc un site si vreau sa stiu daca are rost sa incerc sa criptez sau ceva de genul asta acel script.

Si as avea si o intrebare in legatura cu asta :) am inteles ca acel cod PHP este interpretat de server si trimis ca si html pentru a fi inteles de browser. intrebarea socanta ar fi: asta inseamna ca orice cod php poate fi facut html ? nu de alta dar nu as fi inteles logica pentru inventia php :)) . Rog o explicatie pentru cineva care nu are treaba cu php (eu) dar care stie cu ce se mananca html si css

Link to comment
Share on other sites

PHP e un embedded in HTML. Mai exact ai asa:

<html>

<?php echo 'aaa'; ?>

</html>

Acest cod trece prin interpretorul PHP. Ce NU e cod PHP, adica ce nu e intre <?php si ?> e direct returnat catre browser, ce e intre, e interpretat.

Cu formularele e aceeasi idee, se trimit date prin POST si se face ceva cu ele.

Citeste si tu putin despre HTML, HTTP si PHP.

Link to comment
Share on other sites

PHP e un limbaj de programare iar HTML e un limbaj de marcaj.

Codul PHP e trimis catre interpretor, iar dupa ce e interpretat, se returneaza raspunsul in plain text.

Iar acel text e afisat de catre browser in mod direct.

Codul HTML e creat doar pentru partea vizuala a site-ului.

Cand spuneai de formulare, intr-adevar, formularele pot fi folosite ca input pentru php. Scrii datele de intrare in formular, iar ele se trimit catre php prin variabilele $_POST si prelucrate.

Dupa prelucrare, php-ul da raspunsul in plain text.

Daca ai nevoie sa vezi si un exemplu de cod. De formular HTML si cod php care prelucreaza, roaga pe cineva de aici si iti va scrie sau cauta pe net.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

<?php
if($_POST['go']=="y")
echo "Nume: " . $_POST['nume'] . "<br />Email: " . $_POST['email'];
?>
<form action="" method="post">
Nume: <input type="text" name="nume"><br />
Email: <input type="text" name="email"><br />
<input type="hidden" name="go" value="y"><input type="submit" value="Trimite">
</form>

Link to comment
Share on other sites

am gasit cate ceva pe la prietenul meu google dar eu vreau sa stiu daca exista vreo metoda sa vada cineva codul meu PHP de la un contact form spre exemplu. Am inteles cine la cine apeleaza si cum din explicatiile voastre dar vreau sa stiu si daca e posibil sa il vada cineva daca se chinuie putin.

Ca sa fiu mai inteles: spunea nytro ca ceea ce se afla intre <?php si ?> este direct interpretat de browser. Din moment ce ajunge la browser inseamna ca informatia aceea circula pana ajunge la el. POATE ea fi gasita pe undeva ?

EDIT: Synthesis acel cod presupune ca iti pune un comentariu ca pe blog (adica pe aceeasi pagina). Ar fi vreo solutie ca acel cod sa fie modificat astfel incat sa trimita pe o alta pagina a site-ului ?

Edited by ecou
Link to comment
Share on other sites

am gasit cate ceva pe la prietenul meu google dar eu vreau sa stiu daca exista vreo metoda sa vada cineva codul meu PHP de la un contact form spre exemplu. Am inteles cine la cine apeleaza si cum din explicatiile voastre dar vreau sa stiu si daca e posibil sa il vada cineva daca se chinuie putin.

Ca sa fiu mai inteles: spunea nytro ca ceea ce se afla intre <?php si ?> este direct interpretat de browser. Din moment ce ajunge la browser inseamna ca informatia aceea circula pana ajunge la el. POATE ea fi gasita pe undeva ?

EDIT: Synthesis acel cod presupune ca iti pune un comentariu ca pe blog (adica pe aceeasi pagina). Ar fi vreo solutie ca acel cod sa fie modificat astfel incat sa trimita pe o alta pagina a site-ului ?

Este interpretat de server, nu are cum sa iti vada cineva codul php si gata!

Link to comment
Share on other sites

UNDE ?? in aceeasi pagina sau unde scrie email as putea pune eu o adresa ca si destinatie?

In hristosu mati, acolo afiseaza, daca am spus ca doar afiseaza inseamna ca doar iti arata ca la prosti, nu face nimic cu valorile trimise, esti atat de dobitoc incat nu esti in stare sa cauti php echo ?

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa vad codul PHP la care apeleaza un html ... altfel spus vreau sa vad spre exemplu php-ul la care apeleaza html-ul la un contact form. Cel putin as vrea sa stiu daca este realizabil deoarece vreau sa urc un site si vreau sa stiu daca are rost sa incerc sa criptez sau ceva de genul asta acel script.

Si as avea si o intrebare in legatura cu asta :) am inteles ca acel cod PHP este interpretat de server si trimis ca si html pentru a fi inteles de browser. intrebarea socanta ar fi: asta inseamna ca orice cod php poate fi facut html ? nu de alta dar nu as fi inteles logica pentru inventia php :)) . Rog o explicatie pentru cineva care nu are treaba cu php (eu) dar care stie cu ce se mananca html si css

tutorialul asta cred ca te lamureste cel mai bine ce este si ce face php Despre PHP - ce este si instructiuni pentru incepatori

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri (celor care merita si au vorbit frumos). Eu am spus ca in ceea ce priveste PHP sunt pe langa subiect deci nu exagerati si lasati-o mai incet cu nervii.

Birkoff multumesc dar eu incerc sa termin un site sa-l pun nu am timp de invatat dar e bun de salvat ca si documentatie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...